6p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az európai gáz ára megint nagyot ugrik, miközben az olaj a 100 dolláros határral küzd. Ma a BUX a többi piaccal szemben emelkedik, főleg a Richter húzza, de az OTP és a Mol is javít. Sok olajárbecslés érkezett, a sztáralapkezelő még most is deflációt vár, kapituláltak egyes bitcoin-bányászok.

A piacok elsősorban az amerikai inflációs számokra várnak, amik a kamatpályáról fontos információt hordozhatnak. Az IMF viszont visszavágta az USA gazdasági növekedésére vonatkozó előrejelzését, igaz, legalább recessziót nem prognosztizált. Európában továbbra is a gázhiány és annak következménye a fő téma.

A főbb nyugat-európai indexek 0,4-0,8 százalékkal esnek ma, az amerikai határidős mutatók viszont 0,2-0,4 százalékos pluszban vannak. Itthon a BUX index 1,4 százalékkal megy fel, ami jelentős részben a Richter 3,5 százalékos drágulásának köszönhető. Az OTP és a Mol 0,9, az Opus 0,5 százalékkal megy fel, a Telekom fél százalékkal esik.

Árfolyamok és grafikonok

Még mindig gyenge a forint

Ismét “összezárta a kamatokat” az MNB kedden, vagyis 9,75 százalékra emelte az alapkamatot, oda, ahová a múlt héten az egyhetes kamatot is felvitte. Ez sem látszik erősíteni a forintot, igaz, a múlt hét óta várható volt, hogy ezt fogja lépni kedden a jegybank.

Az euró/forint napi gyertyákon. Forrás: Tradingview.com
Az euró/forint napi gyertyákon. Forrás: Tradingview.com

Az euró tegnap a kamatemelés előtt a 414-es szintet is átlépte, azután az emelés és az MNB nyilatkozata után visszaesett, 405 környékén is járt. Ma azonban megint 410 felett találjuk, bő három forinttal a tegnap esti felett.

Mekkora mozgástere van most az MNB-nek?

A kamatfolyosó is feljebb tolódott, az overnight betéti kamat 9,25 százalékra, az overnight és az egyhetes fedezett hitel kamata 12,25 százalékra emelkedett – írja az Equilor Befektetési Zrt.

Így az effektív és rugalmas kamatként funkcionáló egyhetes betéti kamatszint felett 250 bázispontos mozgástere maradt a jegybanknak.

Nem változott érdemben az MNB közleménye – teszik hozzá.

Újabb nagy gázárugrás és olajáresés

Ismét 21 százalékkal ugrik az európai földgáz árfolyama, miközben egész Európa azt latolgatja, mivel fog fűteni a következő télen. Tegnap nagyot esett az olaj ára, mintegy nyolc százalékkal, így a WTI és a Brent egyaránt beesett 100 dollár alá. Ma kissé magukhoz térnek, közel két százalékos emelkedés után 97,10, illetve 101,80 a két fő olajfajta ára. Ma amerikai olajkészletadat is érkezik.

Brit gázár. Forrás: Investing.com
Brit gázár. Forrás: Investing.com

Másfél éves mélyponton áll a réz árfolyama is, Londonban 7202,50 is volt. A nyersanyagok áresését a recessziós félelmekkel, az újabb kínai Covid-lezárásokkal magyarázzák.

Vezetékek. Fotó: Depositphotos
Vezetékek. Fotó: Depositphotos

Magasan ragadhat az olaj ára

Az OPEC kiadta az első előrejelzését 2023-ra. Ez alapján továbbra is nagy nyomás helyeződhet a kitermelő országokra – írta a KBC Equitas.

A kereslet napi egymillió hordóval múlhatja felül a kínálat növekedését. Az olajárak továbbra is 100 dollár feletti szinteken maradhatnak, az OPEC tagok nem tudják a jelenleginél jelentősebb mértékben növelni a kitermelést.

Az EIA energetikai szervezet is módosított előrejelzésein, az eddigieknél alacsonyabb átlagárát várnak az olajpiacon. Szerintük idén a Brent átlagára 104,5 dollár lehet, míg a WTI átlagára 98,8 dollár. Jövőre a Brent 93,8 dollárra, míg a WTI 89,8 dollárra eshet vissza.

Fontos inflációs és GDP-adatok napja

Délelőtt európai inflációs adatok érkeztek Németországból, Franciaországból, Spanyolországból és az Eurózónából, mindegyik megfelelt a várakozásoknak (7,6, 8,2, illetve 10,2 százalék éves szinten). Az Eurózóna májusi ipari termelése viszont jobb lett a vártnál.

Reggel brit GDP-számok is jöttek, amelyek kellemes meglepetést okoztak. A várt stagnálás helyett májusban 0,4 százalékkal nőtt a szigetországban a gazdaság. Már Olaszországban is kormányválság fenyeget, a vita a magas energiaárak miatti támogatásokról szól.

Kora délután teszik közzé a júniusi amerikai inflációs adatokat, amit a piacok nagyon várnak. Ez elemzői konszenzus évi 8,8 százalékos fogyasztóiár-emelkedést jósol a májusi 8,6 százalék után.

Pezsgés a Pepsinél

A gyorsjelentési szezon egyik első fecskéje, a Pepsi eredménye a várakozások felett alakult. Árbevétele 5,2 százalékkal 20,2 milliárd dollárra nőtt, ami mintegy 700 millió dollárral jobb a becsléseknél. Az egy részvényre jutó eredmény 1,86 dollárra bővült, ami 12 centtel magasabb az elemzői konszenzusnál.

Ráadásul a cég felfelé módosította az árbevételre vonatkozó előrejelzését is. A héten megindulnak az amerikai pénzintézetek gyorsjelentései is.

Kapitulálnak a bitcoin-bányászok?

A bitcoin-bányászok bajban vannak. Drága berendezésekbe fektettek be, hogy bitcoint bányászva profitot termeljenek. De amikor a bitcoin (BCT) sokat veszít értékéből, a bányászat költsége pedig magasabb, mint amennyit keresnek vele, akkor arra kényszerülnek, hogy eladják a tartalékaikban lévő érméket. Néhány tőzsdén jegyzett bányászcég legutóbbi számai nem néznek ki túl jól, nagy értékesítésekről számoltak be – írja a Milk Road.

  • A Core Scientific 165 millió dollár értékű BTC-t adott el, hogy kifizesse a szervereket és rendezzen néhány adósságot. Ez a teljes állományuk több mint 75 százaléka.
  • A kanadai Bitfarms 62 millió dollár értékben adott el, készlete felét.
  • Az Argo Blockchain 15,6 millió dollárárt értékesített hasonló okokból.

Ám ezeket az eladásokat utólag jelentették be, már a múlt hónapban megtörténtek, ami azt jelenti, hogy a piac már felszívta a mennyiséget.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Cathie Wood megint deflációtól fél

A korábbi évek technológiai sztáralapkezelője, Cathie Wood szerint a Fed hibát követ el a kamatemeléssel. Az ARK Investment webináriumában kijelentette, hogy továbbra is a deflációs erőket tekinti a gazdaságot érintő nagyobb hosszabb távú kockázatnak – írja az Equilor Befektetési Zrt.

Szerinte a Walmartnál és a Targetnél felépülő raktárkészletek, vagy a réz árának 25 százalékos esése az év eleje óta az ő deflációs szcenáriója irányába mutatnak. Az arany árfolyama sem támasztja alá a széles körben elfogadott inflációs történetet, és az olaj árfolyamának esése is a globális recessziós félelmeket jelzi.

Wood szerint a kereslet nem szárnyalta túl a 2019-es szinteket, hanem a kínálati oldalt érte találat, ami miatt a kamatemelésekkel az amerikai jegybank hibát követ el.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 17710 17400 17795 +2,79% 0 0 10 989 203 785 HUF 2024-04-26 17:13:31
MOL 3004 2992 3028 +0,20% 0 0 1 533 831 664 HUF 2024-04-26 17:05:18
MTELEKOM 898 897 907 -0,44% 0 0 411 836 570 HUF 2024-04-26 17:05:04
RICHTER 9200 9070 9245 +1,38% 0 0 1 705 691 035 HUF 2024-04-26 17:07:36
OPUS 391 384 398 +1,03% 0 0 124 789 584 HUF 2024-04-26 17:05:22
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Már hajnalban sorba áll, ha ránéz a forintárfolyamra
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 18:03
Vegyesen alakult pénteken a forint árfolyama a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben, a heti eredménye azonban pozitív.
Részvény / Deviza / Áru Nem volt fék a BUX-on
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 17:32
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 910,04 pontos, 1,38 százalékos emelkedéssel, 67 039,30 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Megtartotta éves rendes közgyűlését a Budapesti Értéktőzsde
Privátbankár.hu | 2024. április 26. 16:47
A közgyűlésen bemutatott 2023. évi üzleti beszámoló alapján a Tőzsde eredményes évet zárt: az összbevétel 4,4 milliárd, az EBITDA 1 362 millió, a nettó eredmény 5,8 milliárd forintot tett ki, ami 2008 óta a legeredményesebb tőzsdei évet jelenti. A társaság 606 millió forint összegben fizet osztalékot, részvényenként 112 forintot.
Részvény / Deviza / Áru Nyugodtan várja a forint a megmérettetést, fontos határt lépett át a réz
Eidenpenz József | 2024. április 26. 12:28
A részvénypiacok felélénkültek a kedvező amerikai gyorsjelentések hatására, ma nagy fontosságú inflációs adat érkezik. A BUX-ot az OTP húzza, a forint alig mozdul egy péntek esti bejelentés előtt. Újra megindult az arany, a réz pedig átlépett egy több éve nem látott határt.
Részvény / Deviza / Áru Felcsillan a szeme, hogyha megpillantja mennyiért vásárolhat eurót
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 18:31
Jó napja volt a forintnak. 
Részvény / Deviza / Áru Megvan, miért romlott el a hangulat Budapesten
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 17:57
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 247,29 pontos, 0,37 százalékos csökkenéssel, 66 129,26 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Jól megemelték az OTP célárát, nagy pofont kapott a Facebook-anyavállalat
Eidenpenz József | 2024. április 25. 12:21
Az európai tőzsdék többnyire esnek, de a BUX index úgy tud emelkedni, hogy mind a négy vezető papír egyszerre tart felfelé. A forint tovább erősödget a kamatdöntés óta, az arany áresése megállt. Fordított pályát járt be a Tesla és a Meta. Óvakodjunk a bitcoinos csalásoktól.
Részvény / Deviza / Áru Legénykedik a forint csütörtök reggel!
Privátbankár.hu | 2024. április 25. 07:22
A forint árfolyama csütörtök reggelre erőre kapott a főbb devizákkal szemben a szerda kora esti jegyzésekhez képest a nemzetközi bankközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Van egy rossz hírünk a forintról
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 19:01
Már megint lejjebb csúszott az árfolyama.
Részvény / Deviza / Áru Nagy Márton bejelentést tett a benzinárról, szárnyalt a Mol
Privátbankár.hu | 2024. április 24. 17:44
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 437,29 pontos, 0,66 százalékos emelkedéssel, 66 376,55 ponton zárt szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG