6p

Messze ez a keddi nap fő kérdése idehaza. Mindenesetre dél körül a forint gyakorlatilag a hétfői szinten, az uniós pénzzel szemben a 374-es szint alatt várta a piac által biztosra vett 100 bázispontos egynapos betéti kamatcsökkentést. A hazai vezető részvények szenvedtek, az olaj és a gáz drágult, a nemesfémek olcsóbbodtak, a kriptoeszközök árfolyama viszont emelkedőben volt.

A szokásos iránymutatás nélkül voltak kénytelenek nekivágni az ázsiai és az európai tőzsdék a keddi napnak, miután az Egyesült Államokban hétfőn szünetelt a kereskedés. A hét második napján elsőként kinyitott ázsiai börzék vegyesen teljesítettek. Míg a tokiói Nikkei index pozitív tartományban zárt, igaz, mindössze 0,06 százalékot magára szedve, addig a sanghaji 0,47, a hongkongi 1,54 százalékos mínuszban vonult pihenőre.

Vigyázó szemek Matolcsy Györgyön és csapatán. Fotó: MTI
Vigyázó szemek Matolcsy Györgyön és csapatán. Fotó: MTI

A vezető nyugat-európai tőzsdék a kereskedés első óráiban ugyancsak vegyesen mozogtak. A londoni FTSE 0,05 százalékkal állt feljebb a tegnapi zárásához képest, a frankfurti DAX viszont 0,55, a párizsi CAC-40 0,29 százalékos bukóban volt.

A hétfőn az 50 ezer pontos lélektani határ alá benézett BUX 0,44 százalékos mínuszban tartózkodott, minekutána az értékét befolyásoló valamennyi blue chip árfolyama a hétfői zárása alá ment, az OTP Banké 0,68, a Molé 0,07, a Richteré 0,96, a Magyar Telekomé 0,97 százalékkal.

A Richtert érintő bejelentést tett Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a tegnapi Kormányinfón. Eszerint a gyógyszergyártók extraprofitadóját megfelezik, amennyiben a vállalkozások ezt az összeget a kutatás és fejlesztésre, esetleg bővítésekre fordítják. Ez szektorszinten 15 milliárd forintnyi összeget jelent a kormány számításai alapján, ami az Equilor Befektetési Zrt. értékelése szerint a Richterre nézve összességében pozitív hírnek tekinthető.

A forint gyakorlatilag ugyanazon a szinten állt déli 12 óra magasságában, mint hétfőn, ami azt jelenti, hogy az euróval szembeni árfolyama a 374-es szint alatt vert sátrat. Kérdés, ott is marad-e majd délután 2 órát követően is, akkor válik ismertté ugyanis a Magyar Nemzeti Bank (MNB) monetáris tanácsának kamatdöntése. A piaci várakozás szerint a tavaly szeptember végétől 13 százalékos jegybanki alapkamat ezúttal sem változik, az október közepétől irányadó rátaként funkcionáló egynapos betéti kamatszintet viszont a májusi ülésen elhatározott mértékkel, azaz 100 bázisponttal viheti le a testület, 16 százalékra. 

A 16 százalékos kamatszint azonban továbbra is jelentős költséget jelent a magyar gazdaság számára, így a várakozások szerint tovább haladhat az úton az MNB, és a következő hónapokban is folytathatja a kamatvágásokat – olvasható az Equilor ma reggeli hírlevelében. Míg a KBC Equitas arra hívja fel a figyelmet, hogy az elemzői várakozások alapján hónapok múlva összezárhat az alapkamat és az irányadó kamat, azonban a magas infláció, illetve a recessziós veszélyek változatlanul kihívások elé állítják a jegybankot.

Nemcsak a kamatdöntés befolyásolhatja ugyanakkor a forint árfolyamát, hanem annak kommentje, amit szokás szerint a 15 órakor kezdődő sajtótájékoztatón ismertet Virág Barnabás jegybanki alelnök. Ezzel egyidőben teszi közzé az MNB a legfrissebb Inflációs jelentés fő számait, a GDP-re és az inflációra szóló előrejelzését.

