A német index 0,7, a francia 0,6, a brit 0,4 százalékkal esik ma, az amerikai határidős indexek is mínuszban állnak. A visszahúzó erő a tech-szektorban továbbra is az Apple, amelynek Kínában támadtak problémái.
Augusztusban minimálisan mérséklődött az infláció Németországban éves szinten, 6,1 százalékra csökkent a júliusi 6,2 százalékról, ami megfelelt a várakozásoknak. Magyarországon a fogyasztói árak átlagosan 16,4 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat, ami szintén nagyjából az elemzők által vártnak felel meg.
A piacok a jövő heti amerikai inflációs adatokat várják. Az EKB jövő csütörtöki kamatdöntése előtt a szakemberek teljesen megosztottak, hogy lesz-e újabb 25 bázispontos eurókamat-emelés. A francia ipari termelés adata jobb lett a vártnál, ellentétben a nemrég érkezett rossz német számokkal.
Megnyugodott a forint
A magyar BUX index a tegnapi szép teljesítménye után ma 0,8 százalékkal esik, az OTP 1,3, a Mol 0,7 százalékkal olcsóbb. A Richter viszont 0,4 százalékkal emelkedik. Az Opus-inga tovább leng, ma hat százalékos mínuszt látni.
Az euró 386 forint körül van, tegnap és ma szépen lefelé szánkázott az árfolyam a héten elért 392 körüli csúcsról. Nyolc százalékkal emelkedik ma a földgáz ára Európában, aligha függetlenül attól, hogy a Chevron ausztráliai üzemének dolgozói részleges sztrájkba kezdtek.
Ezért csökkenhet a magyar infláció
Az év hátralévő részében két erős bázishatás is fellép, a tavaly szeptemberi rezsiemelés és az üzemanyagárstop decemberi eltörlése. Ezért az év végére hét százalék környékére süllyedhet az éves inflációs mutató, ami a régiós átlagba illeszkedik majd – mondja Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója.
Várakozásai szerint a csökkenő infláció miatt szeptemberre pozitív reálkamat alakulhat ki, ami októbertől lehetőséget ad az MNB-nek az alapkamat csökkentésére. A lengyel jegybank meglepetésszerű kamatvágásának devizagyengítő hatása miatt azonban az MNB-nek továbbra is óvatosnak kell lennie, ha meg akarja őrizni a forint stabilitását.
Mi történt a forint fekete napján?
Szeptember 6-a nehéz nap volt a forint számára, az EUR/HUF árfolyam rendkívül gyorsan 382 környékéről a 390-es szint fölé emelkedett, amire az elmúlt öt hónapban csak egyszer volt példa. A Concorde Értékpapír Zrt. szerint a rövid idő alatt bekövetkezett két százalékos forintgyengülést közvetlenül megelőzően
- az ÁKK állampapír-kibocsátási tervét módosították,
- nemzetközi eurókötvény-kibocsátást
- és a Budapest Airportra benyújtott állami vételi ajánlatot jelentettek be.
Szerintük azonban a forint gyengülése nem ezeknek az egyébként fontos finanszírozási híreknek köszönhető. A feltörekvő piaci devizák bő egy hónapja szenvednek a dinamikusan erősödő dollár hatásaitól. Erre a folyamatra érkezett szeptember 6-án egy váratlanul nagy, 75 bázispontos lengyel kamatcsökkentés, amit a zloty további dinamikus gyengüléssel díjazott.
Merre tovább, forint?
A dollár gyors és tartós visszagyengülésére nincs érdemi kilátás, de a lengyel kamatvágás negatív hatása a forintra gyorsabban kell, hogy mérséklődjön – véli a Concorde. De év végére mégis 390 körüli árfolyamot várnak “a hazai költségvetési bizonytalanságok és a felfüggesztett EU-s források körüli kérdőjelek” miatt.
A tegnapi kereskedésben az euró-forint árfolyama visszatért a 389-es szint alá, amely így megerősített ellenállást képez – írja az Equilor Befektetési Zrt.
A 382-385-ös zónában több fontos támasz húzódik, ahonnan várhatóan ismét fordulat következhet, és forintgyengülési hullám indulhat a következő időszakban.
Nyissunk inkább TBSZ-t?
A júliusban bevezetett, a kamatjövedelmek után fizetendő 13 százalékos szociális hozzájárulási adó nem érinti a Tartós Befektetési Számlán (TBSZ) elhelyezett megtakarításokat, sőt a számlán elhelyezett befektetésekkel a teljes adómentesség is elérhető – emlékeztet rá az OTP Bank közleménye. Ez minden olyan megtakarítani szándékozó ügyfél számára kedvező lehet, aki minimum 3-5 éves időtávon gondolkodik és szeretne adót megtakarítani.
Az OTP Banknál az új adó bevezetését követően, július folyamán több mint háromszor annyi számlát nyitottak, mint a tavalyi év ugyanezen időszakában.
Nem betiltani, szabályozni érdemes a kriptókat
A kriptopénzek puszta betiltása nem fogja kiküszöbölni a kockázataikat – áll az IMF és az FSB közös szakpolitikai tanulmányában. Az India vezetésével működő G20 kormányközi fórumra készült dokumentum szerint a kriptovaluták átfogó szabályozására és felügyeletére lenne szükség a makrogazdasági és pénzügyi stabilitási kockázatok kezeléséhez.
A kriptóból eredő makrogazdasági kockázatok kezelése érdekében “meg kell erősíteni a monetáris politikai kereteket, védekezni kell a tőkeáramlások túlzott volatilitása ellen, és el kell fogadni a kriptó egyértelmű adóügyi kezelését”. Az általános tilalmak nemcsak költségesek és “technikailag is kihívást jelentenek”, hanem “a tevékenység más joghatóságokba való átvándorlásához is vezethetnek”. Ami pedig tovagyűrűző kockázatokat okozhat – áll a jelentésben. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden tilalomnak le kell kerülnie az asztalról.
Gyors tőkemenekülés valósulhat meg, ha a devizában denominált stabilérmék könnyebben és olcsóbban tarthatók nagy mennyiségben, mint a devizás bankszámlákon.
Elmosta a tőzsdét az eső
Hongkongban komoly fennakadások vannak, miután a feljegyzések 1884-es kezdete óta a a leghevesebb eső áztatta el a várost az éjszaka folyamán. Az iskolákat nem nyitották ki és a buszjáratokat is felfüggesztették. Valószínűleg a tőzsde sem működött ma, mert nem frissült a Hang Seng index. A heves esőzést a Haikui tájfun maradványai okozták, amely egy héttel ezelőtt sújtotta a várost.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.