A tegnapi csúnya esés után ma pozitív hangulatban nyitottak az európai tőzsdék. A sajtó ezt főleg annak tulajdonítja, hogy sok ország a mozgási korlátozások lazítását, gazdaságának újranyitását tervezgeti. Még Németország is, ahol például az iskolákat nyitnák meg egyes tartományokban, legalább a felsőbb évfolyamok számára. Ugyanakkor meg is hosszabbították a legtöbb országban a korlátozások egy jelentős részének hatályát.
A nap folyamán az USA-ban ismét közzéteszik majd az új munkanélküliségi kérelmek heti adatát. Ez a szám valósággal sokkot okozott az utóbbi pár alkalommal, sok százezer fővel haladva meg az egyébként is pesszimista várakozásokat. Az amerikai határidős indexek 0,6-0,9 százalékos pluszban vannak. Az európai indexek egy százalék körüli nyereségben állnak.
Itthon a BUX index is egy százalékkal javult 33 ezer pontra. A Mol vezet 2,8 százalékkal, az OTP csak 0,4 százalékos drágulást mutat. A Richter egy százalékkal megy fel, a Telekom csak egy ezrelékkel. A forint erősödik, már csak 350,20 az euró ára.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
“Kinyit az USA!?”
Felkiáltójelet és kérdőjelet is tett az Erste Befektetési Zrt. reggeli kommentárja címébe. Donald Trump elnök ugyanis “ma teszi közzé a terveket arra nézve, hogy a szociális távolságtartási szabályokon milyen menetrend szerint lazítanának. Sokan aggódnak, hogy a Fehér Ház mondaná meg a menetrendet a helyi kormányzók és hivatalnokok helyett, akik valószínűleg jobban ismerik a helyzetet az adott régióban” – írják. Trump nagyon azon van, hogy május elején elkezdjen normalizálódni az élet az Egyesült Államokban. Eközben a gazdasági adatok elkeserítők. (Erről lásd: Lefagyás és agónia – irányt váltottak a tőzsdék a mellbevágó adatokra.)
Akadnak jó vállalati hírek is
Nagy-Britanniában 4,3 százalékkal csökkentek a kiskereskedelmi eladások márciusban. Az Easyjet és a Ryanair árfolyama egyaránt emelkedett, 3, illetve öt százalékkal. Előbbi kijelentette, hogy jól felkészült pénzügyileg a krízisre, és egyes repülőgépeinek lejáró lízingjét nem fogja meghosszabbítani. A második már a válság utáni árháborúra készül, abból szeretne nyertesként kikerülni.
Az Electricité de France részvénye hat százalékkal esik, miután új prognózisa a következő két évre tíz százalékkal kevesebb nukleáris energia megtermelésével, eladásával számol. A német online divat-kiskereskedő, a Zalando viszont öt százalékkal emelkedett, miután áprilisi eladásairól és az év további részének kilátásairól is optimistán nyilatkozott – írta az Investing.com.
Fizetnének, hogy ne bányásszanak olajat
A tegnapi mosolyszünet után ismét vásárolják a nemesfémeket, az arany, az ezüst, a platina 1-2 százalékos pluszban van. Az olaj továbbra is alacsony szinten mozog, bár most éppen szerény, 1-2 százalékos pluszban (WTI: 20,20, Brent: 28,0 dollár körül.) Az amerikai készletek szintje rekord mennyiséggel, 19 millió hordóval nőtt egy hét alatt. “Közben egyre nagyobb gazdasági recessziótól tart a piac, és az olajárháborúnak sincs még vége, így rövidtávon még nyomás alatt maradhatnak az árfolyamok” – írta a KBC Equitas tegnap délután.
A túltermelés következtében 18 éves mélyponton levő olajárak miatt az USA azt fontolgatja, hogy fizetnek a palaolaj-kitermelőknek: hagyják a földben a nyersanyagot – írta a Bloomberg. Az USA Energiaügyi Minisztériuma olyan tervet készített, amely kompenzálná a társaságokat azért, hogy 365 millió hordónyi olajtartalékon ültek. Ezt szerint a kormány vészhelyzeti készletének tekintenék a jövőben.
A “földben tartásról szóló terv” milliárd dolláros nagyságrendű előirányzatot igényel a kongresszus részéről. Állítólag Donald Trump elképzeléseinek része arra, hogy munkahelyeket mentsen meg a bajban levő amerikai olajkitermelő iparban. Az elemzők arra számítanak, hogy a tárolók nyáron vagy még hamarabb megtelek. Ez amúgy is arra kényszeríti a termelőket, hogy állítsák le a termelést és bocsássák el a munkavállalókat.