Az év utolsó kereskedési napján az USA-ban a tőzsdeindexek határozottan estek, az S&P 500 0,4, a Nasdaq pedig 0,9 százalékkal, ez az európai kereskedésben is érezhető az idei első tőzsdenapon. A német vezető index 0,3, a francia 1,1 százalékkal esik, a brit stagnál csütörtökön délelőtt, a befektetők főleg a hadiipari, valamint az olaj- és gázrészvényeket keresik.
Európa-szerte beszerzésimenedzser-indexek érkeztek, itt a magyar értékekről, előtte pedig a nemzetközi számokról írtunk. Az egyik legfontosabb, a német érték mindenesetre megfelelt az elemzői várakozásoknak. Gyengén indították az idei évet a kínai részvénypiacok is, a Hang Seng index is két százalékos mínuszban is volt, miután a vártnál gyengébb PMI-adatok érkeztek Kínából. Felrobbant egy Tesla Cybertruck, megölve a sofőrt, de valószínűleg nem műszaki hiba, hanem bűncselekmény következtében.
A BUX index viszont 0,4 százalékkal emelkedett, ami a Mol 0,8, a Richter 1,4 és a Telekom 1,1 százalékos drágulásának köszönhető elsősorban. Az OTP Bank eközben bő fél százalékkal esik. Az euró 411,40 forint, alig változott az ára.
Stagnál a forint
Az év utolsó napjaiban kisebb erősödést produkált a forint, de ez nem volt jelentős, jelenleg is 411 körül mozog az euró, nem messze az 50 napos mozgóátlagtól – írta a K&H Értékpapír. A dollár „fokozatos erősödése sem segít a forint helyzetén”, hiszen az EURUSD lassan az 1,03-os szintet közelíti.
Drágább lett az energia
Már zsinórban a negyedik napja emelkednek az olajárak, a WTI hétfő reggel már a 72 dolláros szintet is átlépte, ami majdnem két hónapos csúcsot jelent. Az emelkedést az is segítette, hogy az olajpiacokon optimistábbá válhattak a befektetők a kínai kereslettel kapcsolatban. Hszi Csin-ping kínai vezető újévi beszédében ugyanis újra hangsúlyozta, hogy több, a gazdasági növekedést segítő intézkedést fognak bevezetni 2025-ben.
A gázárak is tovább emelkedtek az utóbbi napokban, kedden a TTF tőzsdén jegyzett egy hónapos kontraktus árfolyama már az 50 eurót is érintette, 2023 októbere óta először – írta a K&H Értékpapír. Nyilván nem függetlenül attól, hogy az Ukrajnán keresztül Európába irányuló gázexportot leállították, mert a január elsejéig érvényben lévő szerződést nem újították meg a felek. (Ez mindenképp emelheti az európai gázárat, annak ellenére is, hogy az EU fogyasztásának már csak egy kisebb része érkezett ezen az úton.)
Elkerülhetjük a recessziót
A Financial Times elemzők körében végzett felmérése szerint egy esetleges globális kereskedelmi háború és a regionális politikai nehézségek jelentik a legnagyobb veszélyt az eurózóna gazdaságára – foglalta össze az Erste Befektetési Zrt.
A felmérésből kiderül az is, hogy az euróövezet növekedése 0,9 százalékon stagnálhat idén az elemzők szerint, ami elmarad az Európai Központi Bank 1,1 százalékos előrejelzésétől. A megkérdezettek abban egyetértettek, hogy a lassú növekedés ellenére a régió el fogja kerülni a recessziót.
Lionel Messi tőzsdére vitte az ingatlanjait
Az argentin futballsztár, Lionel Messi ingatlanportfólióját tőzsdei ingatlanbefektetési társaságként (REIT, a magyar jogban SZIT) jegyezte be Spanyolországban, amelynek eszközeit 223 millió euróra értékelték – írja az Investing.com. Az Edificio Rostower Socimi nevet viselő REIT hét szállodából, üzleteket és irodákat befogadó kereskedelmi ingatlanokból, valamint lakóingatlanokból álló diverzifikált portfóliót tartalmaz.
A nagynevű tulajdonos ellenére a társaság 2022-ben és 2023-ban is veszteséget jelentett. A Rostower részvényeit december 30-án 57,40 euróra árazták be, üzletek nélkül. A kisebb, csak digitálisan működő spanyol tőzsdén, a Portfolio nevű platformon jegyezték. A Bloomberg megjegyezte, hogy ez szokatlan választás, mivel a legtöbb spanyol REIT a jelentősebb BME Growth index tagja.
