6p

Mire készülhet a kormány?
Meg lehet még menteni az idei évet az ezer sebből vérző gazdaságban?

Online Klasszis Klub élőben Győrffy Dórával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a közgazdászt, egyetemi tanárt!

2025. július 16. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Hideg tél várható, a földgáztárolók többsége tele van ugyan, de vannak kivételek is és emelkedik a gázár, de a közel-keleti háború nagyobb eszkalációja nem valószínű. Az euró/forint már megnézte a 399-et is, főleg a nemzetközi bizonytalanság miatt. Szinte lehetetlen új bányákat nyitni, amiből valamikor nagy nyersanyaghiány várható.

Nem látszik határozott irány a tőzsdéken szerdán, Franciaországban és Hollandiában például enyhe emelkedés, a németeknél és a briteknél csökkenés tapasztalható. Pedig csúnyán kezdődött az október kedden. Órákkal azután, hogy megírtuk, elmaradt a szeptemberi zuhanás a részvénypiacon és a kriptópiacon is, lefelé indultak a tőzsdemutatók. Az amerikai technológiai papírok Nasdaq indexe végül 1,4, az S&P 500 pedig 0,9 százalékkal ment le.

A hangulatnak biztosan nem tett jót az iráni rakétatámadás, az amerikai alelnök-jelöltek vitája ellenben konszolidált mederben folyt. Vegyes makroadatok érkeztek az Egyesült Államokból, a feldolgozóipari BMI a vártnál kisebb mértékben csökkent, az ISM feldolgozóipari indexe viszont stagnált a várt emelkedéssel szemben – foglalta össze az Equilor Befektetési Zrt.

Az euró/forint árfolyam. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az euró/forint árfolyam. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

A BUX index stagnál, a Mol, a Richter és a Telekom fél százalék körüli esését az OTP 0,9 százalékos emelkedése kompenzálni tudja. Az euró 398,60, de volt már 399,20 is a délelőtt során.

Árfolyam

A dollár miatt süllyedt két hónapos mélypontra a forint?

A nemzetközi piacokon uralkodó bizonytalan hangulat nem kedvezett a forintnak, így közel két hónapos mélypontra esett az euróval szemben. Az EURHUF árfolyam tegnap már a 398-as szintet is átvitte, tehát egyre közelít a korábban ellenállást jelentő 399-400 közeli szintekhez – írta a K&H Értékpapír reggel.

Kedden egy egységet gyengült a forint az euró ellenében, ami a geopolitikai feszültségek miatt bekövetkező dollárerősödésnek tudható be – véli az Erste Befektetési Zrt. Az amerikai deviza felértékelődéséhez képest még visszafogottnak is nevezhető a magyar fizetőeszköz gyengülése.

Pénteken hazai ipari termelési adatok látnak napvilágot, addig a nemzetközi események markában van a magyar deviza.

Hideg tél jön

Európa idén hidegebb télre készül, a meteorológusok 80-85 százalékos valószínűséget adnak a La Niña-jelenség kialakulásának, amely már októberben hűvösebb időjárást hoz az Atlanti-óceán partvidékére. Ebben a hónapban Franciaországban, az Egyesült Királyságban és Skandináviában lesz a leghidegebb Európában, míg a Földközi-tenger keleti részén továbbra is extrém hőség várható – írta a Mining.com hírlevele.

Az európai gázkészletek jelenleg 94 százalékban fel vannak töltve, csak Dániában és az Egyesült Királyságban vannak jóval alacsonyabb szinten. Ám a hidegebb időjárás kilátásai felhajtják az európai földgáz (TTF) határidős ügyleteit. A novemberi kontraktus jelenleg 38 euró/MWh áron forog. Eközben az öreg kontinens LNG-importja (cseppfolyósföldgáz-behozatala) az év legalacsonyabb szintjére csökkent, szeptemberben 6,4 millió tonnát regisztráltak.

Az európai földgáz árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.
Az európai földgáz árfolyama. Forrás: Tradingview.com. További árfolyamok, grafikonok: Privátbankár Árfolyamkereső.

Összeül az OPEC

Az OPEC+ kartellnek nehéz dolga van, a miniszterek testülete október 2-án ül össze, hogy megvitassa az olajpiacok jelenlegi helyzetét. A Brent határidős jegyzései a napokban 71 dollár/hordó szintre csökkentek a líbiai olajembargó esetleges feloldásáról szóló híreire. A további nyersolajkínálattól való félelem pedig felülírta a Kínából érkező, a gazdasági ösztönzésről szóló fejleményeket.

Szerdán azonban a közel-keleti helyzet, az Izraelre kilőtt iráni rakéták miatt már 75,5 dollár a Brent olaj, 2,7 százalékos pluszban van.

Nem lesz nagyobb eszkaláció?

Szkeptikus a közel-keleti háború nagyobb eszkalációjával kapcsolatban az Erste Befektetési Zrt. elemzője. Feltételezi, hogy az amerikai elnökválasztás előtt az USA nem engedi Izraelt, hogy kiterjessze a libanoni háborút Iránra is. Egy ilyen esemény például emelkedő kőolajárat hozna magával, amit az amerikai választók a benzinkutakon azonnal megéreznének.

Nem lehet teljesen kizárni az izraeli válaszcsapást, de lehet, hogy Izrael a Hezbollah-ot támadja majd tovább, és arra “mondhatja, hogy ez a megtorlás”.

