7p

Hamarabb hazahozná az uniós pénzeket egy Tisza-kormány, mint az Orbán-kormány?
Maradt még szövetségese Magyarországnak Európában?

Online Klasszis Klub élőben Szent-Iványi Istvánnal!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a neves külpolitikai szakértőt!

2025. július 30. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A múlt héten hatalmasat, mintegy 30 százalékot esett a bitcoin és a legtöbb ismertebb kriptodeviza is 20-40 százalékkal zuhant. De hosszabb távon mi befolyásolhatja az árfolyamot? Az, hogy fizetőeszköznek használják? Vagy az, ha befektetési eszköznek, digitális aranynak tekintik? Számítanak-e a bányászási költségek?
(Fotó: Eidenpenz József)

A december közepi 19 783 dolláros csúcsról a napokban 7704 dollárig is leesett a bitcoin ára, ami nagyjából 61 százalékos zuhanás. (A Coindesk árindex szerint.) Ez azonban nem túl meglepő a korábbi nagy emelkedések után, és csak a harmadik az esések sorában, volt már példa 80 százaléknál nagyobb mértékű zuhanó szakaszra is, 2013-ban.

A Bitcoin Obituaries nevű weboldal azokat a cikkeket gyűjti évek óta, amelyek a bitcoin halálát énekelik meg. A számolásban vasárnap 249-nél tartottak, de nyilván csak a fontosabb weboldalakat képesek figyelemmel kísérni. Az első találat 2010-ből származik, “Miért nem lehet a bitcoin fizetőeszköz” címmel. Ekkor az árfolyam 23 cent volt bitcoinonként.

Sokan most is temetik a bitcoint vagy az egész szektort, vagy legalább felteszik a kérdést, ez nem a vég kezdete-e. Mások viszont megingathatatlanok, és sok tízezer, vagy több százezer dolláros árfolyamot jeleznek előre, lehetőleg még erre az évre.

Végtelen vagy semmi

Az egyik szélsőséges vélemény szerint az egész lufi, nem ér semmit, pilótajáték, csalás. A másik szerint ez a jövő, ez után már semmi nem lesz a régi, ez egy teljesen új éra. A bitcoin ára meg fog sokszorozódni, és akinek van, az lesz a király.

Érdekelnek a kriptodevizák, de nem tudod, hogy megbízhatóak-e? A Privátbankár.hu befektetői szemináriumán erről is szó lesz, regisztrálj most, mielőtt elfogynak a helyek! >>>

De vannak olyanok is, akik megpróbálják higgadtan felmérni a helyzetet és több oldalról értékelni a kriptodevizákat. Mint például a Nobel-díjas Robert Shiller professzor, aki szerint a bitcoinnak valóban nincsen belső értéke, főleg a tömegpszichológia hajtja fel az árát. De ez másra, például az aranyra is igaz, ráadásul sok száz év óta. Ettől azonban még maradhat magasan az árfolyam.

A technológia a lényeg

Mások, valahol a kettő között, közöttük elég sok hivatásos programozó, üzletember, vállalkozó, azt mondják, hogy az árfolyam tulajdonképpen másodlagos. A lényeg a blokklánc (blockchain) technológia. Amellyel az internetes kereskedelmet, a digitális tartalmakat, a szerzői jogi védelem alá eső művek eladását, az ingatlannyilvántartásokat és még egy sor másik dolgot meg lehet és várhatóan meg is fognak reformálni. (Ilyen tervekről, szolgáltatásokról itt írtunk.)

Nem tudjuk, melyik lesz a befutó

Egy józan verzió szerint valóban új éra következik, a világ már sohasem lesz olyan, mint korábban, ahogy a 2000 körüli internetes forradalom is valóban új korszakot indított meg. De ahogy az internetes lufi is kipukkadt 2001-ben, és az ezzel foglalkozó dotkom-cégek jelentős része sem ér ma semmit, úgy a kriptodevizák új korszaka sem jelenti azt, hogy a kriptodevizák és az ezekre, illetve a blokkláncra szakosodott cégek értéke feltétlenül megsokszorozódik.

Lehet, hogy csak százból egy cégé, terméké megy majd fel az egekbe, és az is lehet, hogy főleg olyanoké, amelyek ma még nem is léteznek.

