Egy kicsit még feljebb mentek az amerikai részvényindexek a keddi zárásra, és így új rekordokat értek el. Ma az EKB tart ülést, ahol a monetáris szigorítás irányába mutató kommentárokra figyelnek majd a piaci szereplők, de az európai jegybank várhatóan később lép majd, mint a Fed (amely novemberre jelezte ezt). Ma a kanadai jegybank is ülésezik, és csökkentheti kötvényvásárlásait. Eközben a briteknél a jövő évi költségvetésen van a hangsúly.
A brit, német és francia index ma 0,3-0,4 százalékos mínuszban van, bár ez csak kis korrekciócska az utóbbi három hétben elég szépen teljesítő európai részvénypiacon. Az amerikai határidős indexek pedig csak egészen minimális esést mutatnak.
A tegnapi kereskedésben a korábbi történelmi rekordján, 19 250 forinton zárt az OTP, ma viszont 1,3 százalékkal, 19 ezer alá süllyedt. A Mol csak 0,5, a Telekom 0,6 százalékkal megy le, a Richter viszont 0,8 százalékos pluszban van. Így a BUX fél százalék körüli mínuszban mozog.
Még mindig gyenge a forint
A forint ma is gyengécske, az euró 365,60, 90 fillérrel drágább a tegnap estinél.
A befektetők egyre inkább keveslik a 15 bázispontos (magyarországi) kamatemelési ütemet, miközben a Morgan Stanley elemzése szerint a cseh jegybank még az idén 1,5 százalékos kamatemelést hajthat végre – írta az Equilor Befektetési Zrt. hírlevele.
A dollár alig változik, a nyersanyagok nagy része esik. Az olaj 1,7 százalékkal megy le, az arany 0,3 százalékkal. Az ipari fémek 1,5-2,5 százalékkal is esnek. Az amerikai és a brit földgáz árfolyama is süllyed kissé, nagyjából egy százalékkal.
Mikor rendeződik az AdBlue-hiány oka?
Tömeges felvásárlás miatt korlátozást vezet be a Mol benzinkútjainál az AdBlue dízel-adalékanyagra. Aligha valószínű, hogy rövid távon rendeződik az AdBlue-hiány oka, a földgáz magas ára – írja az Erste Befektetési Zrt.
Az ár várhatóan ezen a télen meglehetősen magas marad, részben a hirtelen megugró kereslet hatására, amit csak fokoz, hogy az időjárás-előrejelzések szerint idén meglehetősen kemény lesz a tél – mondja Pletser Tamás olaj- és gázipar elemző.
Az új cseppfolyósított földgáz (LNG) beruházások szerinte “legkorábban 2024-ben jelenhetnek meg a piacon, míg az oroszok új, nagyobb földgázmezejének a bekapcsolása 2026-ra várható”. Így az elemző jövőre is magas, 35 euró/mwh árszinttel számol, jelentős felfelé mutató kockázatokkal. Sok függ majd az időjárástól is.
Jelentettek a nagyágyúk
Bent vagyunk a gyorsjelentési szezon sűrűjében, fontos óriásvállalatok sora teszi közzé eredményeit. Az Equilor Befektetési Zrt. gyűjtése szerint:
- A Microsofttól a vártnál jobb eredmény érkezett, de várhatóan nem lesz elég Xbox karácsonyra. A menedzsment optimista a következő negyedévvel kapcsolatban, a részvény két százalékot emelkedett a zárás utáni kereskedésben.
- Az Alphabetnél (Google) rekordnyereségről számoltak be, hála az erős reklámbevételeknek. De az Apple-termékeken nehezebb lesz információt gyűjteni, és számos szabályozói kihívásra is lehet számítani. Részvényei 0,9 százalékkal süllyedtek.
- A Visától is a konszenzusnál jobb számok érkeztek, az osztalékot is emelik. A 2022-es bevétel-várakozás azonban túl konzervatív, így részvényei 2,7 százalékot csökkentek a zárás után.
- A vártnál is nagyobb problémákat okoz a Texas Instrumentsnek a chiphiány. A negyedik negyedéves várakozás elmarad az elemzői becslésektől, ezért részvényeinek ára 3,6 százalékkal csökkent a tőzsdeidőn kívül.
- Az AMD chipgyártó pozitív meglepetést okozott, ráadásul a menedzsment a negyedik negyedévre is optimistább, mint az elemzők. Ennek ellenére papírjai kissé süllyedtek.
- Erős volt a negyedév a BASF német vegyipari gyárnál is. A menedzsment megemelte az idei előrejelzését.
- Vegyesen zárta a negyedévet a General Electric, de a menedzsment felfele módosította előrejelzését. Két százalékkal drágult a papír.
Jelentett még a Deutsche Bank, a Banco Santander, a Twitter, a Heineken, a Puma, hogy csak a legfontosabbakat említsük.
Coin nélkül szenved a Robinhood
A kibocsátási ár alá estek a Robinhood diszkontbróker részvényei a gyenge gyorsjelentése után, már 10,5 százalék a mínusz a tőzsdén kívüli forgalomban. A járvány csitulásával ugyanis az emberek kevesebb időt töltenek kereskedéssel. A kriptodeviza-kereskedés eredménye különösen nagyot zuhant, jelentős részben a dogecoin-mánia lecsengésével.
A Coinbase kriptodeviza-tőzsdére, amely májusban nagy felhajtás mellett ment tőzsdére, megemelt, 415 dolláros célárat tett közzé a Citibank.
A Bakkt Holdings (BKKT) kriptodeviza-szolgáltató pedig, alighanem a Mastercard-együttműködés hírére, óriási mozgásokat produkált. Az első nap 200 százalékkal ugrott 10-ről 30 dollárra, a másodikon viszont 22 százalékkal korrigált. A Mastercard kriptodeviza-reformjáról lásd:
Ezek a gyorsjelentések érkeznek ma
Az USA-ban ma délben vagy kora délután a Coca-Cola, a McDonald’s, a Boeing és a Kraft Heinz számai érkeznek. Emellett elemezhetjük majd a General Motors és a Harley-Davidson elmúlt negyedévi teljesítményét is.
A Wall Street piaczárása után az Amgen, az Ebay, a Ford és a Xilinx szolgáltat a harmadik negyedévről adatokat – írja az N-Tv.de.
Hirtelen 60 ezer dollár alá esett a bitcoin
Ma délelőtt rövid idő alatt 62 ezer dollár környékéről 58 ezer dollár környékére zuhant a bitcoin árfolyama, jelenleg 59 ezer. Az ether 3940 dollár körül is forgott, de gyorsan visszatért 4000 fölé. A többi kriptodeviza, a nagyobb “altcoinok” egy része 12-20 százalékkal is visszaesett. “Flash-crash”-ről, villám-krachról beszélnek.
Az esés oka egyelőre nem ismeretes, a kriptodeviza-sajtó egy része profitrealizálásokról, majd az azok által kiváltott pozíciózárásokról ír. A tőkeáttételes, nagy kockázatú üzletek pánikszerű lezárása történhetett. Vannak, akik tudni vélik, hogy ezen zárások értéke félmilliárd dollár volt.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.