Tegnap a várakozásoknak megfelelően az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed ismét kamatot emelt, immár hatodszor a 0 körüli szint óta, ezzel a kamat az 1,50-1,75-ös tartományban van, tekintsük az egyszerűség kedvéért 1,65-nek (nem tudni, visszatér-e a Fed a sáv helyett a konkrét számokhoz, legalul azért kellett, hogy mégsem teljesen 0 legyen).
A jegybank megemelte az amerikai GDP növekedési várakozásokat az idei évre 2,7 százalékra, jövőre 2,4 százalékra. Az inflációs várakozások is módosultak: idén 1,9 százalék, ami pont a jegybanki cél, jövőre és 2020-ra már 2,1 százalék, amit már sokallnak, pláne, hogy inkább felfelé ható erőkkel számolnak, tekintettel a munkanélküliség várhatóan igen alacsony szintjére. Idén 3,8 százalékot várnak, a következő évben 3,6 százalékot, ilyen pedig 50 éve nem volt, és könnyen béremelési, és ezáltal inflációs nyomáshoz vezethet. Mindezek a lapján a piac arra számít, hogy az alapkamat 2020-ra 3,25-3,50 százalék lehet.
Európában ezzel szemben még mindig csak arról van szó, hogy majd jövőre jöhet az első kamatemelés, kérdés, hogy az amerikai folyamatok hogyan hatnak az EKB döntéshozóira, előbbre hozzák-e a monetáris szigorítás kezdetét.
Az amerikai piacok mérsékelt eséssel reagáltak, a főbb indexek 0,2 százalékkal kerültek lejjebb, vagyis túl nagy meglepetést nem okozott a Fed.
Kismértékben emelkedett a Facebook, miután Mark Zuckerberg nyilatkozott, és elmondta, hogy elkötelezett a felhasználók érdekei iránt, mindent meg fognak tenni, hogy ne történhessenek további visszaélések az adatokkal, minden alkalmazást felülvizsgálnak, és megkönnyítik a felhasználók számára, hogy nyomon kövessék, milyen applikációk férnek adataikhoz, és bármikor letilthassák őket.
Az árfolyam a 200 napos mozgóátlag maradt, de napközben felnézett oda, megtesztelte, majd visszaesett róla. Tulajdonképpen eddig tankönyvi a papír viselkedése, és a körülményekhez képest jól bírja a kialakult botrányt, szó sincs összeomlásról. A befektetők bizalma, úgy tűnik, nem rendült meg komolyan.
A hazai börze indexe kismértékű esést mutat, köszönhetően az OTP 0,3 és a Richter fél százalékos gyengülésének, a papírok árfolyama 11 550 illetve 5400 forint. A Mol ugyanakkor kissé emelkedik: 0,3 százalékkal 2958 forintig.
Az arany nagyjából egy százalékkal emelkedett 1332 dollárig, WTI olaj 65 dollár fölé került, a Brent pedig 69,30-ig ugrott fel.