Az európai tőzsdék vegyesen teljesítettek eddig hétfőn, a német index stagnál, a francia kissé emelkedik, a brit fél százalékkal csökken. A BUX index 0,1 százalékkal emelkedik, amit az OTP 0,7 százalékos erősödése mozgat elsősorban. A Richter 0,4, a Telekom 0,6 százalékkal esik, a Mol lényegében nullában áll.
Az amerikai határidős indexek kissé süllyednek. A befektetők óvatossága indokolt, ez lehet ugyanis december legeseménydúsabb hete a tőkepiacokon. A jegybankok ideje következik, szerdán az USA-ban, csütörtökön az Eurózónában, majd Japánban is kamatdöntés esedékes.
Miért stabil a forint?
Az euró/forint hétfőn 381,20-on áll, ami alig jelent emelkedést a péntek estihez képest. A múlt hetet az árfolyam nagyrészt 379,50 és 392,50 forint között töltötte.
A forint stabilitásában az uniós forrásokkal kapcsolatos hírek is szerepet játszhattak a KBC Equitas szerint. A Pénzügyminisztérium ugyanis közleményt adott ki, amelyben olvasható, hogy
a RePowerEU támogatásának egy részét folyósítani fogják jövő februárig.
Merre tovább, magyar eszközök?
Az S&P Global pénteken stabil kilátással megerősítette Magyarország „BBB-” államadóssági besorolását, ami megfelelt az elemzői várakozásoknak. A cég szerint a feszes munkaerőpiac és az uniós forrássokkal kapcsolatos bizonytalanság csökkenti a potenciális növekedést, ami idén 0,1 százalék lehet.
Az előrejelzési forgatókönyvük azon alapszik, hogy az uniós forrásokat nem vágják vissza jelentősen, csak késnek a megállapodások – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Az S&P előrejelzése alapján idén 17,3 százalékos lehet az infláció (mármint az éves átlagos infláció – a szerk.), míg jövőre 4,8 százalék – írta a KBC Equitas.
Újabb pofont kapott a kínai részvénypiac
Romlott Kínában a deflációs helyzet novemberben, a fogyasztóiár-index (CPI) három éves mélypontra ért – írta a Reuters. A Nemzeti Statisztikai Hivatal adatai szerint 0,5 százalékkal csökkent havi szinten az árszínvonal, ami gyengébb a 0,1 százalékos átlagos elemzői várakozásnál és az októberi 0,1 százalékos mérséklődésnél is. A termelői árak pedig a tizennegyedik egymást követő hónapban zsugorodtak.
Az adatok a kínai gazdasággal kapcsolatos aggodalmakat fokozták, emiatt a CSI 300 kínai blue chip index átmenetileg több mint egy százalékkal, közel ötéves mélypontra süllyedt. A Shanghai Composite és a hongkongi Hang Seng egy, illetve két százalékot veszített, de azután magukhoz tértek.
A növekvő gazdasági kockázatok miatt a fogyasztók tovább csökkentették a kiadásaikat. Mindez a kormány folyamatos likviditás-injekciói ellenére következett be. A Moody’s a múlt héten Kína hitelminősítésének lehetséges rontására figyelmeztetett.
Jó hónap a december
Új éves csúcson zárt az S&P 500 index pénteken, 4600 pont felett. A december az utóbbi húsz évben átlagosan a legjobb tőzsdehónapnak bizonyult, és egyelőre az idén is jól alakul. Az utóbbi hetekben sokat segített a kockázatosabb eszközöknek a kamatcsökkentési várakozások erősödése, a dollár gyengülése.
Ezért volt optimista Amerika
A pénteki amerikai tőzsdei emelkedés egyik magyarázata, hogy a munkaerőpiaci jelentés erős volt. Az amerikai gazdaság novemberben közel 200 ezer új (nem mezőgazdasági) munkahelyet teremtett, a vártnál többet. Az átlagkeresetek havi szinten a vártnál magasabbak voltak, éves szinten azonban stabilan a négy százalékos szint körül alakultak. Ez kétszerese a Federal Reserve (Fed) inflációs céljának, de ez nem nagyon zavarta a piacokat, az amerikai indexek emelkedéssel zárták a múlt hetet.
Az adatok azt sugallják, hogy a Fed egy lépéssel közelebb került a “Goldilocks” (ideálishoz közeli, mesés) forgatókönyv megvalósításához: megnyerheti az inflációs csatát anélkül, hogy recesszióba taszítaná a gazdaságot – írta az Investing.com.
Túl szép, hogy igaz legyen? Az e heti inflációs jelentés és a Fed-döntés megmutatja. (Az inflációs adat kedden, a Fed-döntés szerda este érkezik.)
Túlzóak voltak az olaj haláláról szóló hírek?
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) 2030-ra a szén, a kőolaj és a földgáz meredek hanyatlását jósolja. Ám a jóslatok ellenére az energiacégek olajból származó nyeresége szárnyal, és az olyan óriások, mint a Chevron és az Exxon Mobil növelik a fosszilistüzelőanyag-kitermelésbe eszközölt befektetéseiket – írja az Oilprice.com a COP28 konferencia ellentmondásairól.
A klímatárgyalásokon a fosszilis tüzelőanyagok fokozatos kivezetéséről tárgyalnak, miközben az iparág visszavonta a kibocsátás-csökkentési ígéreteket.
A Big Oil, a nagy olajmultik könyvelése arról árulkodik, hogy az olajipar halálát mások “erősen eltúlozták”. A kereslet realitásai és az alternatívák korlátai nem változtak. Számos nagyvállalat tervezi a fosszilis beruházások növelését. A Chevron és az Exxon Mobil szorgalmasan vásárolja fel a kiaknázatlan tartalékokkal rendelkező riválisokat.
Mitől esik a bitcoin?
A bitcoin hétfőn hajnalban hirtelen beesett több százalékkal, 43 ezer dollár környékéről átmenetileg 42 ezer alá is, majd 42 400-ra korrigált. A kriptovalutával kapcsolatban nem jött különösebb hír, de az esés nem sokkal azután következett be, hogy a kínai részvények is lejetmenetbe kapcsoltak.
Másrészt sokan vártak már korrekciót az idén tapasztalt rengeteg emelkedés után, ez talán önbeteljesítő jóslattá is válhatott.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.