Továbbra is a “koronavírus-optimizmussal”, az enyhén javuló statisztikákkal és a karantén-feloldási tervezgetésekkel magyarázzák a nemzetközi sajtóban a tőzsdék jó hangulatát. A hétfői nagyszerű rali után kedden is két-három százalékos pluszban vannak az amerikai és az európai tőzsdeindexek egyaránt. Igaz, délelőtt még valamivel nagyobb volt az emelkedés mértéke.
Itthon a BUX index viszont 0,4 tized százalékkal süllyedt, annak ellenére, hogy óriási gazdasági mentőcsomagokat jelentettek be a héten. A Mol az olaj szerény emelkedése ellenére három, a Richter 0,3 százalékkal esett, az OTP-nek is csak pár forinttal sikerült emelkedni. A Telekom 0,6 százalékkal ment fel.
Megint limittel ment az Opus
Bezzeg a felcsútiak örülhetnek, az Opus megint limittel, 19,8 százalékkal ugrott meg, minden bizonnyal a neki alighanem nagyon kedvező gazdasági mentőcsomag hatására. A forint viszont nagyot erősödött, már csak 357,401 az euró.
További és frissebb árfolyamok itt láthatók
Ma egyrészt újabb és újabb részletek láttak napvilágot a kormány tegnap bejelentett hatalmas, de sok szempontból korlátozott gazdasági mentőcsomagjából. Másrészt pedig délután az MNB is intézkedések egész sorát jelentette be. Ezekről írtunk a következő cikkekben:
- Magyar sajátossága is lesz az új bértámogatásnak
- 3 ezer milliárd forintos többletlikviditás az MNB-től
- Hetente változhat az alapkamat, a forint közeledhet a régiós devizák mozgásához
- Határozott üzenetet küldtek Matolcsyék, erősödik a forint
Bajban Britannia?
Európa számos országában és már az Amerikai Egyesült Államokban is azt latolgatják a legutóbbi statisztikák alapján, hogy mikor lehet végre a karanténon lazítani. Igaz, sokan attól tartanak, hogy ebben az esetben a járvány újbóli fellángolására kell felkészülni. Eközben az egész világon óriási gazdasági mentő csomagokat terveznek vagy fogadnak el a kormányok és a jegybankok. (Lásd: Vírusoptimizmus, miniszterelnök az intenzíven)
Az Egyesült Királyságban viszont egyelőre romlik a helyzet. Nemcsak a miniszterelnököt vitték intenzív osztályra, de a napi halálozások száma is emelkedett 786 esettel. Az USA egyes államaiban is a meredeken emelkedő szakasznál tartanak. Egy másik fontos kérdés azoknak a teszteknek a használata, amelyek azt hivatottak kimutatni, hogy valaki átesett-e már – akár teljesen észrevétlenül is – az új koronavírus-fertőzésen. Megtalálhatók-e a vérében az erre utaló antitestek. Sokan abban reménykednek, hogy ennek feltérképezése nagy előrelépést jelenthetne a járvány elleni harcban, a normális élethez való visszatérésben. De ezen tesztek egy része eddig megbízhatatlannak bizonyult – derül ki a Bloomberg vezető tudósításából.
Új idők az OTP-nél?
Új időkre kell készülni a koronavírus után? – teszi fel a kérdést a KBC Equitas. “Izgalmas, felvásárlásokkal teli időszakon van túl az OTP, a fókusz így inkább az integrációra és a hatékonyabb működésre helyeződhet át a jövőben.” “A koronavírus megjelenése rövidtávon szinte biztos jelentős negatívum, azonban hosszabb távú hatásokat is figyelembe kell venni. A várhatóan megváltozó környezetet figyelembe véve fair értékünket a korábbi 13 585 forintos szintről 12600 forintra csökkentettük” – írta a brókercég.
Visszacsúszott reggeli csúcsáról az arany 1700 dollár alá, enyhe mínuszban van. Az ezüst viszont meg tudta tartani három százalék körüli nyereségét. Amint a grafikonon látszik, az utóbbi egy évben a nemesfémek mezőnye meglehetősen szétcsúszott. Az arany szép pluszban van, az ezüst stagnáláshoz közeli állapotban, a platina pedig esett.