Európában enyhén emelkednek a tőzsdék a csütörtöki, 2-3 százalékos amerikai indexszáguldás után. A piacok főleg a jegybankokra figyelnek, a Fed-akták szerdai közzététele pozitív hatással járt, az EKB elnöke, Christine Lagarde inkább óvatossá tette a befektetőket. Ma fontos amerikai makroadatot várnak.
A német index 0,6, a francia 0,8 százalékkal emelkedik, a brit viszont stagnál. Az amerikai határidős mutatók is emelkednek kissé. A londoni alulteljesítés fő oka az energiacégek esése lehet, ezeket ugyanis a szigetország (is) különadóval sújtja. Ez a befektetők aggodalmai szerint növelheti az inflációt és a kamatokat, amit a kormány persze cáfol.
Itthon a BUX index tegnap hatalmas forgalom mellett nagyot zuhant, de ma enyhébb, 0,8 százalékos süllyedést mutat. Az OTP 1,0, a Mol 0,2, a Richter 0,6 százalékkal megy le. Az Opus 5,5 százalékkal süllyed, míg a 4iG kettővel emelkedik.
Mi lesz veled, forint?
Míg tegnap a különadó-csomag részleteinek bejelentésére az euró/forint átmenetileg a 396 forintot is súrolta, elég hamar lejjebb jött, tegnap este és ma már 392-393 a jellemző árfolyam. Persze ez sincs messze a történelmi csúcsnak tekintett 400 forinttól.
A gyenge forint ellenére sem nyúlt a jegybank az irányadó egyhetes kamathoz tegnap, ez nem túl jó jel, sokan találgatják, hogy a 400 forintos határ elérése még zavarná-e vajon a magyar bankok bankját. Eközben a lengyel zloty és a cseh korona még erősödött is a napokban, így egyre nagyobbra nő a szakadék a forint és a többi térségi deviza között. (Második ábra.)
Nyolc szektorra 800 milliárd különadó
Tegnap pontosították a szerdán bejelentett különadókat, eszerint nyolc szektorra mintegy évi 800 milliárd forintnyi terhet rónak majd. A tőzsdei cégek jelentős része is érintett, ezért tegnap hatalmas forgalom mellett méreteset zuhant az – idén már előtte is alulteljesítő – BUX index. Főleg az OTP és a Mol veszített értékéből. Plusz még adókat is emelnének, például az alkoholra, ami a Zwack-ot is érinti.
A különadó-csomag egyébként nem túl nagy meglepetés a tőzsdei szereplők számára. Számos közgazdász állította, hogy az év eleji pénzszórásnak megszorításcsomag kell legyen a vége, így már hónapok óta voltak erről találgatások.
Nagyobb a riadalom, mint a baj?
A riadalom jóval nagyobb volt, mint amekkora a valós várható hatás, ami leginkább az OTP-részvények esetében szembetűnő – írja az Erste Befektetési Zrt. kommentárja a csomagról.
- A Mol kap is és vesznek is el tőle. Az, hogy a külföldieknek a valós piaci árat kell megfizetniük, csökkenti a cég veszteségét. A 250 milliárd forint különadó csak a várható extra jövedelem egy részét veszi el, ez a jövedelem ráadásul nem is épült be az árfolyamba. De sokat számít, mi lesz az olajembargóval.
- Az OTP-t a 250 milliárd forint banki különadóból 82,5 milliárd forint érintheti. Ha két évig marad ez az adó, akkor részvényenként 600 forint körül van a hatás. A részvény azonban jóval alacsonyabban forog bármely céláránál.
- A Magyar Telekomra kivetett adó nagy meglepetés, 20 milliárd forint körüli érték lehet, ami profitjának egyharmadát viheti el idén és jövőre. A részvény értékére a hatás 40 forint lehet, ebből cirka 30 forint teljesült.
- A Richter esetében nem számolunk érzékelhető negatív hatással – írja a brókercég.
Sima megszorítás
Mennyit keres az élelmiszerkereskedő száz forint eladott terméken? – teszi fel a kérdést Vakmajom (aki valójában befektetésialap-kezelő) a Facebook-on. Csak 2-4 forintot, mivel az árbevétel 2-4 százaléka körül van az adózott haszna, “ennyit enged a durva verseny”. Amikor az állam a diszkontokra immár 4,1 százalékos, az árbevételre számolt különadót vet ki, “nem csoda, ha tovább fogják emelni az árakat, senki nem akar veszteségesen működni”.
Te fogsz többet fizetni a kajáért a boltban, ez sima megszorítás – teszi hozzá.
Hasonló a Kiszámoló blog véleménye is, amely “megnemszorításokról” ír. Szerinte minden megadóztatott szektor megpróbálja majd áthárítani a fogyasztókra a terheket.
Bitcoin-hűvös és altcoin-fagy
A kriptodeviza-piac az utóbbi hónapban szorosan együtt mozgott az amerikai technológiai részvénypiaccal, de most leválni látszik tőle. A bitcoin az utóbbi 24 órában két százalékkal 29 100 dollárra süllyedt, de igazán nagyot az “altcoinok” (alternetív kriptodevizák) estek. Az ether 7,6 százalékkal 1784-re ment, főbb riválisai pedig így teljesítettek:
- BNB (BNB) -6,8
- Cardano (ADA) -7,6
- Solana (SOL) -10,1
- Polkadot (DOT) -8,2
- Avalanche (AVAX) -10,9
- Polygon -7,9
- NEAR Protocol (NEAR) -11,0
Újabb szédítő AutoWallis-eredmény
Gyorsjelentése szerint “a régió 14 országában jelenlévő AutoWallis-csoport messze a piaci átlagot felülmúló” növekedéssel, “kiugró hatékonyságjavulással” zárta az első negyedévet. A növekedés a cég közleménye alapján “kizárólag organikus volt, fő hajtóereje a nagykereskedelmi üzletág bővülése”.
- Nettó eredménye több mint ötszörösére, 1,9 milliárd forintra,
- EBITDA-ja több mint a duplájára, 3,1 milliárd forintra,
- árbevétele pedig 18 százalékkal 57,7 milliárdra bővült.
Tényleg annyira jó az AutoWallis?
A “tőzsde autós cége” hurráoptimista és hiperpozitív közleményeiről is híres. De tavaly az első negyedévre még a koronavírus is rányomta a bélyegét, alacsony lehet a bázis – juthat eszébe a befektetőknek. Ám az “utolsó békeévben”, 2019-ben az egész évi adózott nyeresége volt 917 millió forint, a mostani negyedévesnél jóval kevesebb. A 2020-as “Covid-évben” 679 millió volt a veszteség, 2021-ben pedig az egész évben 3,2 milliárdot kerestek a részvényesek.
Azt is figyelembe kell azonban venni, hogy eközben a cég maga is átalakult, terjeszkedett, tőkét emelt. Alaptőkéje közel 3,4 milliárd forintról 5,3 milliárdra ment fel két év alatt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.