Szép pluszban vannak ma az európai indexek, a német mutató 2,8, a francia 3,1, a brit 1,0 százalékkal megy fel. A tegnap 2-3 százalékos pluszban záró amerikai indexek határidős értékei is újabb 1-2 százalékkal emelkedtek.
Bár a háború tovább zajlik, és állítólag Oroszország újabb csapatokat mozgósítana, a piacok hangulatán sokat javít, hogy az orosz-ukrán tárgyalásokon mintha az álláspontok közeledése lenne megfigyelhető.
A BUX index másfél százalékos emelkedése így ma kisebb alulteljesítést jelent, főleg a Richter ugyanekkora esése húzza vissza. (Persze a magyar részvénypiacnak most két kiesett napot is kell pótolnia.) Az OTP viszont 3,3, a Mol 1,2, a Telekom 1,1 százalékkal megy fel.
Nagyot nőtt a forint értéke
A magyarországi ünnepnapok alatt, talán érdemi kereskedés nélkül, de nagyot erősödött a forint, és meg is tartotta ezt a szerdai napra. Az euró most 371,1, de reggel volt 370 körül is – pénteken még 383 felett is járt. Egyébként a cseh korona és a lengyel zloty is nagyot erősödött ezen a héten.
Eljött a Fed nagy napja
A Fed ma este nyilatkozik üléséről, és ezzel megkezdheti a kamatemelési ciklust, de a kérdés azonban továbbra is az emelések mértéke és ütemezése. Már az utóbbi hónapokban is jelentős részben ezek a kamatvárakozások mozgatták a részvénypiacokat, és már a háború előtt is megingatták a tőzsdeindexeket.
Szinte száz százalékos bizonyossággal 25 bázispontos kamatemelést fog bejelenteni, miután az ukrán-orosz háború visszavetette az 50 bázispontos emelés lehetőségét. A piac összesen hét, egyenként negyed százalékpontos emelést áraz az idei évre – írja az Erste Befektetési Zrt.
A kamatemelésen túl az amerikai jegybank szerepét betöltő szervezet prognózisaira is legalább annyira figyelnek majd.
Orosz államcsőd jön ma?
Oroszország 117 millió dollárnyi kamatot kéne ma kifizessen, a korábbi nyilatkozatok szerint azonban ezt várhatóan dollár helyett rubelben fogja megtenni, ami államcsődnek számít. De lesz még 30 napnyi türelmi idő, mielőtt ez hivatalossá válik.
Eközben az USA-ban Joe Biden elnök aláírta a költségvetési tervezetet, ami 13,6 milliárd dolláros segítséget tartalmaz Ukrajnának.
Őrület, mi van Hong Kongban
A hét elején a kínai és hongkongi részvénypiacot komolyan lehúzta, hogy – vélhetően az új vírusverziók még erősebb fertőzőképessége miatt – a kínai nulla-covid-politika csődöt mondani látszik. A hongkongi Hang Seng index hat éves mélyponton is járt, ma azonban kilenc százalékkal pattant vissza, ismét 20 ezer pont fölé. A technológiai papírok mutatója pedig 12 százalékkal lőtt ki. A kínai “anyaország” CSI 300 indexe 3,5 százalékos pluszban zárt reggel.
A fordulatot az okozhatta, hogy a kínai Államtanács Pénzügyi Stabilitási és Fejlesztési Bizottsága ígéretet tett a piac stabilitásának megőrzésére, a tengerentúli részvényjegyzések támogatására, valamint a gazdaság élénkítését is javasolta.
Kilőtt a Tencent és az Alibaba
A kínai média jelentései szerint a két ország szabályozó hatóságai jól haladnak egy együttműködési terv elkészítésével. Így csökkent annak esélye, hogy a kínai részvényeket kivezessék külföldi tőzsdékről.
A legfontosabb tét, hogy a kínai papírokkal az Egyesült Államokban lehet-e majd kereskedni a jövőben. A Tencent közel 20 százalékot, az Alibaba pedig 19 százalékot drágult a hírre.
Száz dollár felett az olaj
Az olaj nagyot esett, amíg mi ünnepeltünk, és bár jelentős emelkedéssel kezdett ma reggel, később visszavett belőle. A Brent most egy százalékos pluszban áll, 101 dollár körül. A bő egy hete felfüggesztett londoni nikkel-piacot a jelek szerint még mindig nem nyitották meg, erről itt írtunk:
Megint árat emelt a Tesla
Az infláció a Teslát is elérte, az inflációs nyomás miatt árat emelnek az Egyesült Államokban és Kínában is a Model 3 és a Model Y különböző változatainál – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Az elmúlt hetekben a nikkel árfolyama ugrott meg jelentős mértékben, amely az elektromos autók akkumulátorának egyik kulcsfontosságú eleme. Rövid időn belül ez volt a Tesla második áremelése.
Tegnap 4,6 százalékot emelkedett a részvény árfolyama.
Jönnek az NFT-k az Instára
Ma ismét 40 ezer dollár felett van a bitcoin és 2680 az ether, 5-6 százalékos pluszban. Előtte főleg stagnálással teltek a napok, így az egy hetes elmozdulásuk is majdnem pont ugyanennyi.
A Meta vezérigazgatója, Mark Zuckerberg kijelentette, a következő hónapokban érkeznek az Instagramra az NFT-k, amelyeket a felhasználók létre tudnak hozni. (A Twitteren már van olyan NFT-támogatás, ami lehetővé teszi az NFT-k profilképként való felhasználását.) (NFT: “non-fungible token”, egyedi, sokszor művészi kriptoérme.)
Fellélegezhetnek a bitcoin-tulajok?
Az Európai Parlament bizottsága előtt megbukott hétfőn a tervezett EU-s kriptodeviza-szabályozás azon része, amely a bitcoint és még néhány más fontosabb érme ellehetetlenítését eredményezhette volna. A jogszabály (Markets in Crypto Assets, MiCA) ugyanis a proof-of-work (nagy számítástechnikai kapacitáson alapuló, ezért rendkívül energiaigényes) típusú rendszereket 2025-től tiltotta volna. (Más kérdés, hogy ezt hogyan lehet a gyakorlatban keresztülvinni.)
A Bitcoinon kívül most még az Ethereum is így működik, bár ott előrehaladott munkálatok folynak a nagyságrendekkel energiahatékonyabb proof-of-stake technológiára való áttérésre. (Ezt az év közepére tervezik, de könnyen lehet, hogy csúszni fog.)
Nőtt az AutoWallis súlya
Több mint 90 százalékkal növekszik az AutoWallis részvényeinek súlya a BUX-kosárban – közölte az autókereskedő társaság. Március 21-től 0,5098 százalékos arányban szerepelnek az indexben, ezzel a 10. legnagyobb pozíciót elfoglalva.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.