A Monetáris Tanács a döntésénél természetesen figyelembe veszi a nemzetközi folyamatokat. Így például azt, hogy az éppen egy 0,25 százalékpontos kamatemelés után lévő Európai Központi Bank (EKB) merre haladhat tovább. Ezzel kapcsolatban most az EKB görög tagja, Yannis Stournaras adott némi fogódzkodót, aki úgy vélte, közel lehet a kamatemelési ciklus vége. Egyúttal felhívta a figyelmet arra, hogy ügyelni kell rá, a monetáris szigorítások ne okozzanak nagyobb gazdasági visszaesést az eurózónában, kvázi a kamatemeléseknek fokozatosnak és mértékletesnek kell lenniük. A déli tagállamok döntéshozói hagyományosan óvatosabb álláspontot képviselnek, mivel magasabb a GDP-arányos államadósságuk, ráadásul az infláció sokkal gyorsabban visszaesett, mint az energiaigényes gazdaságokban, Görögországban májusban mindössze 2,8 százalékos éves drágulást mértek – jegyezte meg az Equilor.

Árfolyam

Ahogy várható volt, a tengerentúli szünnap rányomta a bélyegét az euró-dollár kurzusra, a hétfői 1,093-mal szemben kedden 1,092-nél járt a jegyzés. A mai napon főként a tengerentúli lakáspiac kerülhet a fókuszba – vélik az Erste Befektetési Zrt. elemzői.

Ami a többi tőzsdei terméket illeti, az olajárak emelkedtek. Az észak-amerikai könnyűolaj (WTI) hordója 0,43 százalékkal 72 dollár fölé, az északi-tengeri Brent 0,66 százalékkal, 76,6 dollárra.

A KBC szerint a gyengébb kínai keresletoldali kilátások akadályt képeznek az olajpiacok előtt, így a korábbi várakozásokhoz képest némileg gyengébben teljesíthet a kínai gazdaság, ez pedig az olajszektorra nézve is negatív hír. Az 1 éves, illetve az 5 éves hitelkamatok mértékét is csökkentették Kínában, azonban ez sem hozott átütő eredményt az olajpiacok számára.

Az utóbbi napokban hatalmas kilengéseket produkált gázár továbbra sem nyugszik, ezúttal csaknem 7 százalékkal áll magasabban a hétfői záróáránál.

A nemesfémek árfolyama csökkent, az arany unciája (1 uncia=31,1035 gramm) 0,36 százalékkal lett olcsóbb, 1965 dollár, az ezüsté pedig 0,75 százalékkal ment le, 24 dollár alá.

Az Erste Befektetési Zrt. elemzői szerint a piac figyeli a nagy központi bankokat, akik várhatóan idén tovább emelik az irányadó kamataikat. A fizikai aranykereslet is megcsappant az utóbbi időben, főleg Kínából érkeznek olyan számok, melyek szerint jóval kevesebb aranyat vásárolnak az emberek ékszer- vagy megtakarítási céllal. A kínai-amerikai viszonyban is némi enyhülés látható, miután az amerikai külügyminiszter, Antony Blinken találkozott kínai partnerével. Ez a geopolitikai feszültségek csökkenéséhez vezethet, ami csökkenti az arany vonzerejét.

A kriptoeszközök drágultak, a Bitcoin 0,38 százalékkal, 26 740 dollárra, az Ethereum 0,31 százalékkal, 1727 dollárra.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

A külföldi tőzsdei cégeket érintő hírek közül a Renaultra vonatkozó tűnik érdekesnek. Eszerint a franciák egyre nagyobb hangsúlyt fektetnének az elektromos autógyártásra, így a vezetőség egy nyilvános részvénykibocsátásra is lát. Az elektromos üzletágtól 2030-ig 30 százalékos éves növekedést várnak. Bár azért látni kell, hogy éles a verseny a piacon, hiszen számtalan gyártó próbál egyre nagyobb szeletet kihasítani magának az elektromos autók piacáról – jegyzi meg a KBC. Emlékeztetve: az utóbbi napokban igencsak szép teljesítményt produkált a Renault-részvény, hiszen már a 38 eurós szintet is közelítette, amely a június eleji 31 euró környéki árfolyamhoz képest nagy lépés.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

(Csabai Károly szerzői oldala itt érhető el.)

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 25320 24960 25370 +1,28% 0 0 9 352 418 600 HUF 2025-04-01 17:14:07
MOL 3024 2934 3030 +3,21% 0 0 2 319 562 678 HUF 2025-04-01 17:10:21
MTELEKOM 1574 1534 1648 -3,20% 0 0 3 152 179 628 HUF 2025-04-01 17:09:58
RICHTER 10480 10310 10490 +2,14% 0 0 1 810 559 450 HUF 2025-04-01 17:05:48
OPUS 546 540 553 -0,55% 0 0 130 879 036 HUF 2025-04-01 17:07:48
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru A forint vegyes, mint a saláta — megkóstolja?
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:59
Kedd estére a forint erősödni tudott az euróval szemben, de a dollárral nem bírt a nemzetközi kereskedésben.
Részvény / Deviza / Áru A BUX emelkedett, de a Telekom nagyot esett kedden
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 18:26
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1211,52 pontos, 1,37 százalékos emelkedéssel 89 897,98 ponton zárt kedden
Részvény / Deviza / Áru Márciusban stabil forgalom mellett jutott csúcsra a BUX
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 13:42
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1,77 százalékos növekedést követően, 88 686,46 ponton zárta a márciusi hónapot.
Részvény / Deviza / Áru Ezért gyenge a forint és a BUX, óvakodj a Trumpoktól!
Eidenpenz József | 2025. április 1. 12:34
Az európai tőzsdék végre pluszban vannak, a BUX is magához tért kissé a hétfői sokkból. A politikusok nyomták le az indexeket itthon és külföldön, a forint is ezt sínylette meg, de tovább száguld az arany. A rabló a pandúrok irataiban kotorhat, Trump fia nevetségessé tette magát a kriptós közösségben.
Részvény / Deviza / Áru Megállíthatatlanul menekülnek a pénzek Trump ámokfutása elől
Privátbankár.hu | 2025. április 1. 10:38
Trump elnök felszabadulásnak látja az országa legnagyobb kereskedelmi partnerei ellen bevezetendő büntetővámok bejelentésének napját, ám a befektetők a dicső nap előtt aranyba menekítik a pénzüket.
Részvény / Deviza / Áru Kapaszkodjon, mutatjuk, mennyibe kerül az euró!
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 19:47
Vegyesen alakult a forint árfolyama hétfőn a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi devizapiacon, noha a hónapot nyereséggel fejezte be.
Részvény / Deviza / Áru Igazi vérengzés volt hétfőn a tőzsdén
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 18:57
Van, aki még olcsón megúszta, de a többség hatalmasat bukott.
Részvény / Deviza / Áru Európa felé fordulnak a befektetők, hála Trump intézkedéseinek
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 13:04
Csökken az amerikai és német államkötvények hozama közötti különbség.
Részvény / Deviza / Áru Meglepően jól áll a forint, de ez semmi az aranyhoz képest
Csabai Károly | 2025. március 31. 12:26
A hazai fizetőeszköz múlt hét második felében kezdődött zuhanása megállt, egy euró a 402-es szint környékén cserél gazdát. A geopolitikai feszültségek és a globálissá terebélyesedő vámháború miatt zuhannak a tőzsdék, Budapesten csak a 4iG nem ingott meg a blue chipek közül. A kriptók is szabadesésben, úgy tűnik, a befektetők aranyba menekülnek – a sárga nemesfém árfolyama újabb történelmi rekordot döntött. Az energiaárak is nőnek, az olajé jobban, a gázé szolidabban.
Részvény / Deviza / Áru Keresi az erőt a forint, mint vándor az ösvényt – de nem találja
Privátbankár.hu | 2025. március 31. 08:01
Nem túl acélosan indítja a hetet a magyar fizetőeszköz.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG