A piacok elsősorban az amerikai inflációs számokra várnak, amik a kamatpályáról fontos információt hordozhatnak. Az IMF viszont visszavágta az USA gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzését, igaz, legalább recessziót nem prognosztizált. Európában továbbra is a gázhiány és annak következménye a fő téma.
A főbb nyugat-európai indexek 0,4-0,8 százalékkal esnek ma, az amerikai határidős mutatók viszont 0,2-0,4 százalékos pluszban vannak. Itthon a BUX index 1,4 százalékkal megy fel, ami jelentős részben a Richter 3,5 százalékos drágulásának köszönhető. Az OTP és a Mol 0,9, az Opus 0,5 százalékkal megy fel, a Telekom fél százalékkal esik.
Még mindig gyenge a forint
Ismét “összezárta a kamatokat” az MNB kedden, vagyis 9,75 százalékra emelte az alapkamatot, oda, ahová a múlt héten az egyhetes kamatot is felvitte. Ez sem látszik erősíteni a forintot, igaz, a múlt hét óta várható volt, hogy ezt fogja lépni kedden a jegybank.
Az euró tegnap a kamatemelés előtt a 414-es szintet is átlépte, azután az emelés és az MNB nyilatkozata után visszaesett, 405 környékén is járt. Ma azonban megint 410 felett találjuk, bő három forinttal a tegnap esti felett.
Mekkora mozgástere van most az MNB-nek?
A kamatfolyosó is feljebb tolódott, az overnight betéti kamat 9,25 százalékra, az overnight és az egyhetes fedezett hitel kamata 12,25 százalékra emelkedett – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Így az effektív és rugalmas kamatként funkcionáló egyhetes betéti kamatszint felett 250 bázispontos mozgástere maradt a jegybanknak.
Nem változott érdemben az MNB közleménye – teszik hozzá.
Újabb nagy gázárugrás és olajáresés
Ismét 21 százalékkal ugrik az európai földgáz árfolyama, miközben egész Európa azt latolgatja, mivel fog fűteni a következő télen. Tegnap nagyot esett az olaj ára, mintegy nyolc százalékkal, így a WTI és a Brent egyaránt beesett 100 dollár alá. Ma kissé magukhoz térnek, közel két százalékos emelkedés után 97,10, illetve 101,80 a két fő olajfajta ára. Ma amerikai olajkészletadat is érkezik.
Másfél éves mélyponton áll a réz árfolyama is, Londonban 7202,50 is volt. A nyersanyagok áresését a recessziós félelmekkel, az újabb kínai Covid-lezárásokkal magyarázzák.
Magasan ragadhat az olaj ára
Az OPEC kiadta az első előrejelzését 2023-ra. Ez alapján továbbra is nagy nyomás helyeződhet a kitermelő országokra – írta a KBC Equitas.
A kereslet napi egymillió hordóval múlhatja felül a kínálat növekedését. Az olajárak továbbra is 100 dollár feletti szinteken maradhatnak, az OPEC tagok nem tudják a jelenleginél jelentősebb mértékben növelni a kitermelést.
Az EIA energetikai szervezet is módosított előrejelzésein, az eddigieknél alacsonyabb átlagárát várnak az olajpiacon. Szerintük idén a Brent átlagára 104,5 dollár lehet, míg a WTI átlagára 98,8 dollár. Jövőre a Brent 93,8 dollárra, míg a WTI 89,8 dollárra eshet vissza.
Fontos inflációs és GDP-adatok napja
Délelőtt európai inflációs adatok érkeztek Németországból, Franciaországból, Spanyolországból és az Eurózónából, mindegyik megfelelt a várakozásoknak (7,6, 8,2, illetve 10,2 százalék éves szinten). Az Eurózóna májusi ipari termelése viszont jobb lett a vártnál.
Reggel brit GDP-számok is jöttek, amelyek kellemes meglepetést okoztak. A várt stagnálás helyett májusban 0,4 százalékkal nőtt a szigetországban a gazdaság. Már Olaszországban is kormányválság fenyeget, a vita a magas energiaárak miatti támogatásokról szól.
Kora délután teszik közzé a júniusi amerikai inflációs adatokat, amit a piacok nagyon várnak. Ez elemzői konszenzus évi 8,8 százalékos fogyasztóiár-emelkedést jósol a májusi 8,6 százalék után.
Pezsgés a Pepsinél
A gyorsjelentési szezon egyik első fecskéje, a Pepsi eredménye a várakozások felett alakult. Árbevétele 5,2 százalékkal 20,2 milliárd dollárra nőtt, ami mintegy 700 millió dollárral jobb a becsléseknél. Az egy részvényre jutó eredmény 1,86 dollárra bővült, ami 12 centtel magasabb az elemzői konszenzusnál.
Ráadásul a cég felfelé módosította az árbevételre vonatkozó előrejelzését is. A héten megindulnak az amerikai pénzintézetek gyorsjelentései is.
Kapitulálnak a bitcoin-bányászok?
A bitcoin-bányászok bajban vannak. Drága berendezésekbe fektettek be, hogy bitcoint bányászva profitot termeljenek. De amikor a bitcoin (BCT) sokat veszít értékéből, a bányászat költsége pedig magasabb, mint amennyit keresnek vele, akkor arra kényszerülnek, hogy eladják a tartalékaikban lévő érméket. Néhány tőzsdén jegyzett bányászcég legutóbbi számai nem néznek ki túl jól, nagy értékesítésekről számoltak be – írja a Milk Road.
- A Core Scientific 165 millió dollár értékű BTC-t adott el, hogy kifizesse a szervereket és rendezzen néhány adósságot. Ez a teljes állományuk több mint 75 százaléka.
- A kanadai Bitfarms 62 millió dollár értékben adott el, készlete felét.
- Az Argo Blockchain 15,6 millió dollárárt értékesített hasonló okokból.
Ám ezeket az eladásokat utólag jelentették be, már a múlt hónapban megtörténtek, ami azt jelenti, hogy a piac már felszívta a mennyiséget.
Cathie Wood megint deflációtól fél
A korábbi évek technológiai sztáralapkezelője, Cathie Wood szerint a Fed hibát követ el a kamatemeléssel. Az ARK Investment webináriumában kijelentette, hogy továbbra is a deflációs erőket tekinti a gazdaságot érintő nagyobb hosszabb távú kockázatnak – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Szerinte a Walmartnál és a Targetnél felépülő raktárkészletek, vagy a réz árának 25 százalékos esése az év eleje óta az ő deflációs szcenáriója irányába mutatnak. Az arany árfolyama sem támasztja alá a széles körben elfogadott inflációs történetet, és az olaj árfolyamának esése is a globális recessziós félelmeket jelzi.
Wood szerint a kereslet nem szárnyalta túl a 2019-es szinteket, hanem a kínálati oldalt érte találat, ami miatt a kamatemelésekkel az amerikai jegybank hibát követ el.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.