Az európai részvénypiacok mérsékleten optimisták kedden, az EuroStoxx 50 index 0,2 százalékkal megy fel, hasonló a német és francia index emelkedése is. Londonban azonban a mínuszok domináltak eddig.
Az amerikai tőzsde hétfői gyengébb napja után a határidős indexek újabb pár ezrelékes mínuszban állnak. A héten különböző makroadatok, hangulatindexek érkeznek, de sokat számít a befektetőknek a dollár és a kötvényhozamok mozgása. A tegnapi dollárerősödést ma szerény gyengülés követi.
40 euró alatt a földgáz
A BUX index a tegnapi rekorddöntés után ma fél százalékos mínuszban van, a Mol kissé emelkedik, az OTP és a Richter 0,7 százalékkal esik. A Mol a Waberer's 15 százalékos tulajdonrészének megvásárlásáról írt alá megállapodást az Indotek Grouppal.
A hétfőn gyengülő forint kedden erősödik, 379,80 az euró, hatvan fillérrel az előző napi érték alatt. A földgáz egy százalékkal esik és így 40 euró alá ért, a kőolaj fél százalékos pluszban áll.
Rekordot döntött a BUX index
A tegnapi kereskedésben új rekordszintre emelkedett a hazai részvényindex, ami elsősorban az OTP és a Richter teljesítményének volt köszönhető. A következő ellenállásnak a 60 ezer pontos lélektani szint tekinthető, míg támaszt a korábbi történelmi csúcs jelent 58 060 pontnál – írta az Erste Befektetési Zrt.
Csúcsközelben a DAX is
Az árfolyamok meredeken emelkednek a nemzetközi tőzsdéken, az élen a vezető német index, a DAX áll. Október óta is két számjegyű nyereséget könyvelhet el, és a nyáron elért csúcsértéktől kevesebb mint egy százalékra van. (Jelenleg 16 443, a rekord pedig 16 529 pont volt.)
Egyre több befektető fogad arra, hogy a jegybankok kamatemelései végetértek, sőt, néhány hónapon belül ismét kamatcsökkentésre kerül sor – magyarázza a német sajtó.
Erre utal, hogy gazdaságokban a lehűlés, lassulás jelei láthatók, Európában pedig biztató inflációs számok érkeztek.
Mi jön még e héten?
A Concorde Értékpapír Zrt. szerint a következő fontosabb események következnek:
- Szerdán a Magyar Nemzeti Bank legutóbbi kamatdöntő ülésének jegyzőkönyvét publikálják, “amelyből teljesebb képet kaphatunk a döntéshozók világképéről”.
- Pénteken novemberi hazai inflációs számokat kapunk a Központi Statisztikai Hivataltól.
- Szerdán lengyel kamatdöntés lesz, ahol a várakozások szerint 5,75 százalékon hagyhatják az irányadó rátát.
- Kedden az USA-ban az ISM szolgáltatói indexének novemberi adatait publikálják.
- A hetet a Michigani Egyetem fogyasztói hangulatindexével zárjuk.
Sokat kitáraztak a tárolókból
A gáztárolók maga szintű feltöltöttséggel várták a fűtési szezont, az európai földgáz tőzsdei ára is viszonylag nyugodt, még ha magasabban is van, mint a nyáron. Egy különösen hideg tél azonban továbbra is gázválságba taszítaná Németországot – írja az N-Tv.de. A meteorológusok és a tárolók üzemeltetői a jelenlegi hidegfront ellenére bizakodóak.
Az INES szakmai szervezet szerint a megnőtt kereslet kielégítésére nagy mennyiségeket vontak ki a németországi gáztárolókból, ez november 30-án már az igények közel felét fedezte. A fogyasztók azonban továbbra is takarékoskodtak, és a november viszonylag enyhe volt, így nem látnak okot aggodalomra.
Nem dőlhetünk hátra gázügyben
Az ellátás biztonságát azonban még egy másik veszély is fenyegeti. Potenciális kockázat a szállítások kiesése, mind Németország, mind más országok felé. A legnagyobb német áramtermelő cég, az RWE vezetője szerint
különösen problematikus lenne a Norvégiából érkező fontos földgázszállítások megszakadása, például a vezetékek elleni szabotázsakció miatt.
A nagy összeomlás előtti szinten a bitcoin
A bitcoin (BTC) az utóbbi napokban átszelte a 39, 40, 41 ezer dolláros határt, és rövid időre elérte a 42 ezret is (most 41 700 körül van). Az ether pedig 2000 közeléből 2200 fölé lendült. Ezzel a BTC 2022. áprilisi szintekre került, amelyeket utoljára a nagy Terra (LUNA) összeomlás előtt láttunk.
Szárnyalnak a kriptodevizával foglalkozó tőzsdei részvények is, és durván túljegyezték a Phoenix kriptodeviza-bányász céget Abu Dhabiban.
Mitől ugrik a fő kriptó?
Az okok között említik, hogy a bitcoinnál “kínálati sokk” alakult ki, az összes bitcoin mintegy 70 százaléka több mint egy éve nem mozgott. Sőt, a készleteknek csak az öt százaléka áll készen a kriptotőzsdéken eladásra, ami új ötéves mélypont.
Más szóval, az emberek nem adják el a bitcoinjukat.
Más befektetők viszont vásárolják a BTC-t a hamarosan megjelenő spot Bitcoin ETF-re számítva. Egyes elemzők azt jósolják, hogy a Bitcoin árfolyammozgása hasonló lehet majd az aranyéhoz azokban az években, 2004 után, amikor elindították az első arany ETF-et.
Ezért száguld a Telekom
Hétfőn a magyar piac legjobban teljesítő komponense volt a Telekom, hiszen két százalék feletti pluszban tudott zárni (miközben más papírok inkább gyengélkedtek). A vállalat vezérigazgatója egy interjúban azt mondta, hogy “lát még értéknövekedési potenciált a Telekomnál, így igencsak optimista a jövőt illetően” – írta a KBC Equitas.
Emellett mostanában több céláremelés is érkezett a Telekomra. Pénteken a Wood & Company elemzője frissítette a célárát 546 forintról 969 forintra, ezzel együtt továbbra is vételre ajánlja a papírt. A konszenzusos célár ezzel együtt 796 forintra emelkedett. (A jelenlegi árfolyam csak 623 forint.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.