7p

Oroszország elfogadhatja a devizafizetést az energiaszállításoknál, de kijelölt egy bankot. Az Eurózóna inflációja jóval magasabb a korábban becsültnél. Az európai tőzsdék mérsékelten emelkednek, az OTP és a Richter, valamint a forint jól áll. Szigorúbb EU-s kriptodeviza-szabályozásról érkezett hír, és nem sok sikert ért el Trump Twitter-klónja.

A háború folytatódik, de tovább tárgyalnak. Az EU-ból is kellemetlen inflációs meglepetés jött, a gazdaság lassul, de legalább az olaj lefelé csorog. A többféle hatás eredőjeként ma ismét valamelyest optimisták lettek a tőzsdék, a német, francia indexek fél százalékos, a brit pedig 0,2 százalékos pluszban van délben. Az amerikai határidős indexek is hasonló emelkedést mutatnak.

Itthon a BUX index 0,9 százalékkal megy fel, az OTP másfél és a Richter 2,1 százalékos emelkedése húzza, miközben a Mol 1,4 százalékkal esik. A Telekom egy, az Opus 0,7 százalékkal javít.

Árfolyamok és grafikonok

Újabb közbeszerzést nyert az Opus, több mint hétmilliárd forint értékben. A napokban több részletben mintegy 13 milliárd forintnyi megbízást adtak neki.

A forint annak ellenére, hogy tegnap nem volt kamatemelés, tartja magát, stabilan 370 alatt áll az euró, most 368,60. De délelőtt a 367-et is megközelítette.

Sorban vágják vissza az OTP célárát

Az OTP-re vonatkozó célárát 12 746 forintra vágta vissza a korábbi 20 950 forintról az Autonomous Research – írta a KBC Equitas. Az ajánlása “alulteljesítő”.

A jelentősebb visszavágás után az OTP-re vonatkozó konszenzus jelenleg 18 342 forint, viszont az elmúlt időszakban 13 000 és 14 000 körüli célárak érkeztek az OTP-re az ukrajnai háború lehetséges következményei miatt.

Csörte az orosz energiaszámlák körül

Mégis egy kijelölt orosz bankban nyitott rubelszámláról írja elő az energia-szállítások ellenértékének fizetését Vlagyimir Putyin orosz elnök legújabb nyilatkozata szerint. Az európai fél viszont ragaszkodik a devizafizetéshez (euróban vagy dollárban). A helyzet egyelőre képlékeny, de úgy tűnik, az oroszok talán elfogadnák a devizafizetést, amit aztán az általuk kijelölt bank váltana rubelre.

Ezzel sok tekintetben hasonló hatást érnének el, mintha rubelben kapnák a pénz: megnőne a kereslet a rubel iránt, erősítve a megtépázott orosz fizetőeszköz helyzetét.

Az olaj ára kissé ma is esik, a WTI 99,9, a Brent 104,6 dollár. Pedig az OPEC+ szervezet ragaszkodott már régen elhatározott tervéhez, és a politikai nyomás ellenére sem növelte a kibocsátási tervhez képesti kibocsátást. Az USA-ban viszont hivatalosan is megerősítették, hogy májustól kezdve közel fél éven át napi egymillió hordó olajat szabadítanak fel a stratégiai olajtartalékokból.

Csúnya infláció az eurózónában

Kijött az eurózóna inflációs adata, ami márciusban 7,5 százalék az elemzők által várt 6,6 százalékkal szemben. Ez valószínűleg azért nem okozott nagyobb felfordulást a piacokon, mert az előző napokban közzétett német és spanyol szám már valószínűsítette, hogy negatív meglepetés érkezik.

Várhatóan nő majd a nyomás az EKB-ra, hogy végre “szálljon le a gázról” (azaz fejezze be a kötvényvásárlási programját és emeljen kamatot) – írja a német N-Tv.de elemzők nyomán.

Ellenkező esetben az inflációs várakozások tovább emelkednek, és a magas infláció állandósul.

Most ezért aggódhatunk

Miközben fordulat bontakozik ki az orosz-ukrán háborúban, addig nyersanyag-, műtrágya- vagy gabonafronton továbbra is aggódhatunk – írja az Erste Befektetési Zrt. A hosszan fennálló magas árak tovább rombolják a gazdasági kilátásokat. Vagyis nem marad más, mint a termelékenység fokozása, amiben ugrásszerű javulásra lenne szükség.

