Az európai tőzsdeindexek ma jelentős, 0,8-1,2 százalékos emelkedést mutatnak, amit a sajtó szerint a brit gazdaság biztató növögetése táplálhat. Az amerikai határidős indexek viszont stagnálnak. Ma számos jelentős amerikai cég teszi közzé az eredményeit, beindul a jelentési szezon.
Visszaszédült 380-ról az euró
Az USA-ban a fogyasztói árak 3,4 százalékkal emelkedtek éves szinten decemberben, míg az elemzők csak 3,2 százalékot vártak. A csütörtöki rossz hír nyomán esni kezdtek az amerikai részvényindexek. A kínai export decemberben felülmúlta a várakozásokat, de 2023-ban egész évben csökkent, amire hét éve nem volt példa. A kínai infláció viszont minimális maradt.
Csúcsról csúcsra száll a BUX index, péntek délelőtt 0,7 százalékkal feljebb, 63 500 pontig jutott. Az OTP 0,6, a Richter 0,8, a Mol 0,3, a Telekom 2,4 százalékkal javított. Az euró/forint enyhén emelkedik, most 379,30, de reggel volt 380 felett is.
Megvan, mennyit fizet a PMÁP
A most közzétett inflációs adattal biztossá vált, hogy mennyit fizetnek majd jövőre – pontosabban kamatfizetéstől kamatfizetésig – a korában kibocsátott Prémium Magyar Állampapírok (PMÁP-ok). Ezek kamatát az éves átlagos inflációhoz kötik, ami 2023-ban 17,6 százalék volt.
Így akinek ilyen kötvénye van, könnyen kiszámolhatja a következő kamatot, ehhez a 17,6 százalékhoz hozzá kell adni annak kamatprémiumát. A nemrég lezárt értékesítésű PMÁP-nál (2033/I) például ez csak 0,25 százalékpontos volt, így annak 17,6+0,25=17,85 százalék lesz a kamata. (Ami nagyon jó lesz egy számjegyű infláció mellett.) Több korábbi, 2027-2030-as lejáratú, másfél százalékpont kamatprémiummal kibocsátott kötvény tulajdonosai pedig 19,1 százaléknak örülhetnek.
(Az újabb, most is kínált PMÁP 2032/I sorozatra mindez nem vonatkozik, mivel annak első másfél éve fix 9,9 százalékos kamattal telik.)
Kellemes meglepetés ez az infláció?
A decemberi inflációs adat egészében kellemes meglepetés Nagy János, az Erste Bank makrogazdasági elemzője szerint.
Az 5,5 százalékos érték érdemben kedvezőbb, mint az 5,9 százalékos elemzői konszenzus.
Ezzel szemben a maginfláció ismét emelkedett, ezúttal 0,2 százalékkal nőtt havi szinten, és így 7,6 százalékon állt decemberben. Valamint nem kizárt, hogy tavasztól az év során inkább enyhén emelkedő vagy stagnáló számok látnak majd napvilágot.
Bizonytalan, hogy az idei vagy a tavaly decemberi infláció lesz-e az alacsonyabb – írja az elemző.
Nem jó a forintnak a kisebb pénzromlás?
A vártnál nagyobb mértékben csökkenő hazai infláció tovább fűtheti a kamatvágási várakozásokat, megnőtt az esélye azok “adatvezérelt felpörgetésének” – mondja Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója. Ez jó a kötvényeknek, de nem kedvező a forint szempontjából.
Merre tovább, gázár?
A földgáz új lokális mélyponthoz közelít Európában, vajon az amerikai árak is követik-e a példát? – teszi fel a kérdést az Investing.com. Az Egyesült Államokban ugyanis az utóbbi időben emelkedtek az árak, a kétféle jegyzés elvált egymástól.
Nemzetközi koalíció avatkozott be a konfliktusba a Vörös-tengeren, a fontos szállítási útvonalon, ami jó hír az ellátás szempontjából. De Észak-Európában kemény fagyok voltak, ami a földgázfogyasztás növekedéséhez vezetett. Ennek ellenére a holland TTF gáz határidős jegyzése sokat esett mostanában, kis híján elérte a 30 eurót egységenként.
Az amerikai gázár ide is begyűrűzik?
A legvalószínűbb forgatókönyv a következő néhány hónapra a cikk szerint az európai ár csökkenésének folytatódása, amelyet azonban politikai események, például a közel-keleti konfliktus esetleges továbbterjedése megzavarhatnak.
Az USA-ban az elmúlt hónapban a jegyzések 2,24 dollárról 3,00 fölé emelkedtek, aminek fő oka a fűtési szezonban megnövekedett kereslet és a készletek csökkenése. Ennek ellenére a készletek továbbra is az elmúlt öt év átlaga felett vannak. A fundamentális tényezők a földgázra nézve itt is csökkenő tendenciát vetítenek előre a cikk szerint.
Gondok a Tesla német gyárában
A Tesla kénytelen ideiglenesen leállítani a termelés nagy részét Grünheide-ben, Berlin közelében, mivel a vörös-tengeri konfliktus az ellátási láncok megszakadásához, alkatrészhiányhoz vezetett – írják német lapok. Ezért összeszerelő sorai január 29. és február 11. között leállnak, ebben az időszakban csak néhány alkatrészt gyártanak. A részvény csütörtökön este közel három, ma a nyitás előtti kereskedésben további két százalékkal esett.
A Tesla-részvényeseket nemrég más hírek is lelombozhatták. Az egyik arról szólt, hogy a cég az USA-ban eléggé erősen emeli a dolgozói fizetését. Egy másik szerint pedig egyes, Kínában eladott modellek árát ismét csökkentik.
Viharos fogadtatásra találtak a bitcoin ETF-ek
Már a kereskedés első 15 percében 2,3 milliárd dollár értékben forgott a frissen engedélyezett, 11 darab amerikai spot bitcoin ETF.
A bitcoin árfolyamának emelkedése azonban – sok szárnyalás után – a hét közepén leállt. Nemrég 48 888 dolláron tetőzött, több mint kétéves csúcson, de már csak 45 880 dollár. Egy hét alatt végül csak négy százalékkal ment, míg az ether 15 százalékkal drágult.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.