6p

Tudni szeretné, mi vár Önre 2025-ben?
Mit okoz, hogy ingatlancélra is elkölthetőek a nyugdíjmegtakarítások?
Hogyan érinti ez a piacokat, merre mennek az ingatlanárak és az épitőipari árak?
Pogátsa Zoltán, Farkas András, Nagygyörgy Tibor
és sok más kíváló szakértő ezúttal élőben osztja meg nézeteit!

Találkozzunk személyesen!

2024. november 21. 16:00 Budapest

Részletek és jelentkezés itt

A BUX esése szelídült, miközben Európában emelkedés van. A forint ma sem lett sokkal erősebb, miközben a térségi devizák erősödtek a napokban. Mekkora lesz a különadók hatása a Mol-ra, OTP-re, Telekomra, Richterre? Hogy teljesített az AutoWallis? Mennyire épülnek be a fogyasztói árakba a különadók?

Európában enyhén emelkednek a tőzsdék a csütörtöki, 2-3 százalékos amerikai indexszáguldás után. A piacok főleg a jegybankokra figyelnek, a Fed-akták szerdai közzététele pozitív hatással járt, az EKB elnöke, Christine Lagarde inkább óvatossá tette a befektetőket. Ma fontos amerikai makroadatot várnak.

A német index 0,6, a francia 0,8 százalékkal emelkedik, a brit viszont stagnál. Az amerikai határidős mutatók is emelkednek kissé. A londoni alulteljesítés fő oka az energiacégek esése lehet, ezeket ugyanis a szigetország (is) különadóval sújtja. Ez a befektetők aggodalmai szerint növelheti az inflációt és a kamatokat, amit a kormány persze cáfol.

Itthon a BUX index tegnap hatalmas forgalom mellett nagyot zuhant, de ma enyhébb, 0,8 százalékos süllyedést mutat. Az OTP 1,0, a Mol 0,2, a Richter 0,6 százalékkal megy le. Az Opus 5,5 százalékkal süllyed, míg a 4iG kettővel emelkedik.

 

Árfolyamok és grafikonok

 

Mi lesz veled, forint?

Míg tegnap a különadó-csomag részleteinek bejelentésére az euró/forint átmenetileg a 396 forintot is súrolta, elég hamar lejjebb jött, tegnap este és ma már 392-393 a jellemző árfolyam. Persze ez sincs messze a történelmi csúcsnak tekintett 400 forinttól.

Az euró/forint és a dollár/forint árfolyamok. Tradingview.com
Az euró/forint és a dollár/forint árfolyamok. Tradingview.com

A gyenge forint ellenére sem nyúlt a jegybank az irányadó egyhetes kamathoz tegnap, ez nem túl jó jel, sokan találgatják, hogy a 400 forintos határ elérése még zavarná-e vajon a magyar bankok bankját. Eközben a lengyel zloty és a cseh korona még erősödött is a napokban, így egyre nagyobbra nő a szakadék a forint és a többi térségi deviza között. (Második ábra.)

Az euró/forint, euró/zloty és euró/korona árfolyamok. Tradingview.com
Az euró/forint, euró/zloty és euró/korona árfolyamok. Tradingview.com

Nyolc szektorra 800 milliárd különadó

Tegnap pontosították a szerdán bejelentett különadókat, eszerint nyolc szektorra mintegy évi 800 milliárd forintnyi terhet rónak majd. A tőzsdei cégek jelentős része is érintett, ezért tegnap hatalmas forgalom mellett méreteset zuhant az – idén már előtte is alulteljesítő – BUX index. Főleg az OTP és a Mol veszített értékéből. Plusz még adókat is emelnének, például az alkoholra, ami a Zwack-ot is érinti.

A különadó-csomag egyébként nem túl nagy meglepetés a tőzsdei szereplők számára. Számos közgazdász állította, hogy az év eleji pénzszórásnak megszorításcsomag kell legyen a vége, így már hónapok óta voltak erről találgatások.

Nagyobb a riadalom, mint a baj?

A riadalom jóval nagyobb volt, mint amekkora a valós várható hatás, ami leginkább az OTP-részvények esetében szembetűnő – írja az Erste Befektetési Zrt. kommentárja a csomagról.

  • A Mol kap is és vesznek is el tőle. Az, hogy a külföldieknek a valós piaci árat kell megfizetniük, csökkenti a cég veszteségét. A 250 milliárd forint különadó csak a várható extra jövedelem egy részét veszi el, ez a jövedelem ráadásul nem is épült be az árfolyamba. De sokat számít, mi lesz az olajembargóval.
  • Az OTP-t a 250 milliárd forint banki különadóból 82,5 milliárd forint érintheti. Ha két évig marad ez az adó, akkor részvényenként 600 forint körül van a hatás. A részvény azonban jóval alacsonyabban forog bármely céláránál.
  • A Magyar Telekomra kivetett adó nagy meglepetés, 20 milliárd forint körüli érték lehet, ami profitjának egyharmadát viheti el idén és jövőre. A részvény értékére a hatás 40 forint lehet, ebből cirka 30 forint teljesült.
  • A Richter esetében nem számolunk érzékelhető negatív hatással írja a brókercég.

Sima megszorítás

Mennyit keres az élelmiszerkereskedő száz forint eladott terméken? – teszi fel a kérdést Vakmajom (aki valójában befektetésialap-kezelő) a Facebook-on. Csak 2-4 forintot, mivel az árbevétel 2-4 százaléka körül van az adózott haszna, “ennyit enged a durva verseny”. Amikor az állam a diszkontokra immár 4,1 százalékos, az árbevételre számolt különadót vet ki, “nem csoda, ha tovább fogják emelni az árakat, senki nem akar veszteségesen működni”.

Te fogsz többet fizetni a kajáért a boltban, ez sima megszorítás teszi hozzá.

Hasonló a Kiszámoló blog véleménye is, amely “megnemszorításokról” ír. Szerinte minden megadóztatott szektor megpróbálja majd áthárítani a fogyasztókra a terheket.

Bitcoin-hűvös és altcoin-fagy

A kriptodeviza-piac az utóbbi hónapban szorosan együtt mozgott az amerikai technológiai részvénypiaccal, de most leválni látszik tőle. A bitcoin az utóbbi 24 órában két százalékkal 29 100 dollárra süllyedt, de igazán nagyot az “altcoinok” (alternetív kriptodevizák) estek. Az ether 7,6 százalékkal 1784-re ment, főbb riválisai pedig így teljesítettek:

  • BNB (BNB) -6,8
  • Cardano (ADA) -7,6
  • Solana (SOL) -10,1
  • Polkadot (DOT) -8,2
  • Avalanche (AVAX) -10,9
  • Polygon -7,9
  • NEAR Protocol (NEAR) -11,0

Újabb szédítő AutoWallis-eredmény

Gyorsjelentése szerint “a régió 14 országában jelenlévő AutoWallis-csoport messze a piaci átlagot felülmúló” növekedéssel, “kiugró hatékonyságjavulással” zárta az első negyedévet. A növekedés a cég közleménye alapján “kizárólag organikus volt, fő hajtóereje a nagykereskedelmi üzletág bővülése”.

  • Nettó eredménye több mint ötszörösére, 1,9 milliárd forintra,
  • EBITDA-ja több mint a duplájára, 3,1 milliárd forintra,
  • árbevétele pedig 18 százalékkal 57,7 milliárdra bővült.

Tényleg annyira jó az AutoWallis?

A “tőzsde autós cége” hurráoptimista és hiperpozitív közleményeiről is híres. De tavaly az első negyedévre még a koronavírus is rányomta a bélyegét, alacsony lehet a bázis – juthat eszébe a befektetőknek. Ám az “utolsó békeévben”, 2019-ben az egész évi adózott nyeresége volt 917 millió forint, a mostani negyedévesnél jóval kevesebb. A 2020-as “Covid-évben” 679 millió volt a veszteség, 2021-ben pedig az egész évben 3,2 milliárdot kerestek a részvényesek.

Azt is figyelembe kell azonban venni, hogy eközben a cég maga is átalakult, terjeszkedett, tőkét emelt. Alaptőkéje közel 3,4 milliárd forintról 5,3 milliárdra ment fel két év alatt.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

A rovat támogatója:
A rovat támogatója a Vegas.hu A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 21000 20640 21050 +0,96% 0 0 10 207 199 780 HUF 2024-11-15 17:11:54
MOL 2642 2632 2672 -1,05% 0 0 920 835 202 HUF 2024-11-15 17:07:30
MTELEKOM 1188 1188 1216 -1,16% 0 0 499 642 242 HUF 2024-11-15 17:05:16
RICHTER 10700 10660 10830 -0,74% 0 0 2 207 302 850 HUF 2024-11-15 17:05:24
OPUS 523 517 526 +0,77% 0 0 102 396 113 HUF 2024-11-15 17:05:11
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Szomorú lesz, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 19:31
Gyengült a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Csak az OTP zárta jól a hetet
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 19:05
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 4,8 pontos, 0,01 százalékos emelkedéssel, 77 771,12 ponton zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Az MNB kezében a forint kulcsa, Magyarországra jön a Revolut kriptotőzsdéje
Eidenpenz József | 2024. november 15. 12:33
A nagyobb európai tőzsdék indexei tartják magukat, de a kisebbek esnek, és Amerikában is rossz hangulat várható. A BUX-ot az OTP Bank tartja meg, amely már 20 900 forint felett is járt. A forint stabil, kérdés, mi lesz a dollárral és mit lép kedden a Magyar Nemzeti Bank (MNB). A kriptovaluta-piac mérete beérte Franciaország GDP-jét, hozzánk is jön a Revolut kriptotőzsdéje.
Részvény / Deviza / Áru Tovább püfölik a forintot
Privátbankár.hu | 2024. november 15. 07:28
A péntek reggel sem indul jól.
Részvény / Deviza / Áru Már 21 ezer az OTP, 1500 forint felett lesz a Telekom?
Eidenpenz József | 2024. november 14. 12:26
Átlépte a 21 ezer forintot is az OTP ára, a jó gyorsjelentése után a Telekom részvénye viszont süllyed. Mesebeli árakon forgott a bitcoin, razziáztak a kriptós fogadóiroda vezetőjénél. Az európai tőzsdeindexek emelkednek, de nagy különbségek vannak az egyes országok között. Csendesen gyengül a forint, drágul a gáz.
Részvény / Deviza / Áru A forint enerváltan, de mégiscsak felébredt csütörtök reggel
Privátbankár.hu | 2024. november 14. 07:44
A forint árfolyama csak lehheletnyit változott csütörtök reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizapiacon.
Részvény / Deviza / Áru Gőzerővel terjeszkedik a Waberer’s
Eidenpenz József | 2024. november 13. 18:44
A Waberer’s International Nyrt. gyorsjelentése szerint mintegy tíz százalékos csoportszintű bevételnövekedést ért el. Erről és stratégiai projektjeik helyzetéről, a 2024 éves kilátásokról beszélt a cég vezetése, szó volt a holding tervezett szervezeti átalakításáról, illetve a Magyar Posta Biztosítók akvizíciójának státuszáról is.
Részvény / Deviza / Áru Még egy-két ilyen nap, és újra 400 alá mehetne forintárfolyam
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 18:27
Erősödött a forint a főbb devizákkal szemben szerdán kora estére a bankközi devizapiacon reggelhez képest.
Részvény / Deviza / Áru Szerdára időzítette meglepetését a Magyar Telekom
Privátbankár.hu | 2024. november 13. 17:59
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 157,06 pontos, 0,2 százalékos emelkedéssel 77 123,76 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru A dollár elintézheti a forintot, a kisbefektetők kriptót vesznek?
Eidenpenz József | 2024. november 13. 12:35
Az európai tőzsdék stagnálnak, a piacok kivárnak a nagyon fontos amerikai inflációs adat előtt. Szétvált a magyar részvények mezőnye a héten, az OTP a húzópapír. A forintra kifejezetten rosszul hat a dollár erősödése, válságot jósol a Graphisoft Park. Kiszálltak az aranyból a brókerek, a kisbefektetők tömegesen jelenhetnek meg a kriptovaluta-piacon.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG