Jó a tőzsdei hangulat Európában - de nem a Credit Suisse-nél
A londoni FTSE-100 index fél százalék körüli emelkedésnél jár csütörtök délelőtt, a frankfurti DAX 1,17 és a párizsi CAC-40 pedig egy százalékot meghaladó mértékben emelkedik.
- Januárban a fogyasztói árak a vártnál kevésbé emelkedtek Németországban a szövetségi statisztikai hivatal, a Destatis előzetes adatai szerint. A KBC Equitas gyorsértékelése szerint azonban nagyobb lassulás továbbra sem látható, ami az EKB számára is a további szigorítás szükségességét jelezheti.
- A Credit Suisse Group a 2008-as globális pénzügyi válság óta a legsúlyosabb éves veszteségről számolt be, miután tömegesen hagyják el ügyfelei. A társaság arra figyelmeztet, hogy idén további jelentős veszteségre lehet számítani. A sorozatos botrányokba keveredő banknál a negyedik negyedévben felgyorsult a tőkekiáramlás, több mint 110 milliárd svájci frankkal (120 milliárd dollárral) apadt az állomány - bár a bank szerint a helyzet valamelyest javul. A társaság részvényei 6 százalékos veszteségben álltak csütörtök délelőtt. A Credit Suisse azt is bejelentette: felére csökkentették a 2022-es teljesítmény után fizetendő bónuszokra szánt pénzösszeget, az igazgatótanács pedig nem is kap jutalmat. Az sem lehet maradéktalanul boldog, aki kapott valamilyen prémiumot: ha három éven belül elhagyják a céget, ezeket sok esetben vissza kell fizetniük. Esetenként pedig a részvényárfolyam alakulásától tették függővé a bónuszok összegét.
- 100 milliárd dolláros bakit ejtett Google mesterséges intelligencián alapuló chatbotja, a Bard: egy reklámvideóban egy űrkutatással kapcsolatos kérdésre rossz választ adott. Miután erre fény derült, a Google anyacége, az Alphabet részvényeinek árfolyama több mint 7 százalékot esett az amerikai tőzsdén.
- 24 év után először függesztették fel a török tőzsde működését. A két földrengést követően óriási eladói nyomás bontakozott ki a török részvénypiacon, ezért úgy döntöttek, hogy február 15-ig szüneteltetik a kereskedést, hogy a pánikhangulat elmúljon - írja az Erste Befektetési Zrt. hírlevele.
Tovább emelkedik az OTP, az ALTEO-részvényeseknek nem javasolják az eladást
A budapesti tőzsde csütörtökön a jobban teljesítők között van európai viszonylatban. A BUX délelőtt 11 tájban 1 százalékot meghaladó emelkedésben járt, köszönhetően elsősorban az OTP 1,7 illetve a Mol 1 százalékos erősödésének. A Richter fél százalékkal járt tegnapi záróárfolyama fölött, a Magyar Telekom részvényeivel viszont 1 százalékos mínuszban kereskedtek.
Itt nézheti meg a friss tőzsdei árfolyamokat >>
- Az ALTEO Energiaszolgáltató igazgatósága nem javasolja a részvényeseknek a MOL RES Investments felvásárlási ajánlatának elfogadását az ajánlott 3040 forintos részvényenkénti áron. Az indoklás lényege, hogy a független szakértői értékelés a részvények értékét ennél magasabbra, 3920 forintra becsülte.
- Az OTP Bank 650 millió dollár össznévértékben kötvényeket bocsát ki 2023. február 15-i értéknappal. A 10,25 éves futamidejű, 5,25 év után visszaváltható Tier 2 kötvények árazására 2023. február 8-án került sor. Az Erste értékelése szerint a hozam elég magas, 8,875 százalék. A kibocsátás évi 20 milliárd forinttal rontja a bank eredményét.
Jó erőben a forint - pénteken fontos adat érkezik
Csütörtökön délelőtt folytatódott a forint erősödése: az euró jegyzése 384,50 forint alatt is járt a délelőtti órákban. Egy héttel korábban már láttunk hasonló euróárfolyamot, ezt megelőzően legutóbb közel 1 éve, 2022 májusában láthattuk ilyen erősnek a forintot. A szerdán közzétett külkereskedelmimérleg-jelentés a vártnál jóval kedvezőbb képet fest - a csökkenő gázár jelentősen javítja külkermérleget, ami pozitív hatással van a forintra.
Friss devizaárfolyamokat a Privátbankár Árfolyamkeresőjében talál >>
Délelőtt Kormányinfót tart Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a kormány háromnapos kihelyezett ülését követően. A sajtótájékoztatón kiderült: a kormány további engedményeket tesz az Európai Bizottságnak, hogy Magyarország hozzájuthasson az uniós forrásokhoz.
Pénteken teszi közzé a januárra vonatkozó inflációs adatot a KSH. Az elemzői várakozások 25 százalék körül szóródnak. A remények szerint a januári adat lehet a tetőpont, innen - már csak a bázishatások miatt is - megindulhat az Európa-rekorder inflációs mutató csökkenése. Az adatközlést követően komolyabb mozgás is elképzelhető a forint árfolyamában, ahogy a befektetők az adat tükrében megpróbálják felmérni a várható jegybanki lépéseket. A fókusz az energiahordozókon és az élelmiszerek árának változásán lesz - ez utóbbival kapcsolatban a Privátbankár.hu 16 éve vezetett Árkosár-felmérése adhat iránymutatást, amelynek legfrissebb eredményeit csütörtökön tették közzé.
Stabil az olajár
Az olajárak csütörtökön keveset változtak - a kínai kereslet élénkülésével kapcsolatos optimizmust ellensúlyozta, hogy az amerikai olajkészletek az elmúlt hónapok legmagasabb szintjére emelkedtek. Az olajárakra negatívan hat azt is, hogy az amerikai jegybank a kamatemelési pálya fenntartására utalt. A Brent nyersolaj határidős jegyzése 30 centtel 85,39 dollárra emelkedett hordónként, míg az amerikai West Texas Intermediate (WTI) nyersolaj határidős jegyzése 26 centtel 78,73 dollárra emelkedett hordónként. A héten eddig 7 százalékot drágult mindkét olajfajta.