Ismét gyengülni kezdett a forint, a jegybank-alelnöki nyilatkozat csak rövid ideig adott neki erőt. A gyengélkedés úgy tűnik, fundamentálisan is megalapozott lesz a közeljövőben, hiába van fizetésimérleg-többletünk. A kormány láthatóan nagyon erőltetni a maradék devizaadósság forintosítását az államadósságon belül, amihez bizony temérdek deviza fog kelleni.
A közeljövőben több új megtakarítási forma, illetve egy megemelt kamatozású államkötvény jelenhet meg, mindennek az a célja, hogy a lakossági megtakarításokat nagy ütemben terelje az állampapírpiacra, még ha ez magas kamatterhet jelent is a költségvetésnek. Ha megvalósulhat a nagy lakossági pénzbevonás, nem kell megújítani a lejáró devizakötvényeket, így kifizetésükhöz sok deviza kell.
Az államadósság jelenleg közel 30 ezermilliárd forint, ez közel 100 milliárd euró. A pontos devizaarányról eltérő adatok látnák napvilágot (az árfolyam függvényében is változik), de leegyszerűsítve tekintsük úgy, hogy legfeljebb 20 milliárd euró. Ez igen combos összeg, ha 5 évig tartana az átváltás, akkor is nagyjából elviszi fizetési mérleg várható többletét. A program nélkül egyértelműen erősödne a forint a tartós devizatöbblet hatására, így azonban jó esély van rá, hogy erre hosszú ideig nem számíthatunk.
Az árfolyam a reggeli 320 körüli szintről hirtelen 320,75-re változott eurónként.
Euró/forint |
Érdekesen alakult az arany ára: tegnap egy V betű alakult ki a grafikonon. Egy hirtelen 12 dolláros zuhanás után az ár lényegében ugyanennyit visszaemelkedett, viszont ma újra csökken, 1293 dollárig.
Arany |
A napokban elért több hónapos csúcs után kissé visszaesett az olajár: a WTI 61,90 dollárig, a Brent kerek 69-ig.
A tőzsdék érdekes módon ma meg sem mozdulnak, beleértve a BÉT-et is, ahol csak a Richter 0,7 százalékos, 5455 forintig történő csökkenése említhető.
A folyamat egy szempontból érthető: miután a legnagyobb jegybankok monetáris politikája szinte befagyott, azaz nincs kamatmódosítás, nincsenek már kötvényvásárlási programok, viszont a korábbi programok során kikerült temérdek pénz a piacokon marad. A részvényárak így békésen megállnak a magasban, nem lenne meglepő, ha a folyamat tartóssá válna.