Ahhoz viszont beruházások kellenek, új technológiák, ami nem megy egyik pillanatról a másikra. A gazdaság átmeneti állapotba kerül, új jó esetben 1-2 év alatt alakulhat ki írja a brókercég. Addig komoly feszültségek lesznek.

Gyenge adatok Németországban, Japánban, Kínában

Ma Japánban a vállalati üzleti bizalmat mérő Tankan-Index értéke lombozta le a befektetőket, és taszította az általános trenddel szemben fél százalékos mínuszba az indexet. A kínai Caixin feldolgozóipari index értéke is alacsonyabb lett a vártnál márciusban.

Németországban egy felmérés szerint a vállalatok 80,0 százaléka szembesült márciusban az alapanyagok vagy alkatrészek beszerzési problémáival. Februárban ez még “csak” 74,6 százalék volt. A régi szűk keresztmetszetek mellé újak jöttek be, a vállalatok 17 százaléka importált eddig közvetlenül Oroszországból.

A német DAX, az amerikai S&P 500 é Nasdaq 100 indexek, valamint a bitcoin árfolyama. Tradingview.com
A német DAX, az amerikai S&P 500 é Nasdaq 100 indexek, valamint a bitcoin árfolyama. Tradingview.com

Pocsék február és március után remek április?

Mintegy másfél százalékkal esett tegnap az S&P 500 vezető amerikai részvényindex, két éve, a koronavírus-járvány kitörése óta nem fordult elő ekkora negyedéves esés. Pedig ezzel csak mintegy öt százalékkal van a december végi szint alatt, miközben a Nasdaq 100-as mutató kilenc százalékkal süllyedt.

Ám amint a Yahoo Finance felhívja rá a figyelmet, már 11 százalékkal van az orosz invázió utáni hetekben kialakult mélypont felett. Ezen kívül az április hagyományosan jó szokott lenni a tőkepiacokon, a legjobb hónap az évben szezonálisan. (A február meg az egyik legrosszabb.)

A jó hír, hogy a részvények nagyon szeretik az áprilist. A hónap 2006 óta minden évben zölden zárt, kivéve 2012-t. Ez átlagosan a legjobb hónap az 1950 óta számított adatok szerint.

A Donald Trump által létrehozott közösségimédia-alkalmazás mobilon, a Truth Social. Pixabay.com
A Donald Trump által létrehozott közösségimédia-alkalmazás mobilon, a Truth Social. Pixabay.com

Kudarc lesz Donald Trump “igazsága”?

Nem tud felfutni a Donald Trump volt elnök által támogatott közösségimédia-alkalmazás, a Truth Social az Equilor Befektetési Zrt. szerint. (Truth=igazság.)

A letöltések 95 százalékkal estek a kezdeti lelkesedés után, mindössze napi 8 ezerről számoltak be, míg az első napokban a 170 ezret is meghaladta ez a szám.

Így esik az a speciális befektetési cég (úgynevezett SPAC) is, amelyen keresztül a tőzsdére szeretnének lépni, a Digital World Acquisition Corp. Tegnap 5,8 százalékos mínuszban fejezte be a napot és márciusban már több mint 30 százalékot esett.

Súlyos kriptodeviza-szabályok készülnek az EU-ban

A bitcoin ma négy százalékkal 45 200 dollárra, az ether 3,5 százalékkal 3282-re esett. Ezt részben azzal magyarázzák, hogy az Európai Unióban készülő kriptodeviza-szabályozás megint szigorú javaslatokkal bővült.

Egyes pénztárcák (walletek) használatát korlátoznák, és be kéne jelenteni azok adatait, akiknek pénzt küldünk (ami súlyos adatvédelmi aggályokat vet fel). Ezer euró felett minden tranzakciót regisztrálnának, ami abszurd alacsony összeg a pénzmosás elleni szabályok fényében.

Egy másik drákói javaslatot, ami az energiaigényes bányászatú kriptodevizák tiltását szorgalmazta (köztük a bitcoinnal), nemrég kivettek a csomagból. A törvényjavaslatot azonban most megszavazta az Európai Parlament gazdasági bizottsága. De még változhat, mivel az Európai Parlament, az Európai Bizottság és a tagországok jóváhagyására vár.

Hitelből vesz bitcoint a Microstrategy

A Microstrategy cég, amely híres eddigi nagy bitcoin-vásárlásairól, most bejelentette, hogy még többet venne, mégpedig a meglevő készletre felvett kölcsönből.

A sajtó becslései szerint eddig közel négymilliárd dollárt költött az első számú kriptodevizára, és 30 ezer dollár körül lehet az átlagára. A vállalat lényegében egyfajta bitcoin-befektetési alapként működik – ilyet az amerikai tőzsdefelügyelet eddig nem engedélyezett, így sokan társasági formában működő cégek részvényeit veszik helyette.

Forrást vonna be a Pensum Group

Történetének legerősebb évét zárta a Budapesti Értéktőzsde Standard kategóriájában jegyzett Pensum Group, árbevételét 19 százalékkal növelte 2021-ben – írja a cég. A működési hatékonyság még ennél is nagyobb ütemben javult, mivel a főként munkaerő-kölcsönzés terén tevékeny vállalat adózott eredménye több mint négy és félszeresére ugrott.

A társaság 2022-ben további jelentős növekedést vár, valamint nyilvános forrásbevonást tervez.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21470 21350 21620 0,00% 0 0 12 033 911 120 HUF 2024-12-20 17:05:28
MOL 2684 2652 2692 +0,60% 0 0 6 028 057 966 HUF 2024-12-20 17:06:18
MTELEKOM 1264 1254 1282 +0,16% 0 0 1 111 346 684 HUF 2024-12-20 17:05:16
RICHTER 10480 10480 10610 -0,38% 0 0 2 550 488 090 HUF 2024-12-20 17:05:21
OPUS 509 500 509 +1,80% 0 0 217 941 861 HUF 2024-12-20 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Most azt érdemes megnézni, mennyit kell fizetni a dollárért!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 19:04
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben péntek kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Ilyet is ritkán látni a parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 18:09
Sem a részvényindex, sem a blue chipek ára nem mozdult számottevően a pénteki kereskedési nap zárására.
Részvény / Deviza / Áru Megnyugodott a forint, vámháborús veszély Nyugat-Európában
Eidenpenz József | 2024. december 20. 12:37
Nagyot esnek az európai indexek, amiben szerepe lehet annak, hogy Donald Trump vámokkal fenyegette meg az EU-t, de az USA-ban is a rossz kezdés valószínű. Két napja esnek a kriptovaluták, a bitcoin 95 ezer dollár alá süllyedt. A forint viszont megnyugodott és a BUX is pluszban töltötte a délelőttöt. Vásárolnak a nagykutyák.
Részvény / Deviza / Áru Pofozgassa meg az arcát, mielőtt megnézi, mit csinált a forint!
Privátbankár.hu | 2024. december 20. 07:39
Itt vannak a péntek reggeli árfolyamok.
Részvény / Deviza / Áru Fájdalmas órákon van túl a forint
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:31
Csütörtökön a forint gyengült a főbb devizákkal szemben a kora reggeli árfolyamához képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Nézze csak, mi történt a budapesti parketten!
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 18:09
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 578,17 pontos, 0,73 százalékos csökkenéssel, 78 665,14 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Vérfürdő a tőzsdéken és a forintpiacon, ráadásul az OTP is zuhan
Csabai Károly | 2024. december 19. 12:22
Rossz passzban kezdték a csütörtököt a pénz- és tőkepiacok, szinte alig találni olyan eszközt, amely az általános rossz hangulattal képes dacolni. Az egyik a dollár, amelyet az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed 25 bázispontos kamatvágása utáni héja – szigorú – üzenetek az euróval szemben több mint kétéves csúcsra repítették, a forintot viszont lehúzták, másfél nap alatt öt egységet veszített. Rajta kívül csak a bitcoin tudott erősödni.
Részvény / Deviza / Áru Még nagyobbat harapott az Unicredit
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 11:39
Az olasz bank összesen majdnem 30 százalékos részvénypakettet szeretne a Commerzbankban. 
Részvény / Deviza / Áru Váratlan fordulat: magához tért a készpénz
Buksza blog | 2024. december 19. 07:49
Meglepő fordulatot tapasztalnak az áruházláncok az Egyesült Királyságban. Az utóbbi időben egyre többen fizetnek készpénzzel, nem csupán a „nosztalgiázó” idősek, hanem a fiatalok is.
Részvény / Deviza / Áru Méregdrága euró, nagyon gyenge forint – így várják a karácsonyt
Privátbankár.hu | 2024. december 19. 06:41
Bőven a 410 forint felett ligában található az euró. 
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG