1p

Tudjon meg mindent az EU vadonatúj Omnibus-csomagjáról, a szabályozás aktualitásairól, az MNB elvárásairól!
Hallgasson meg tapasztalt cégvezetőket az ESG-kihívások leküzdéséről!
Inspirálódjon, networkingeljen és szerezzen versenyelőnyt a fenntarthatóság terén!

Klasszis Talks & Wine Fenntarthatóság2025. február 26. Budapest

Részletek és jelentkezés >>

A hagyomány szerint, ha február 2-án kijön a medve a barlangjából és meglátja az árnyékát, akkor hosszú télre kell számítani. Amellett, hogy ennek körülbelül annyi értelme van, mint annak, hogy: „ha a húsvéti nyúl termálvizet talál, akkor Pannergy-részvényt kell venni”; érdemes elgondolkodni, hogy vajon tényleg alszanak-e a piaci medvék és hagyják tombolni a bikát, vagy nagyon is látványos visszatérésre készülnek? A kérdést azért tesszük fel, mert túlzásnak tűnik az elmúlt hetek tőzsdei emelkedése.

Elmaradt a Mikulás-rali: szánhúzó rén helyett Olli Rehn-t kaptak a piacok

Évek óta nem kezdték ennyire lendületesen az évet a tőkepiacok, a hírek azonban mindezt nehezen magyarázzák. A tőzsdék felívelése év eleje óta tart, miközben egyre félelmetesebb az európai válság, az amerikai krízis pedig korántsem ért véget. Már láttunk hasonlót a Lehman–csőd után és 2010-ben is. Ahhoz, hogy az év eleji jelentős emelkedés okát megtaláljuk vissza kell mennünk decemberre, amikor hosszú évek után elmaradt az úgynevezett Mikulás-rali, azaz a szokásos év végi piaci emelkedés.

A Mikulás-ralit az általános vélekedés szerint több tényező okozza. Az egyik az év végi kiskereskedelmi eladások felpörgése, a másik pedig az a várakozás, hogy év elején rendszerint friss tőke érkezik a piacokra, miután a befektetők megcsinálták a számvetést az óévvel. Ez tavaly elmaradt, bár az amerikai karácsonyi kiskereskedelmi forgalom mind az üzletekben, mind az interneten kiemelkedő volt. Az európai válság ugyanakkor keményen rányomta a bélyegét a piaci hangulatra. A részvénypiacok erős volatilitása ugyan megszűnt, de messze nem hozta az elvárt emelkedést a december. A hangsúly inkább a kötvénypiacokra terelődött.

"Menekülés a szabadság elől": feszültség a kötvénypiacokon

Az európai adósságkrízis elsősorban a kötvénypiacokon csapódott le. Ennek a háttere röviden annyi, hogy a „szuverén államadósság válság” eszkalálódásával a befektetők egyre hajlamosabbak lettek kerülni a kockázatos befektetéseket. Az általános eladói hullám decemberben szinte minden szegmensben letarolta az árfolyamokat, szakadt az arany, olaj és a tőzsdék is. A nyertesek azok a menekülő útvonalnak számító, biztonságos befektetési formák lettek, amelyek akár negatív hozammal is, de akár hosszú távra is pajzsot tartottak a forró talajról menekülő pénzeknek. A legnépszerűbbek a hosszú távú amerikai és német állampapírok lettek. Előbbi a dollár jelentős erősödését is hozta. A biztonságos kötvénypiaci hozamok tehát csökkentek, a kötvények ára nőtt.

Nem voltak ennyire szerencsések a perifériára került európai államok kötvénypiacai. A portugál, spanyol és olasz papírok hozamai sorban döntötték az újabb hozamrekordokat, jelezve, hogy egyre fogy a bizalom a lehetséges nemfizetéssel kapcsolatban. Közben az országok csődkockázati biztosítási (CDS) árazásai is az egekbe szöktek. Az EKB ugyan jelezte, hogy nem kezd bele a korlátlan állampapír vásárlásba, viszont meghirdette a 3 évre szóló kedvezményes banki tenderét. Ezt a legtöbb elemző pénznyomdának tekinti, még akkor is, ha nem olyan stílusú mint az amerikai Fed programja. A program lényege, hogy az EKB kedvezményesen ad hitelt az euróövezeti kereskedelmi bankoknak, azok befektetik a pénzt magas hozamú állampapírokba, majd a hozamot teszik el nyereségként. Ez gyakorlatilag carry trade.