Kedvező a spanyol ingatlancégek adózása
A REIT-ek Spanyolországban kedvező adózás alá esnek, ami gyakran ösztönzi a befektetőket a tőzsdére lépésre akkor is, ha nem kell feltétlenül tőkét bevonniuk. A Rostower nem teljesíti a nyilvános forgalomba hozatal követelményeit, ami arra utal, hogy a tőzsdei bevezetés az adókedvezmények kihasználását célozza. A Reuters szerint azonban tervezik a nyitást új befektetők felé is.
A kakaó túlszárnyalta a bitcoint is 2024-ben
A bitcoin 2024-ben mintegy 108 százalékkal, míg a kakaó határidős ára (futures) 168 százalékkal emelkedett. A kakaóból és a kávéból világméretű hiány mutatkozik, elsősorban időjárási anomáliák, növénybetegségek és a rossz termés miatt.
Az ING szerint a 2023/24-es gazdasági évben a globális kakaópiacon 478 kilótonnás hiányt regisztráltak, ami több mint 60 éve a legnagyobb, és egyben a harmadik egymást követő évben volt deficites a piac. A hiányt a nyugat-afrikai, különösen az elefántcsontparti és a ghánai terméskiesés okozta. Bár a Latin-Amerikában és más területeken feltörekvő kakaótermelők segíthetnek enyhíteni a nyugat-afrikai kakaóhiányt, eltarthat egy ideig, amíg ennek érzékelhető hatása lesz – írta a befektetési bank.
Történelmi csúcson a kávé
A globális kereskedelmi bizonytalanságok várhatóan az idén is hatással lesznek az árupiacra, a vámok lehetősége egyre valószínűbbnek tűnik, mivel az EU és az USA, valamint az EU és Kína közötti feszültségek fokozódnak. Ha ez így lesz, a kakaó ára az idén valószínűleg némileg változékony marad – véli az ING.
A kávé világpiaci ára decemberben 349 dollár felett is volt kilónként, ami minden idők legmagasabb értéke, egyébként mintegy 68 százalékkal ugrott meg tavaly. A kakaóhoz hasonlóan ezt is elsősorban a kulcsfontosságú termelő országokban, például Vietnamban és Brazíliában uralkodó rossz időjárás okozta, Brazíliában az aszályok mellett erdőtüzek is pusztítottak. Vietnámot is jelentős aszály sújtotta, emellett a tájfunok is nagy károkat okoztak.
A Mikulás lenyúlt 200 milliárd dollárt
Idén a hagyományos „Mikulás-rali” nem nyereséget, hanem mintegy 200 milliárd dolláros veszteséget hozott a kriptopénzek piacán, mivel az év végén inkább lefelé csorogtak az árfolyamok. A TradingView szerint december 25. és 30. között (a tipikus „Mikulás-rali” időszakában) a digitális eszközök teljes piaci értéke 3,36 ezer milliárd dollárról 3,15 ezer milliárd dollárra esett vissza.
Hétfőn délelőtt azonban élénkülés látszik, a bitcoin és az ether mintegy négy százalékkal megy fel.
Tavaly is több kriptót loptak el, mint korábban
Az ellopott kriptovaluta-eszközök teljes értéke 2024-ben az előző évhez képest mintegy 22 százalékkal nőtt, elérte ezzel a 2,2 milliárd dollárt – írta a Cryptorank.io. Az egyedi hackelési esetek száma is emelkedett, a 2023-as 282-ről 303-ra. (Bár eközben az egész piac tőkeértéke sokkal nagyobb mértékben nőtt, így a kár a teljes piac összértékéhez képest valójában csökkent – a szerk.)
Az ellopott eszközök legnagyobb részét 2024 első negyedévében a DeFi (decentralizált pénzügyek szektora) szolgáltatások meghackelése adta ki. A második és harmadik negyedévben azonban a központosított szolgáltatások (például kriptotőzsdék) váltak az elsődleges célpontokká. A figyelemre méltó hackertámadások közé tartozott a DMM Bitcoin esete májusban, ami 305 millió dolláros veszteséget okozott, valamint a WazirX júliusban, 234,9 millió dolláros kárral.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.