Fizetőeszköz lesz egyáltalán?

A bitcoint sokan, sokféleképp próbálták már értékelni. Az egyik kiindulópont az szokott lenni, hogy ez egy fizetőeszköz, és a jövőben majd elterjed, és sokan fogják használni. Ha most használja X ember, tíz év múlva meg 10*X fogja, akkor nyilván hozzávetőleg tízszer annyit fog érni.

Csakhogy jelenleg úgy tűnik, a bitcoin-tranzakciók drágák és nem túl gyorsak, a konkurens kriptodeviák sok szempontból jobbak nála. Az eddigi bitcoin-elfogadóhelyek közül több is inkább visszavonulót fújt. (Pl. a Microsoft.) Így fizetőeszköznek most csak korlátozottan alkalmas, bár várhatóan továbbfejlesztik a technikát (például a “lightning network” segítségével, talán az év közepétől). Nem tudni, a kereslet emiatt mennyire fog bővülni.

Digitális arany

Egy másik értékelési szempont, ha “digitális aranynak” tekintik, kincsképző, megtakarítási, befektetési eszköznek. A World Gold Council adatai szerint a világ kibányászott aranykészlete 187 200 tonna, ez 7900 milliárd dollár körüli értékű a mostani árakon. (Egy tonna=32 151 troy uncia, egy uncia=1348 dollár jelenleg.)

De ennek majdnem fele ékszerekben, további részei jegybankok páncéltermeiben vagy az iparban, elektromos készülékekben fekszenek. A “magánbefektetésnek” titulált arany mennyisége 40 ezer tonna, ez 1733 milliárd dollár.

Érdekelnek a kriptodevizák, de nem tudod, hogy megbízhatóak-e? A Privátbankár.hu befektetői szemináriumán erről is szó lesz, regisztrálj most, mielőtt elfogynak a helyek! >>>

A bitcoin jelenlegi kapitalizációja – az eddig kibocsátott bitoinok összes értéke piaci áron – “csak” 138,9 milliárd dollár (8247 dolláros áron). Tehát csak a befektetésnek szánt aranyban 12,5-szer annyi tőke van, mint a bitcoinban, ami az elmélet hívői szerint amellett szól, hogy a bitcoin értéke egy nagyságrenddel feljebb van. (A bitcoin-mennyiséget is tovább árnyalhatnánk azzal, hogy a bitcoinok egy része örökre elveszett, vagy hossz távú befektetésként fekszik offline számlákon évek óta.)

Előnyök és hátrányok

Hogy miért is akarná bárki az utóbbi időben úgy-ahogy stabil értékű aranyát hektikus árfolyamú bitcoinra cserélni, az jó kérdés, de nem légből kapott. Az arannyal ellentétben a bitcoint nem lehet ékszerként felhasználni, sem az iparban – viszont tárolása, továbbítása egyszerűbb lehet (bár sok bonyolult biztonsági szabályt kell betartani).

Ugyanakkor a bitcoinnak, még ha jelenleg korlátozottan is, van fizetőeszköz-funkciója, és sok esetben könnyebb, olcsóbb tárolni, kezelni, mozgatni. Egyes dolgokra a bitcoin, másokra az arany alkalmasabb. Más szempontokból viszont a két eszköz igencsak hasonló egymáshoz. Például előállításuk költséges, mennyiségük csak lassan növekszik, lényegében korlátos.

Még mindig nincs tömeg

Többször kimutatták már, hogy a bitcoin árfolyama és a rá szóló Google-keresések száma között szoros összefüggés van. Ám a két dolog oda-vissza is hathat egymásra: ha sok ember érdeklődik iránta, felmegy, de ha felmegy, attől valószínűleg még több ember fog rákeresni.

Egy másik megközelítés abból indul ki, hogy a történelemben a legtöbb igazán nagy buborékot tömegek fújták, az emberek nagy százaléka részt vett bennük. Annak ellenére, hogy az utóbbi hónapokban a csapból is a bitcoin folyik, valójában csak a lakosság jó, ha egy százaléka rendelkezik vele.

Bőven van tehát még tere a felhasználói kör növekedésének, és ezzel az árfolyam szárnyalásának, attól függetlenül, hogy fizetőeszközként vagy megtakarításként tekintünk rá. (A Blockchain.info adatai szerint február elsején még csak 22,7 millió “wallet” (digitális pénztárca) létezett. Egy évvel ezelőtt ez a szám 11,7 millió volt.)

Nehéz a bányászok élete

Időnként a bitcoin-bányászat költségeit is említik, mint a bitcoin árbefolyásoló tényezőjét, sőt van aki az ár felső vagy alsó korlátjának nevezi. Ez azonban valószínűleg tévedés: a bitcoin-rendszerben ugyanis a bitcoinok keletkezési üteme nagyjából állandó (legalábbis a 2020-as évig, amikor majd feleződik), így attól, hogy több a bányász, nem kerül piacra több vagy kevesebb bitcoin. (A bitcoinbányászat bonyolult matematikai számítások megoldását jelenti nagy teljesítményű, áramfelhasználású számítógépekkel.)

Nem az eszkimók és fókák esete

Ha többen bányásznak, csökken ugyan az egy bányászra jutó bevétel, de nem nő (vagy nem jelentősen) a kibocsátás. Ha leesik a piaci ár és kevesebb lesz a bányász, akkor több bitcoint kap, aki megmaradt. A bányászok emellett a tranzakciós költségekből is jutnak bevételekhez. (A bitcoin-bányászat költségeiről itt írtunk.)

Így oda jutunk vissza, hogy a bitcoin értékét inkább a kereslet határozza meg. A nagy kérdés, mi lesz, amikor az említett, kísérleti stádiumban levő lightning network széles körben üzembe áll, és gyorsabbá, olcsóbbá válnak a bitcoin-tranzakciók.

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 28600 28460 28770 +0,49% 28580 28610 2 766 995 620 HUF 2025-07-28 14:59:20
MOL 3068 3052 3080 -0,39% 3064 3068 380 934 934 HUF 2025-07-28 15:00:12
MTELEKOM 1756 1746 1766 -0,23% 1752 1756 264 770 182 HUF 2025-07-28 15:00:12
RICHTER 10400 10340 10430 -0,10% 10390 10400 364 461 290 HUF 2025-07-28 15:00:12
OPUS 587 587 593 -0,51% 587 590 26 649 447 HUF 2025-07-28 14:49:17
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Gyenge kezdés után erőre kapott a BUX
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 15:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,48 pontos nyitás után emelkedett hétfő kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru A magyar tőzsde is örül a kereskedelmi paktumnak
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 11:58
 A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 0,48 pontos nyitás után emelkedett hétfőn délelőtt.  
Részvény / Deviza / Áru Egymás markába csapott Trump és Von de Leyen: száguldanak a tőzsdék
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 09:57
Emelkednek a tőzsdék a kereskedelmi megállapodás hírére. 
Részvény / Deviza / Áru Megvan a vámmegállapodás: a forint is reagált
Privátbankár.hu | 2025. július 28. 07:43
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben hétfő reggelre a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Történelmi csúcson zárt a BUX a héten
Privátbankár.hu | 2025. július 27. 08:16
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 9,53 pontos, 0,01 százalékos emelkedéssel 101 380,77 ponton, új történelmi csúcson zárta a hetet.
Részvény / Deviza / Áru Kitört a forinton a péntek esti láz
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 18:45
A magyar fizetőeszköz egyre erősebb lett a pénteki nap folyamán a bankközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru Alig emelkedett, de csúcsra járt a BUX
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 17:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 9,53 pontos, 0,01 százalékos emelkedéssel, 101 380,77 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Rámosolygott a bika New Yorkra
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 16:25
Emelkedéssel nyitottak az amerikai értékpapírpiacok pénteken.
Részvény / Deviza / Áru A Richter még mindig kitart a tőzsdei esés ellenére
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 14:41
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe a mínusz 1,41 pontos nyitás után tovább csökkent péntek kora délutánig.
Részvény / Deviza / Áru Csak a Richter maradt talpon Pesten
Privátbankár.hu | 2025. július 25. 12:42
Az eső még nem, de az árfolyamok már esnek pénteken a pesti tőzsdén – egy kivétellel.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG