Az európai tőzsdeindexek többsége 0,2-0,4 százalékkal emelkedik kedden, kivéve pár ezrelékkel csökkenő párizsi mutatót, amely a franciaországi különadó belengetése miatt már hétfőn is jókorát zuhant. Az amerikai határidős indexek még nem mutatnak egyértelmű irányt. Kínában a hétfői száguldás után hosszú ünnepségsorozat kezdődik, ezért a hét további részében zárva lesznek a tőzsdék.
Kedden fontos amerikai adatok érkeznek, az állások számának bővülése (JOLTS jelentés), valamint az ISM feldolgozóipari PMI (beszerzésimenedzser-index). A piacok emésztik Jerome Powell Fed-elnök hétfő esti megjegyzéseit, aki azt sugallta, hogy a központi bank nem siet a kamatlábak csökkentésével. (Vagyis valószínűleg nem fél, hanem negyed százalékkal csökkent legközelebb.) A Bank of America elemzői pedig azt jósolták, hogy az USA gazdasági aktivitása csak lehűl, de nem omlik össze. A BUX index 0,4 százalékkal megy fel, az OTP 0,3, a Mol 0,2 és a Richter 0,9 százalékos emelkedése mellett. A Telekom viszont 0,8 százalékkal süllyed. Az euró ára 397,60, ami újabb 40 filléres drágulást jelent hétfő estéhez képest.
A forint kardinális kérdése
Maradt a forint lassan gyengülő pályája, az EURHUF egyre közelebb araszol a 400-as szinthez – írta az Erste Befektetési Zrt.
Továbbra is a nemzetközi hírekre figyelhet a piac elsősorban. Mind a Fed, mind az EKB kapcsán egyre intenzívebbek a kamatcsökkentési várakozások. A fő kérdés egyelőre az, hogy a magyar jegybank ezt teljesen le akarja-e a követni. Vagy a forint javára szóló kamatkülönbözet automatikusan adódó növekedésén keresztül inkább stabilan tartaná, esetleg enyhén erősítené a hazai devizát – írta a brókercég.
Fordulóponthoz közelít a devizánk?
Ismét ellenállásai felé közelít az EURHUF árfolyam, a devizapár 397 felett jár. Június közepén, augusztus elején, valamint szeptember elején járt hasonló szinteken, de korában sikeresen tudott fordulni a 400 közeli szintekről – írta a K&H Értékpapír.
A forint egyébként a relatíve gyengébb dollár ellenére sem tud formába kerülni – jegyezték meg.
Az olaj csak lefelé tud menni?
Az olajárak kedden is estek, mivel a mérsékelt keresletnövekedés miatti félelmek ezúttal ellensúlyozták a közel-keleti feszültségek fokozódása miatti aggodalmakat – írta az Investing.com. Pedig az izraeli hadsereg átlépte a libanoni határt, így eszkalálódhat a konfliktus az olajban gazdag Közel-Keleten. A Brent 1,7 százalékkal hordónként 70,60 dollárra esett.
A Brent kilenc százalékos csökkenéssel zárta a szeptembert, ami a harmadik legnagyobb havi esés 2022 novembere óta. A harmadik negyedévben pedig összesen 17 százalékkal zuhant.
Most jön az “Uptober”?
Annak ellenére, hogy a szeptember kifejezetten gyenge hónapnak számít a részvénypiacokon és a kriptópiacon egyaránt, most szinte mindenütt pluszos lett. Ezt főleg az 50 bázispontos amerikai kamatcsökkentéssel magyarázzák. Ha erős volt ez a gyenge hónap, akkor a történelmi adatok szerint jobbnak számító október talán egészen jó lesz – remélik most sokan.
Az “október” és a “fel” (up) szavakból összerakott “Uptober” bekövetkezésében reménykednek.
Stagnál a bitcoin
A bitcoin és az ether egyébként az utóbbi 24 órában és az utóbbi egy hétben egyaránt stagnált, az elmozdulás kevesebb, mint egy százalék. Más kriptovaluták, az “altcoinok” körében azonban inkább az emelkedés dominált. Az viszont egészen meglepőnek számít, hogy a szeptember hónap pluszos volt.
(Pedig van benne logika, mert ha a befektetők nagy része azt hiszi, hogy szeptemberben esnek az árak, akkor eladnak már augusztusban, így a szeptemberi esést az előző hónapban letudhatják – a szerk.)
Nemsokára fizet az FTX?
A 2022-ben csődbe ment kriptotőzsde, az FTX nemsokára, talán még az év vége előtt visszafizetheti 16 milliárd dolláros tartozásának java részét a hitelezőinek, készpénzben. Azok legalább részben újra kriptókba fektethetik ezt a pénzt, így jelentős összeg áramolhat vissza a kriptopiacra, ami akár komoly fellendülést is előidézhet – hangzik most az egyik pozitív várakozás a kriptovaluta-piacon.
Az ügyben egyébként október 7-én tartanak meghallgatást, ahol a bíróság jóváhagyhatja a kifizetési tervet.
Növöget a Navigator
A Navigator-csoport első féléves jelentése szerint az árbevétel 33, a “tőkekonszolidációs hatástól tisztított adózás előtti eredmény” 38 százalékkal növekedett. “Mindeközben olyan beruházások és fejlesztések kezdődtek, melyek hatásai már rövid távon is új növekedési lehetőségeket biztosítanak” – írja a cég sajtóközleménye.
A BÉT Standard kategóriába történő átlépés feltételeként megkezdődik az IFRS könyvvezetésre történő átállás, így a 2025-ös évet várhatóan már az új szabályok alapján dokumentálja a társaság – teszik hozzá.
Áprilisban lezárult a cég eddigi legnagyobb akvizíciója, a Julius-Globe Kft. integrálása a tervek szerint halad.
Rekordszámok a Pensum Groupnál
Megduplázta tavalyi első féléves árbevételét a munkaerő-kölcsönzés terén aktív Pensum Group, miközben nyeresége rekord szintre ugrott – közölte a társaság. A rekordnak számító, közel 3,8 milliárd forintos árbevétel mellé 170 millió forintot megközelítő adózott eredmény társult.
A Budapesti Értéktőzsde Standard kategóriájában jegyzett vállalat jó eséllyel rekorddal zárhatja a teljes 2024-es évet, annak ellenére, hogy az üzleti környezet továbbra is jelentős kihívásokat rejt – írja magáról a cég. Az eredmény “többek között a strukturális átszervezések miatt javuló hatékonyságnak, valamint a harmadik országbeli munkavállalók kölcsönzéséből származó dinamikus bevételnövekedésnek” köszönhető.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.