Miután délelőtt kiábrándító beszerzésimenedzser-indexek érkeztek az Európai Unióból, a tőzsdeindexek határozottan lefelé indultak el. A német és a francia mutató 0,6, a brit pedig 0,3 százalékkal esik jelenleg. Az amerikai határidős indexek valamivel csúnyábban néznek ki, az S&P 500 ugyanis 0,7, a Nasdaq futures pedig 0,9 százalékos mínuszban van.
Harcias beszédet mond Vlagyimir Putyin orosz elnök, valószínűleg ez sem segít a piacok hangulatának. Tegnap az USA-ban szünnap volt, emiatt kevés volt a mozgás a tőzsdéken. Kitart az emelkedés Shanghaiban, újabb fél százalékkal megy az index, és – az újabb földrengés ellenére – Isztambulban is, ahol 1,2 százalékkal.
A BUX index 0,5 százalékkal esik, főleg a Richter két százalékos süllyedése miatt. Az OTP jelenleg 0,2, a Mol 0,6 százalékos pluszban van. A Magyar Telekom 0,8, az Opus 2,7 százalékkal lett olcsóbb. Nyertesek az ANY Nyomda, a Rába és az Alteo egy és két százalék közötti emelkedéssel.
Lassan lefelé csorog a forint
Az euró/forint most 383,7, ami 1,4 forinttal magasabb a tegnap esti értéknél. De délelőtt 385,5 is volt az euró, legalábbis egy rövid ideig. A forintgyengülés nem a nyersanyagok okozzák, hiszen a hollandiai gázár újabb 2,7 százalékkal esik 48,6 euróra. Kissé az olaj is olcsóbb lett, legalábbis a Brent típusú, 83,90 dollárt kell adni érte. A dollár viszont valamelyest erősödött, ami általában nem tesz jót a feltörekvő piaci devizáknak.
Navracsics Tibor uniós forrásokért felelős miniszter szerint már márciusban megszülethet a megállapodás az Európai Bizottsággal az EU-s pénzek kapcsán. A miniszter a nyári hónapokra jósolja az ügyek lezárását – írja a KBC Equitas a vg.hu nyomán. Ez látszólag nem befolyásolta a forintot.
Miért emelkedtek a magyar kötvényhozamok?
Az elmúlt hetekben elillant a közvénypiaci optimizmus, a tíz éves hozamok újra a december végi csúcsokat közelítik. Az amerikai és a német tíz éves hozamszint a 3,9 és 2,5 százalékot ostromolja, s ez a magyar tíz éves rátát sem hagyta érintetlenül – írja az Erste Befektetési Zrt.
Az ok a megváltozott környezet. Míg az év elején az volt az általános nézet, hogy megérkeztünk a recesszió világába, mostanra inkább az, hogy marad egy moderált növekedés.
Ennek az oka a várakozásoknál jobb konjunkturális adatokban, az alacsony munkanélküliségi rátákban keresendő. Az infláció csökkenése megállni látszik például az USA-ban. Megemlítik, hogy az EU-s pénzekről Navracsics Tibor pozitívan nyilatkozott, és márciusra egyezséget, nyártól pedig több pénzt vár az EU-tól.
Ezek pedig így összességében azt sugallják, hogy ez a hozamemelkedési hullám talán a vége felé járhat – teszi hozzá a brókercég.
Jövő kedden jelent a Richter
Vegyes eredményeket tehet közzé a Richter jövő héten kedden hajnalban. A bevételektől szép növekedést várunk, viszont a profitszámok érezhetően visszaeshetnek – írja a KBC Equitas. Az utóbbiért az adóterhek és a negyedéves viszonylatban erősödő forint lehet a felelős.
Ezeket leszámítva pedig az alapfolyamatok erősnek tűnnek – teszik hozzá.
Szerda este a Magyar Telekom teszi közzé eredményét.
Mi jöhet még a héten?
Ma kora délután a Walmart és a Home Depot kiskereskedelmi láncok gyorsjelentései érkeznek, amelyek a fogyasztók viselkedéséről, költési szokásairól, ezen keresztül közvetve a gazdaságról is hordozhatnak inflációkat. A piac leginkább a legutóbbi Fed-ülés szerda este esedékes aktáit várja, amiből a monetáris politikára lehet következtetni. Péntek reggel a személyes fogyasztási kiadások árindexe jön az USA-ban (Personal Consumption Expenditures, PCE), ami a Fed által erősen figyelt, a kamatpolitika szempontjából nagyon fontos mutató.
Jó pár további gyorsjelentés is jön még a héten, például az Alibaba (BABA), a Moderna (MRNA), vagy a Warner Bros Discovery (WBD).
Három pesszimista jóslat a nagykutyáktól
Hamarosan véget érhet az európai tőzsdéken az emelkedés a Bank of America (BofA) elemzői szerint – írja az Equilor Befektetési Zrt. A tavaly szeptemberi mélypontok óta több mint 20 százalékot emelkedett a Euro Stoxx 600, kilenc százalékponttal túlszárnyalva az S&P 500-at. A következő hónapokban azonban alábbhagyhat a lendület, mivel az átmeneti gazdasági fellendülés elhalványodhat a második negyedévben, a monetáris szigorítás hatása pedig beérhet. Így a vállalati eredményvárakozások is csökkenhetnek.
Hasonló véleményen van a JP Morgan szakértője is, aki szerint a kulcsindikátorok figyelmeztető jeleket küldenek recesszió felé mutatnak. Emiatt nem vár érdemi emelkedést az Euro Stoxx 600 indextől.
A Morgan Stanley stratégái szerint pedig 2007 óta most a legdrágábbak a részvények. A legutóbbi amerikai makroadatok azt sugallják, hogy megvan az esélye a soft landingnek, ugyanakkor annak is, hogy a Fed nem fog elállni a szigorú monetáris politikától olyan hamar, mint ahogy azt a piac gondolja. A vállalati eredményvárakozások 10-20 százalékkal magasabbak, mint azt a Morgan Stanleynél becsülik.
Az S&P500 akár 3000 pontig is zuhanhat az első félévben, amivel jelenleg egyáltalán nem számol a piac.
Hongkong visszaengedheti a befektetőket a kriptodeviza-piacra
A hongkongi pénzügyi szabályozó hatóság (Securities and Futures Commission of Hong Kong, SFC) egy új vitaanyagban arról ír, hogy milyen feltételekkel lehetne a lakossági és más befektetőket visszaengedni a kriptodeviza-piacra. Megengednék ezt a megfelelő engedéllyel rendelkező kereskedési szolgáltatókon keresztül.
A javaslat szerint különböző feltételeket kellene ehhez teljesíteni, például a kisbefektetőknek igazolniuk kell egy bizonyos fokú szaktudást, kockázatvállalási képességet, valamit szabályozhatják a maximális kockázati kitettségüket. A kereskedési platformok pedig felelősek lennének azért, hogy milyen kriptodevizát forgalmaznak és milyen marketinganyagok alapján.
A hír mindenképpen pozitív a kriptodeviza-szektor számára. Főleg, ha valaki ennek alapján abban reménykedik, hogy a nagy Kínában is engedékenyebbek lesznek a hatóságok. De ez egyáltalán nem következik abból, amit Hong Kong esetleg elhatároz.
Az amerikai Kongresszus Európától tanulna
Mintegy tucatnyi, az amerikai kongresszusnak dolgozó kriptodeviza- és pénzügyi technológiai (fintech) specialista utazik Brüsszelbe, hogy tanulmányozza az Európai Unió új kriptodeviza-szabályozását – írja a DL News. Fő feladatuk, hogy a MICA nevű jogszabályt megismerjék, amelynek európai parlamenti végszavazása februárban lett volna, de fordítási problémák miatt áprilisra vagy májusra halasztották.
A MICA többek között meghatározza azokat a jogi kereteket, amelyekkel a vállalatok az Európai Unióban kriptodevizákkal kapcsolatos tevékenységeket végezhetnek. Az Egyesült Államokban egyenlőre nincsen egységesen kirajzolódó szabályozás, és félő, hogy az ország a kriptodevizák területén idővel elveszíti pénzügyi központ szerepét, ha nem szabályozza megfelelőképpen a szektort.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.