Forrás: Wikimedia Commons |
Általában az amerikai kamatemelési félelmekkel magyarázzák a tőzsdék rossz szereplését ma is. Miután a Fed jegyzőkönyve és más nyilatkozatok is ebbe az irányba mutattak, és az USA inflációja is tisztességes lett, sokan már júniusban emelésre számítanak. Az USA tőzsdéi egy százalék körüli pluszban voltak este hat előtt nem sokkal, az európai tőzsdék is jobbára egy-másfél százalék közötti eséssel zártak. A brit index egy kicsit még nagyobbal, 1,8 százalékossal.
A lengyel tőzsdeindex különösen nagyot esett, 2,3 százalékkal, a BUX 1,0 százalékos süllyedése így egész tűrhetőnek számít. Az OTP 1,7 százalékkal 6687 forintra, a Mol 0,7 százalékkal 15 985 forintra, a Richter 0,4 százalékkal 5409 forintra esett. A Magyar Telekom 2,0 százalékkal lett olcsóbb, ez 438 forintos záróárral egyenértékű.
317 forint felé közelít az euró
A kisebb cégek közül – melyekről szerdán a KBC Equitas tartott előadást – a CIG Pannónia két százalékkal esett, a Masterplast ugyanennyivel emelkedett, gyorsjelentése után minimális mértékben drágult a Pannergy.
Az euró/forint már egész nap 316 felett volt, megközelítette a 317 forintot is nap közben, este azonban visszacsúszott 316,50-re, ami változatlan szintet jelent. Az euró/dollár1,12-re esett, sőt ez alatt is volt. Az európai tőzsdék akár örülhettek is volna, hogy az euró végre gyengült, az autógyártókat talán ez is tartotta a víz felett. Az európai bankok is viszonylag jól szerepeltek.
Nagyot zuhant a Bayer
Európában a legnagyobbat a Bayer gyógyszerkonszern este, 8,6 százalékot, miután kiderült, hogy tényleg óriási összegű felvásárlási ajánlatot tett a Monsanto-ra. Az utóbbi viszont erre öt százalékkal felment. Persze gyengültek az olajcégek is, mint az ENI vagy a Total, miután a kőolaj, amely napok óta nem volt képes az 50 dolláros szint fölé menni, határozottan lefelé vette az irányt. Két-három százalékkal 47, illetve 48 dollárra esett délután, de estére kissé magához tért, most már csak 1,3 százalékos mínuszban van mindkét fő fajtája.
Az Infineonnak kedveznek?
Az Equilor blogja a szerdán Németországban elfogadott új, elektromos és hibrid autókat támogató milliárdos nagyságrendű keretről írt. „Mindez jótékonyan hat a hibrid iparágban érdekelt vállalatokra, a legnagyobb boomra pedig a beszállítók közül a hibridpiac 1/5-ét uraló Infineon számíthat. Az Infineon mellett az egész félvezető iparág jelentős keresletemelkedésre számíthat” - következtetnek.
Az USA-ban a Wal-Mart majdnem kilenc százalékkal emelkedett jó gyorsjelentése nyomán, a Cisco hasonló okokból négy százalékkal drágult. Egy-két százalékos mínuszban voltak az internetes óriások (FANG), valamint a Microsoft és a LinkedIN.