Ma Európában megint a medve az úr, a német, francia, brit indexek 1,0-1,2 százalékkal esnek. A német DAX a 12 000 pontos határt kerülgeti. Pedig tegnap délután a nap közben még rosszul kinéző részvénypiacokat szépen felrázta a brit jegybank kötvénypiaci intervenciójának híre, aminek nyomán globálisan is csökkentek a kötvényhozamok. (Ez pedig jó a részvényeknek.)
Így végül az amerikai indexek majdnem két százalékkal feljebb tudtak zárni szerdán. Ma viszont a tengerentúli határidős mutatók megint egy százalékkal lejjebb állnak. Ma a PCE árindexet és a GDP becslését teszik közzé az USA-ban, valamint a Nike jelentésére figyelhetnek a befektetők.
Itthon a BUX index 0,9 százalékkal süllyed, miközben a lengyel WIG 20 is 1,3 százalékkal veszített értékéből. Az OTP 1,7 százalékkal esett, 8000 alá, a Mol 0,3, a Richter 0,6 százalékkal gyengül. A 4iG pedig 2,7 százalékkal zuhant. De vannak nyertesek is, kisebb-nagyobb pluszban áll a Duna House, a Zwack, a Masterplast és a Telekom is.
Az európai földgáz ára ha hat százalékkal 195 euróig esett, az olaj is közel másfél százalékos mínuszban van. (A Brent 86,7 dollár.)
Történelmi mélyponton a forint
Az euró mai maximuma 422,07 forint volt, a dolláré 436,36, mindkettő új történelmi rekord. Jelenleg 417,75 és 430,5 forint a két deviza ára. Az okok számosak lehetnek, így:
- Ma is bivalyerős a dollár, a dollárindex (DX) 0,9 százalékkal emelkedik.
- A gázár a napokban keveset változott ugyan, de erősen csapkod.
- Az MNB a vártnál nagyobb mértékű kamatemelés mellé azt közölte, hogy lezárja a kamatemelési ciklust, és a jövőben más – elemzők által unortodoxnak nevezett – eszközökkel próbálja a likviditást csökkenteni.
- Az oly fontossá vált Európai Uniós források lehívása körül továbbra is sok a kérdőjel.
- A kormány a belpolitikában továbbra is az EU ellen hergeli a választókat.
- Ma a lengyel zloty és a cseh korona is érezhetően gyengül, igaz, a forintnál valamivel kevésbé.
Rossz állapotban van a magyar gazdaság
A gyengülő forint, mint “lázmérő” mellett más aggasztó jelek is érkeztek a magyar gazdaságból, amely már a kormány szerint is rossz állapotban van. Így például:
- Varga Mihály pénzügyminiszter a múlt héten bejelentette, hogy 4,9 százalék helyett 6,1 százalék lesz idén az államháztartási hiány. (Bár erre brókercég-elemzők is számítottak már.)
- A jövő évi költségvetést újra kell tervezni a vártnál nagyobb infláció és gazdasági visszaesés miatt.
- A kormány pedig a hírek szerint kifizetési stopot rendelt el a költségvetési intézményekben.
- Az MNB keddi kamatdöntése és annak fogadtatása – 1,25 százalékkal emeltek, de ezzel állítólag vége – sem aratott osztatlan sikert a piacon.
- Az EU ráadásul a következő szankciós körről tárgyal Oroszország ellen, aminek megint lehetnek gazdasági következményei.
Erős évet várnak a Richtertől
Sokat javult a fundamentális kép a Richternél az elmúlt hónapokban a KBC Equitas szerint, a gyorsjelentések alapján a bevétel és a profit is dinamikusan bővült. Ebben szerepe van a forint miatt erősödő exportnak, de a Vraylar is nagyon jól teljesít.
A következő években, dacára a kihívásoknak, erős eredménytermelést várunk a cégtől. Modellünket frissítettük, fairérték-becslésünk 9900 forintra emelkedik, ami jócskán meghaladja a mostani árszintet – írta a brókercég.
A napokban az Erste Befeketési célárát 9350 forintról 8820 forintra csökkentette ugyan, de meghagyta a felhalmozás ajánlást. (A részvény most 7130 forint.)
Szépen debütált a Porsche
Ma vezették be a tőzsdére a Porsche AG részvényeit, ami a mostoha tőzsdei klíma ellenére is nagy siker lett. A német sajtó szerint ez az elmúlt 25 év legnagyobb tőzsdei bevezetése (a Telekom 1996-os bevezetése óta). A tranzakcióval a Volkswagen közel 9,4 milliárd eurót gyűjtött össze, a részvényeket darabonként 82,50 euróért adták a befektetőknek, ami az előzetesen meghirdetett 76,50-82,50 eurós sáv felső határa.
A tőzsdén viszont a Porsche részvénye bizonytalan. Az első, 84 eurós árfolyam még 1,8 százalékkal meghaladta a kibocsátási árfolyamot, de azután esni kezdett.
A tőzsdei bevezetést kísérő bankok minden erejükkel azon vannak, hogy a részvényárfolyamot a kibocsátási ár felett tartsák. Jelenleg 83,18 eurónál tart – írta az N-Tv.de.
A Volkswagen eközben több mint öt, a régebb óta tőzsdén lévő Porsche Automobil Holding cég hét százalékos mínuszban van.
Pluszban állnak a kriptovaluták
A kriptovaluták a hektikusan ingadozó részvénypiaci, kötvénypiaci, devizapiaci környezetben nem is annyira volatilisek, mint sok más alkalommal, viszonylagos nyugalomban vannak. Ma 3-4 százalékos emelkedés látszik, vélhetően elsősorban az amerikai tech-papírok tegnapi jó teljesítménye nyomán. (BTC: 19 400 dollár, ETH: 1320.) Egy hétre visszatekintve is szerény plusz látható.
A Christie’s is a blokkláncra megy
A híres Christie’s aukciósház is felszáll az NFT-vonatra, saját kereskedési platformot indított erre a területre. Ez az Ethereum blokkláncon alapul majd, a szaksajtó az OpenSea és a Rarible piacvezető platformokhoz hasonlítja. Az ígéretek szerint nagy figyelmet fordítanak majd az adószabályok és jogi szabályozás betartására.
A nyár egyik híre volt, hogy a Tiffany’s luxuscikk-gyártó NFT-ket készít – nemesfémekből és drágakövekből megalkotva. De a Guccitól a Nike-ig, a Starbucks-tól sportszövetségekig egyre több vállalat és szervezet jelenik meg a digitális eszközök piacán.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.