Szinte lehetetlen új bányákat nyitni

Kanadai bányászati szakemberek szerint sziszifuszi feladat az új bányák termelésbe állítása, közel 80 százalékuk mégis optimista az iparág ötéves növekedési kilátásaival kapcsolatban. Erre az eredményre jutott a KPMG nemrégiben kiadott, “Digging deep” (“mélyre ásva”) című felmérése. Az optimizmus drámai mértékben emelkedett a legutóbbi, 2022-es kutatás során mért 62 százalékhoz képest.

Az iparág szigorú megfelelési és szabályozási követelményekkel, a közösségi és környezetvédelmi kérdésekben észlelhető erős nyomással és a tőkéhez való hozzáférés problémáival kell szembenézzen. Eközben a világ kormányai tiszta energiára akarnak áttérni, amihez több kritikus ásványi anyagra lenne szükség.

Az új bányák fejlesztése szinte leküzdhetetlen nehézségekbe ütközik.

Hiány lesz nyersanyagokból?

A tőkéhez való hozzáférés, az engedélyezés a nagy problémák, az engedélyek megszerzéséhez szükséges idő hosszú és ez nem mutat javulást. A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint is gond, hogy ha nem lesz több beruházás az új bányákba és a nyersanyag-újrahasznosításba, akkor hiányozni fognak a kritikus fémek és ásványi anyagok. A világ lítiumkészletei 2035-re a globális keresletnek csak 50 százalékát, a rézkészletek pedig csak 70 százalékát fedezik majd.

Az S&P Global friss tanulmánya is hasonló képet fest, eszerint a jelentős új rézlelőhelyek egyre ritkábbak világszerte, a régebbi lelőhelyek adták a tartalékok növekedésének nagy részét az elmúlt évtizedben. Az iparág ugyanis egyre kevésbé mer korai fázisú feltárásokba vágni.

Csúnyán esett az ether és a solana

A bitcoin mintegy négy, az ether és a solana hat százalékkal esett az utóbbi 24 órában, valószínűleg nem függetlenül az amerikai részvénypiac esésétől. A bitcoin alja 60 300 dollár körül volt. Az amerikai Bitcoin ETF-ekből 243 millió dollár távozott egy nap alatt, amire szeptember 3-a óta nem volt példa, és az Ethereum ETF-ekből is 49 millió ment ki.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A bitcoinra és más fontosabb kriptókra szóló longokból (emelkedésre játszó vételi pozíciókból) 450 millió dollárnyit likvidáltak a Coindesk szerint. A kriptovaluták származékos piacáról és más pénzügyi konstrukcióikról itt írtunk:

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 27930 27740 27990 +0,18% 0 0 4 482 366 980 HUF 2025-07-11 17:06:55
MOL 3030 3012 3030 0,00% 0 0 1 304 371 794 HUF 2025-07-11 17:05:26
MTELEKOM 1782 1766 1782 +0,34% 0 0 338 535 800 HUF 2025-07-11 17:05:33
RICHTER 10200 10170 10340 -0,87% 0 0 1 074 288 620 HUF 2025-07-11 17:05:46
OPUS 599 595 599 -0,17% 0 0 72 318 652 HUF 2025-07-11 17:05:13
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már nagyon a hétvégét érezte a forint – ennyire jutott
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 18:45
A magyar devizát elhagyta ereje a pénteki kereskedésben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Hírek nélkül a Magyar Telekom tudott a legtöbbet erősödni
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 18:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 76,36 pontos, 0,08 százalékos csökkenéssel, 99 921,45 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Amerika is minuszban nyitott
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 15:59
Csökkenéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Eltűnt a parkett a BUX alól
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 14:45
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a plusz 0,84 pontos nyitás után csökkent pénteken kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Szemétből kincs: eluralták az amerikai értéktőzsdét a mémrészvények?
Sasvári Péter | 2025. július 11. 14:29
A mémcoinok után itt vannak a mémrészvények! Egyes befektetők figyelme a biztonságos hozamokat produkáló cégek (mint például a „magnificent seven”) helyett szándékosan a volatilis, sőt, sokszor konkrétan alulteljesítő cégek részvényei felé fordult. Ezeket nevezik – a mémcoinok után – mémrészvényeknek. De mi a logika emögött, és mennyire veszélyes ez a spekulatív trend?  
Részvény / Deviza / Áru Felszedték a parkettet Budapesten
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 11:38
A kezdeti jó hangulat elilant a tőzsdén, fél 12-kor bukóban volt a BUX.
Részvény / Deviza / Áru Bizakodhat, akinek magyar részvénye van
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 09:13
Míg az ázsiai piacok vegyesen mozogtak, addig a BUX az előző napi záróértékénél magasabban nyitott.
Részvény / Deviza / Áru Trump csúcsra lökte az első számú kriptodevizát
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 08:09
Rekordszinten a bitcoin jegyzése.
Részvény / Deviza / Áru Szívhatja a fogát, ha meglátja, mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 07:48
Gyengült a forint jegyzése reggel.
Részvény / Deviza / Áru Végre jó hír érkezett Trump háza tájáról
Privátbankár.hu | 2025. július 11. 06:23
Emelkedéssel zártak a New York-i tőzsde főbb mutatói.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG