15:50
Veszteséggel indult a kereskedés pénteken az amerikai tőzsdéken, miután Ben Bernanke Fed-elnök az előző este lehűtötte az újabb gazdaságösztönző célú monetáris enyhítő program indításába vetett piaci reményeket. New Yorkban pénteken a kereskedés kezdetén a DJIA-30 index 0,26 százalék, a S&P-500 index 0,28 százalék, a Nasdaq Composite index pedig 0,32 százalék veszteséget mutatott.
Pénteken a nemzetközi értékpapírpiacokon ismét erősödött a kockázatkerülés az áprilisi német import két éve legnagyobb mértékű csökkenésének hatására, valamint annak lehetőségére, hogy Spanyolország már a hétvégén uniós támogatást kérhet szuverén adósságszolgálatának finanszírozásához.
12:22
Kisebb zavart okoztak a kereskedésben a spanyol segítségkérésről szóló, egymásnak ellentmondó hírek. A Reuters szerint még a hétvégén újabb mentőcsomagot kérnek a spanyolok, ezt néhány perc múlva az egyik spanyol kormányszóvivő cáfolta. Közben londoni elemzők is spanyol mentőcsomagot sürgettek. A piac ideges, ugyanakkor egyelőre nem mélyült tovább az esés. Friss árfolyamok>>
11:15
Ismét határozottan elromlott a hangulat a világ pénz és tőkepiacain. Tegnap ismét összesűrűsödtek a rossz hírek, amelyek véget vetettek az elmúlt napok bizakodó hangulatának. Ezek közül a legfontosabb az volt, hogy az amerikai Fed elnöke, Ben Bernanke a várakozásokkal ellentétben nem jelentett be, sőt nem is utalt új monetáris lazításra. Korábban több amerikai jegybankár egyértelmű utalást tett a mennyiségi lazító sorozat folytatására. Az elmúlt napokban ez a várakozás lendítette fel az indexeket, erősítette a forintot, az eurót és drágította a nyersanyagokat.
Tegnap a kínai központi bank váratlanul kamatcsökkentést jelentett be, 4 éve az elsőt. Ennek először megörültek a befektetők, aztán elővették a bejelentés rossz oldalát is, amely szerint a kínai vezetés már látja, hogy egyre gyorsuló mértékben lassul a gazdaság, ezért próbálja erős intézkedésekkel elejét venni a kemény földetérésnek. Ma reggelre a japán tőzsde annak ellenére nagyot esett, hogy a vártnál jobb lett az első negyedéves GDP-adata. A háttérben itt elsősorban a jen erősödése és a hangulat általános romlása állt.
Tovább fokozta az euróövezeti válsággal kapcsolatos hisztériát, hogy este a Fitch agresszívan leminősítette Spanyolországot arra a becslésére hivatkozva, hogy a spanyol bankok feltőkésítése akár a GDP 9 százalékára rúgó terhet is jelenthet a központi költségvetésnek. Az euró egyebek mellett emiatt ismét esésnek indult.
Az erősödő dollár ismét szétkergette a nyersanyag-piaci befektetőket, keményen esik az olaj ára, az amerikai WTI könnyűolajfajta már több mint 3 százalékos mínuszban áll.
A nemzetközi hangulat romlása és a gyenge magyar adatok a külkereskedelemről és a nagyot eső első negyedéves GDP-ről gyengíteni kezdték a forintot, az eurót megint csaknem 300 forinton jegyzik, a BÉT egyelőre tartja a nyitás körüli állapotot, az OTP és a BUX is 1 százalék körüli veszteségen áll.