(MTI Fotó: Komka Péter) |
Ahogy azt csütörtök esti cikkünkben már megírtuk, általános kiábrándulás fogadta az Európai Központi Bank (EKB) tegnapi döntését, majd Mario Draghi elnök sajtótájékoztatóján elhangzott kommentjét, miszerint a most változatlanul hagyott kamat csökkentésére akár hosszabb ideig nem kerülhet sor, mondván, nincs érdemi recessziós veszély. Az amerikai tőzsdeindexek zuhantak, amibe belejátszott, hogy a tartós javak megrendelése júniusban a vártnál jóval nagyobb mértékben nőtt. Ázsiában a sanghaji börze barométere kivételével pirosba borultak az indexek, az európaiak viszont úgy tűnik, az EKB-döntés után már feltálalták a befektetőknek a feketelevest, legalábbis a német és a brit tőzsde már emelkedni tudott. A BUX viszont csökkent, s a forint is gyengült, az euróval szemben a 327-es szint felé araszolgat, a dollárral szemben pedig a kétéves mélypontját közelíti. Az arany és az olaj drágult.
Érdemi események híján a hét utolsó napját a vállalati gyorsjelentések megemésztésével tölthetik a befektetők. Lássuk a már megjelent, összességében kedvező adatsorokat.
Akik jól teljesítettek
Wizz Air: 72,4 millió eurós rekordnyereséget ért el, ez egy részvényre 0,57 euró, 18 centtel magasabb az elemzői konszenzusnál. A menedzsment megerősítette a korábbi, egész évre vonatkozó 320-350 milliós nyereségbecslését, miközben kilátásba helyezte, hogy kapacitását 16 helyett 20 százalékkal bővítheti.
Starbucks: Az egy részvényre eső, igazított nyeresége 78 cent lett, szemben a várt 72 centtel, amihez alapvetően az járult hozzá, hogy a kávéforgalmazó cégnek sikerült növelnie a délutáni eladásait.
Alphabet: A Google anyacége a vártnál magasabb profitot és bevételt ért el, s bejelentett egy 25 milliárd dolláros részvényvisszavásárlási programot. A javuló eredmény alapvetően a reklámok értékesítésének köszönhető. Ráadásul a vártnál alacsonyabbak lettek a költségek, egyrészt a reklámokhoz köthetők, másrészt azé, hogy más cégek is a Googlet használják alapértelmezett keresőként.
Intel: A vártnál kisebb mértékben csökkent mind a nyeresége, mind a bevétele, ami annak tudható be, hogy az előrejelzettnél több processzort tudott értékesíteni, miközben az adatcenter-csoportja is jól teljesített. Nem csoda, hogy a menedzsment az idei évi nyereségére és bevételére vonatkozó várakozásait is megemelte.
Akik vegyesen teljesítettek
Amazon: A vártnál gyengébb nyereségről, de erősebb bevételről számolt be. Míg ugyanis az egy részvényre eső, igazított profitja 5,22 dollár lett, az elemzők által várt 5,57 dollárral szemben, addig közel 1 milliárd dollárral magasabb, 63,4 milliárd dollár bevételt realizált. A legnagyobb amerikai online bolt tervei szerint minden Prime-előfizető számára elérhetővé teszi a másnapi szállítást, ezzel ösztönözve a gyakoribb vásárlásokat.
T-Mobile US: A cég által elért 1,297 dolláros egy részvényre jutó nyereség több mint 30 százalékkal haladta meg a 0,983-as konszenzus értéket, a 10,98 milliárd dolláros árbevétel kissé elmaradt a várt 11,135 milliárdtól. A cég félmillióval több, 1,8 millió új előfizetőt szerzett a vártnál, ez 11 százalékkal magasabb éves összevetésben.
Aki gyengén teljesített
Nestlé: A vártnál kevésbé, csak 3,6 százalékkal tudta növelni organikus bevételeit. Bár az USA-ban a tervezettnél többet sikerült értékesítenie, Ázsiában kevesebbet, így nettó profitja közel 15 százalékkal lett alacsonyabb a bázisnál. Ráadásul a menedzsment figyelmeztetett, hogy piacán a verseny a második félévben fokozódhat, Kínában pedig további kockázatokkal számol az édességgyártó cég.
S ami ma várható
Európában a francia Renault és az olasz Eni, az Egyesült Államokban a McDonald’s, a Twitter és a Colgate-Palmolive rukkol elő április-június közötti adataival.