Az utóbbi pár napban újra az őrület jelei mutatkoztak a két részvényben, melyekbe korábban alaposan belevett Mészáros Lőrinc. Miután semmilyen érdemleges hír nem látott napvilágot a cégek körül, sőt az Opimusra 45,38 forinton, a tőzsdei ár alatt van érvényes felvásárlási ajánlat, tőzsdei látogatótér hiányában az internetes fórumokon lehet képet kapni a részvényekkel kereskedők elképzeléseiről.
Ezekből leginkább az derül ki, hogy Mészáros Lőrinc elképesztő gazdagodása alapján az a kép alakult ki, hogy amihez nyúl, abból arany lesz, vagyis ahol részvényes, ott nem jöhet más, csak égig érő emelkedés. Ez az erős pszichológiai hatás kapóra jön sokaknak, akik szeretnek nap mint nap kereskedni a részvényekkel, hisz a BÉT-en már rég volt ilyen.
Ennek következtében a két papír forgalma is úgy megnőtt, hogy esetenként közelítik némelyik nagyét, főleg a Telekomét. Kétségkívül százalékosan olyan erős mozgások vannak a papírokban néhány nap leforgása alatt, ami logikus, hogy megmozgatja minden spekuláns fantáziáját. A Konzum esetében jól bevásároltak, mikor 140 forintnál indult a heves emelkedés, pár nap múlva ott volt az 50 százalékos nyereség, sokan realizáltak is.
Konzum. Forrás: BÉT |
Tegnap 230 forinton tetőzött a papír, ott jól megtömték, ma 180-ig is visszaesett, de aztán újra megjöttek a vevők, hisz sok tegnapi eladó visszaszáll, mások azért vesznek, mert úgy érzik, lemaradtak, és most itt a lehetőség. Mindez a 90-es éveket idézi, amikor a tőzsdén nagyon sok papírban volt ilyen lehetőség, kétségkívül akkor sokkal erősebb fundamentális háttere volt a dolognak, mivel nagy alapok is vásároltak.
Az Opimus esete még érdekesebb: 45,38 forinton vételi ajánlatot tettek a nagytulajdonosok, de a kisbefektetők fütyülnek rá, fölötte is veszik a papírt, azon egyszerű megfontolásból, hogy 45,38-on egy hónapig ott a biztos támasz. Ha mondjuk, 50-en vesznek, kevesebb mint 5 forint a kockázat, a potenciális nyerő pedig 20 forint vagy akár még több, hisz 70 fölött is járt a papír.
Mindez egy klasszikus őrület, de az ilyenek hamar le szoktak csengeni, miután nem jönnek befektetési alapok, és feltehetően a nagytulajdonosok sem vásárolnak az ajánlattételi ár fölött.
Mindeközben a nagypapírokban mérsékelt a forgalom. Az OTP 0,6 százalékkal van lejjebb 8150 forinton, a Mol enyhén emelkedik 21 700-ig, a Richter és a Telekom árnyalatnyival vannak lejjebb, mint a tegnapi zárásban.
Európában ma kisebb korrekció van, de a 0,2-0,3 százalékos esés elenyésző ahhoz a ralihoz képest, amit a piacok a hét első felében produkáltak. Amerikában is csak egy kis korrekció volt, éppen csak annyi, hogy az extrém túlvettségek enyhüljenek.
A Twitter a vártnál jobb eredményről számolt be, dinamikusan nő a felhasználószám, de távol van még a cég az erős nyereségességtől. A befektetők neki is rohantak a papírnak, de végül egy hullócsillag alakult ki a grafikonon: nap végére elfogyott a lelkesedés.