Felgyorsult az részvénypiaci zuhanás: tegnap ismét 2 százalék fölötti veszteséget szenvedtek el a főbb indexek. Az S&P 500 index elérte a februárban kijelölt éves mélypontját 2530 ponton, majd kevéssel feljebb zárt.
S&P 500 |
A Nasdaq Composite a februári mélypont fölött zárt 6774 ponton, de így is jóval alulmúlta az előző havi mélypontot, az október eleji csúcsról pedig már 18 százalékot esett, közelítve a 20 százalékos szintet, amit kritikusnak szoktak tartani a trend szempontjából.
A 10 éves grafikonon persze még nem olyan drámai a helyzet: eddig olyan az idei év, mint a 2011-es vagy 2015-ös volt, melyeket aztán újra emelkedés követett. A jövő év dönti majd el, hogy most látjuk-e a trendfordulót, de az idei év hátralévő része is sok érdekességet tartogathat, miután Amerikában alig van szünnap az ünnepek alatt.
S&P 500, 10 éves távon |
Európában szokás szerint kisebb az esés mértéke, de hozzá kell tenni, hogy kontinensünkön az idei év elején voltak csak új csúcsok, a német DAX például januárban tetőzött 13 600 ponton, most pedig már csak 10 740 pont az érték, ez már 21 százalékos visszaesés, ráadásul két éves mélypont.
DAX, 3 év |
A BÉT-en az OTP 1,1 százalékot esik 11 530 forintig, a Mol viszont a tegnapi nagyobb csökkenés után ma alig van lejjebb, 3070 forint az ár. A Telekom bő fél százalékkal csökken 438 forintig, lassan kiárazódik belőle a felvásárlási pletyka, miután mindezeddig semmi nem történt az ügyben. A Richter ma is jól tartja magát 5470 forinton.
Nagyot esik az elmúlt hónapok sztárrészvénye, a 4iG: 7,3 százalékkal van lejjebb 1640 forinton, igaz, hogy az év eleji értékhez képest ez még mindig 8-szoros ár, talán most az év vége közeledtével zsebre teszik a vastag nyereséget, akik eddig nem tették.
Miközben a részvénypiacokról kifelé áramlik a tőke, a kötvények iránt továbbra is nagy a kereslet. Az amerikai 10 éves hozam 2,83 százalékig csökkent, a német mindössze 0,24 százalék, mondhatjuk, hogy alig tér el a nullától. Az amerikait még csak értjük, nem rossz hozam, ha hosszabb távon is alacsony kamatkörnyezetre számítunk, a német viszont továbbra is felfoghatatlan.
Ismét jókorát csökkent az olajár: az amerikai WTI 49 dollár alatt van, ami éves mélypont, a Brent 58 dollár, ami ugyancsak közelíti az idei legalacsonyabb szintet.