Európa ott folytatja pénteken, ahol Amerika abbahagyta, azaz szép emelkedéssel. A főbb nyugat-európai indexek plusza 0,6-0,9 százalékos, az amerikai határidős indexek is szerény javulást mutatnak. Európában dőlnek a rekordok, a német DAX csütörtökön is, pénteken is újat ért el.
Csütörtökön ugyanis megint szép emelkedés volt az USA-ban, amivel az indexek le is dolgozták a hét eleji esést. A jó hangulat fő oka, hogy rossz gazdasági adatok jöttek a világ legnagyobb gazdaságából, ami növelte a kamatcsökkentési várakozásokat, és gyengítette a dollárt is. (Erre még visszatérünk.)
Nem nehéz kitalálni, melyik a húzópapírunk
Itthon a BUX index 0,4 százalékkal ment fel, a 66 ezer pontos szintet ostromolja, de a nap elején volt feljebb is, e határ felett. Ez új történelmi csúcs (az előző 65 870 pont volt). Az OTP ugyan 0,5 százalékkal esik, ám a vártnál jobb gyorsjelentése után a Mol 1,6 százalékkal száguld. A Richter és a Telekom közel egy százalékkal javított.
A forint csak egy szűk sávban mozog, az euró 389,20, ugyanott van, mint csütörtök este. Az olaj és a földgáz ára kis mértékben süllyed.
Túlszárnyalta a várakozásokat a magyar blue chip
A Mol negyedik negyedéves eredménye meghaladta a várakozásokat, a termelés és a finomítás vitte a prímet – írja az Erste Befektetési Zrt.
A jelentés összességében pozitív meglepetés volt.
Az egész éves profit túlteljesítette a menedzsment által várt célt, és számos más kulcsfontosságú működésicél-kitűzés is teljesült. A Mol 354,2 milliárd forint tisztított CCS-alapú EBITDA-t és 109,8 milliárd forint nettó eredményt ért el 2023 negyedik negyedévében, szemben a piaci konszenzussal, ami 313,3 milliárd, illetve 55,2 milliárd forint volt.
Mennyi osztalékot fizethet az olajpapír?
A kilátások egyre pozitívabbak, mivel a közel-keleti geopolitikai feszültség és a szállítási nehézségek miatt a finomítói árrések emelkedtek Európában, a kőolaj ára pedig stabil. A petrolkémiai marzsok a közelmúltban stabilizálódtak – folytatta az Erste Befektetési Zrt.
Várakozásuk, hogy idén a csoport részvényenként 175 forint rendes és 100-200 forint rendkívüli osztalékot fog fizetni a részvényeseknek.
Ezzel megismétlődhet a tavalyi osztalék, amikor 354 forintot fizetett egy papírra, ami 154 forint normál és 200 forint rendkívüli osztalékból állt össze.
Könnyedén vette az akadályt a Mol
A 2023-as várakozásokat könnyedén felülmúlta a Mol a negyedik negyedéves gyorsjelentésében, ami a stabil külső környezetnek és a pozitív adózási változásoknak is köszönhető – írta a K&H Értékpapír.
Bár a 2022-es szinthez képest alacsonyabb az eredménytermelés, ez nem jelent meglepetést.
Viszont alacsonyabb nyersanyagárak, illetve csökkenő finomítói marzsok mellett is erős CCS-EBITDA szintet lehet látni, amely “továbbra is egy magas profitszintet tett lehetővé”. A 2024-es évben pedig hasonlóan jó CCS-EBITDA szintre számít a Mol, ami pozitív hír lehet a befektetőknek.
Emiatt gyengült a dollár
Csütörtökön délután jelent meg a januári kiskereskedelmi forgalmi adat az USA-ban, amely a várt 0,2 százalék helyett 0,8 százalékos csökkenést mutatott decemberhez képest. Ennek hatására jelentősen gyengült a dollár, mivel ismét megélénkültek a kamatvágási várakozások – írta az Equilor Befektetési Zrt. Nem sokkal később a januári ipari termelési adat is csalódást okozott, bár a februári feldolgozóipari indexek a vártnál kedvezőbbek voltak.
A piaci árazások alapján most 96 bázispontos kamatvágást várnak a szereplők ebben az évben, míg a keddi magasabb inflációs adat után ez még csak 87 bázispont volt.
Az első kamatvágás időpontja változatlanul júniusra tehető.
Öt ok miatt drágulhatnak még a kriptók
A bitcoin-rali még csak most kezdődik – hiszik sokan a kriptovaluta-szférában. A bitcoin a napokban lépte át az 52 ezer dollárt, a kapitalizációja pedig a billió (ezermilliárd) dolláros nagyságrendbe ért, 2021 óta először. De meddig fog tartani a buli? – teszi fel a kérdést a Milkroad. Öt jelet talált arra, hogy a rali még csak most kezdődik.
- A bitcoinba végre folyamatosan áramlik a tőke (13 egymást követő napon volt nettó beáramlás), egyes adatok szerint főleg intézményi befektetőktől.
- Az ETF-kibocsátók több bitcoint vásárolnak fel, mint amennyit a “bányászok” kitermelnek.
- Az arany veszít a fényéből, az arany-ETF-ek tőkéje pedig csökken (a Bloomberg szerint a nagyobbaké idén már 2,4 milliárd dollárral).
- A nagy intézményi befektetők egy része (például a Franklin Templeton vagy a VanEck) már népszerűsíti a kriptókat az ügyfeleinek.
- A lakossági befektetők még meg sem indultak, alig vannak jelen a piacon, nem úgy, mint korábban, amikor 50 ezer dollár felett volt a bitcoin.
Örülnek a Volkswagen-részvényesek
A német piac vezető ereje a Volkswagen (VW), a befektetőinek bejön egy indiai üzletkötés, a papír 0,9 százalékkal emelkedik. A vállalat ugyanis a rivális Mahindra & Mahindrával kötött partnerségi megállapodást Mumbaiban. A VW az elektromos autók építéséhez szükséges járműplatformjának különböző alkatrészeit szállítja majd Indiába.
A Mahindra az első külső partner, amely a DAX-csoport akkumulátoros koncepcióját hasznosítja. A Mahindra & Mahindra részvényei 5,6 százalékkal emelkedtek.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.