Több új lakossági állampapírt kínálnak április 23-tól, egy részük kamatozása változatlan, csak a futamidőket hosszabbítják. A magyarok egyik kedvenc állampapírjánál azonban ismét kurtítottak a kamatprémiumon, ami mostanában nem ritkaság. Így is megveszik?
Úgy látszik, a lakosságot nem sikerült eltántorítani az állampapíroktól a csökkenő kamatokkal, nem távozott olyan mennyiségű tőke ezekből, ami az államot megijesztené. Sőt, „az egész évre tervezett bruttó kibocsátás több mint 38 százaléka három hónap alatt teljesült” – írták nemrég.
Emiatt is lehet, hogy mindössze két héttel a legutóbbi kamatprémium-rontás után tovább farigcsálják a Bónusz kötvények kamatát, amelyek pedig vonzó alternatívának tűnnek. Pedig, ahogy az ábra mutatja, a magyar állampapírok intézményi befektetők által uralt szabadpiacán a hozamok inkább emelkedtek, mint csökkentek az utóbbi hetekben, hónapokban.
A magyar három hónapos irányadó állampapírhozam. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Magasabb kockázat, alacsonyabb hozam
Konkrétan az történt, hogy az eddig kapható – április 8-tól, eleve alacsonyabb kamattal bevezetett – Bónusz állampapírok kamatprémiuma újra mérséklődik április 24-től, a következőképpen:
Az eddigi “hosszabb Bónusz”, a 2030/N1 helyét a még hosszabb futamidejű 2031/R1 veszi át, a lejárat mintegy fél évvel tolódik kijjebb. Az első négy év kamatprémiuma változatlan marad, egy százalékpont. Az utolsó két évben viszont 2,0 helyett 1,5 százalékos lesz a prémium.
Az eddigi rövidebb Bónusz, a 2028/R1 helyét a 2029/R1 veszi át. Itt a kamatprémium nem változik, végig egy százalékpont. A futamidő itt is hosszabb lett, több mint fél évvel.
Az induló kamat mindkét új papírnál évi 7,36 százalék az első három hónapra, ami háromhavonta változik majd.
Az nem változott, hogy a BMÁP-oknál a négy utolsó három hónapos diszkontkincstárjegy-aukción kialakult átlaghozam a kamat alapja, ehhez adódnak hozzá az említett prémiumok.
Van még egy napja cselekedni
Alapvetően egy kötvény kockázata – még ha az állampapíroknál csekély is – annál magasabb, minél hosszabb a futamideje. Így a feltételeket két oldalról is rontották, a kamatprémiumot és a futamidőt is. A régi papírokra azonban április 22-én még lehet vételi megbízásokat adni.
Új ötéves lakossági papír jön
Egy másik változás, hogy a 2028/Q13 jelű, hároméves Fix Magyar Állampapírok eladását is lezárják, és új sorozatot bocsátanak ki 2028/Q2 jelzéssel, 6,5 százalékos éves kamattal. Itt a kamatozás nem változott, a kötvényre inkább azért lehetett szükség, mert az eltelt idő miatt rövidült a hátralevő futamideje.
A tényleges hozama egyébként (avagy az értékpapírhozam-mutató – EHM) évi 6,67 százalék, azért magasabb a kamatnál, mert negyedévente fizet, és a kamat újrabefektethető.
A magyar egy, öt és tíz éves irányadó állampapírhozamok. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Nagyobb változás, hogy lesz ötéves Fix Állampapír is, ezen sorozat is 6,5 százalékos kamatot fizet és a hozama is évi 6,67 százalék. A fix kamatú kötvények fő kockázata, hogy ha a kamatszint (vagy az infláció) elszáll, akkor nem járnak jól a befektetők. A kockázatot azonban csökkenti, hogy ilyenkor is el lehet adni a lakossági kötvényeket az államnak, nem túl nagy levonás mellett.
Régóta esedékes volt egy PMÁP
A Prémium állampapírokból (amelyeket inflációkövető kötvényeknek is hívunk) is jött új sorozat, ahogy az a régi papír öregedése nyomán várható volt. A 2035/I1 tízéves lesz, az első hat évben az éves átlagos infláció felett 0,5 százalékpontot fizet, majd az utolsó négy évben 1,0-át. A kezdő kamata pedig 6,5 százalék éves szinten, végig az első 13 hónapban.
Itt a kamatfeltételek lényegében nem változtak az előző sorozathoz képest, amely ugyanennyi kamatprémiumot ígért, de már 2032-ben lejár. Itt is igaz, hogy a hosszabb futamidők magasabb kockázatot jelentenek, tehát a feltételek ilyen szempontból kissé romlottak.
Főleg, hogy a kamatprémium alacsony, így az infláció gyors emelkedése, vagy pontatlan számítása, vagy az inflációtól eltérő egyéni fogyasztói kosarunk esetén könnyen rosszul járhatunk. (Esetleg mégsem őrzi meg pénzünk az értékét.)
Inflációs és kamatvárakozások nyomában
Minden bizonnyal befolyásolta a Bónuszoknál a kamatcsökkentést az, hogy legutóbb a vártnál jobb lett a márciusi inflációs adat, az éves drágulás 4,7 százalékos volt, szemben az elemzők által várt kerek öt százalékkal.
Ezen kívül, ha a Magyar Nemzeti Bank nem is, az Európai Központi Bank csütörtökön is kamatot csökkentett, ami – a külföldi és a hazai állampapírok hozamkülönbségén keresztül – segíthet a forintnak és ezzel közvetve mérsékelheti a hazai árszínvonalat is. (A külföldi befektetők ezáltal alacsonyabb forinthozammal is beérhetik.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.
Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá
havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is,
a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk!
Legyen Ön is előfizetőnk!
Mivel az ünnepnapnak számító nagypéntek miatt idehaza zárva tartott a bankközi devizapiac, alacsonyabb forgalomban ugyan, de a forint külföldön hasított.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX minimális, 44,94 pontos, 0,05 százalékos csökkenéssel 87 062,04 ponton zárta a csütörtököt. A vezető részvények közül csak az OTP és a Telekom erősödött az előző napi záráshoz képest.
A részvénypiacok vegyesen teljesítettek ma, a rövid hét utolsó napján, a BUX pluszban áll, a forint kissé gyengül. Az arany viszont újabb rekordot döntött, és szépen tartja magát a bitcoin is. Nyugalomra vágynak a befektetők, jól fogynak a mikrochipek.