A "carry trade" kifejezésre nincs tökéletes magyar fordítás. Lényege, hogy a befektető alacsony kamaton vesz fel hitelt, a pénzt befekteti magas hozamú piaci termékbe, majd a nyereségből visszafizeti a hitelt és a hozamkülönbséget teszi zsebre. Törvények nem tiltják. A japán jen, a svájci frank, az amerikai dollár erősödését az elmúlt években (elsősorban a jenét) egyebek mellett az a "trükkös kereskedés" okozta. Ezekben az országokban nagyon alacsonyak a kamatok és a befektetők is biztonságban érzik magukat.

Az EKB viszont csak a másodpiacon tud vásárolni, nem vehet részt a kötvényaukciókon, így főleg az elsődleges kibocsátások, az aukciók hozamváltozásai jelzik hosszú hetek óta az európai hangulatot. A volatilitás nagyon erős maradt, kiszámíthatatlanul ugrálnak a hozamok, főleg az olyan, veszélyesnek ítélt országok kötvénypiacain, mint a portugál és az olasz. A hét elején 20 százalék fölé emelkedett az öt éves portugál hozam, az ország CDS felára pedig 1400 pont fölé emelkedett, ami botrányosnak tekinthető. A piac soha nem árazta ekkora valószínűséggel Portugália csődjét.

Kemény sell után diszkrét buy

A New York-i tőzsde Dow Jones ipari indexe története legjobb januárját zárta, a globális részvénypiacok teljesítményét mutató index 7 százalékkal erősödött januárban, ez 1994 óta legjobb évkezdés a tőzsdéken. A legnagyobb bankok és befektetők sorra veszik vissza a borúlátó előrejelzéseiket, úgy tűnik a határozott globális optimizmus mindenkit meglepett. Nem először találkozunk ugyanakkor a piacon a befektetők hosszútávú memóriájának hiányával. A 2008 őszi Lehman-csőd után néhány héttel, aztán szinte egész 2009-ben nem láttunk mást, mint a shortosok kinyírását, az árfolyamok emelkedését. Ennek hátterében akkor nem állt más, mint a Fed által bejelentett pénznyomda (QE1, QE2) és az emberi természetből fakadó mohóság. A Fed által a piacokba nyomott pénz ugyanis nem a fundamentumokat (elsősorban lakáspiac) orvosolta, hanem a kereskedelmi bankokon keresztül a piacra ment, felhajtva az árfolyamokat és a várakozásokat.

Nem csak a tőzsdék, hanem a feltörekvő piaci devizák is nagyon jól teljesítettek az év elején. A Bloomberg összesítése szerint a mexikói peso, a brazil reál, az indiai rúpia és a magyar forint piacára 7,7 milliárd dollár áramlott januárban, átlagosan 7 százalékkal hajtva fel az árfolyamokat. A háttérben itt is az állhat, hogy egyelőre elmaradt az Armageddon, az év zárásával maradt pénz a zsebben és a pénzügy politikai döntések is egyre határozottabbak lettek világszerte. A forint teljesítményében ugyanakkor minden bizonnyal nagyon nagy szerepe volt a korábbi jelentős leértékelődésnek, amit a magyar kormány politikája és a nemzetközi szervezetekkel szemben alkalmazott – szerencsére azóta szünetelő – szájkaratéja okozott.

A medve nem játék és hosszú az árnyéka

Az elmúlt napok piaci emelkedésének hátterében nincsen semmi extra, különleges, eget rengető hír, tehát valószínűleg újabb buborék-képződésnek vagyunk tanúi. A heti adatok közül a befektetői közösség kirángatta és csokorba szedte a feldolgozóiparra vonatkozó biztató jeleket Kínától Hollandiáig. Ha azonban jobban megnézzük a szektor állapotát jól előrejelző PMI (purchasing manager index) azaz beszerzői menedzser index adatokat, akkor azt látjuk, hogy azok a legtöbb kulcsfontosságú országban a visszaesés/növekedés határát jelző 50 pont alatt vannak, legfeljebb némi emelkedést mutattak az előző adatokhoz képest.

A másik ok az emelkedésre az volt, hogy az amúgy eléggé impotensnek tűnő euróövezeti vezetés a heti EU-csúcson némi eredményt tudott felmutatni, bár az elhatározott tőkeemelés a mentőmechanizmusban és a különböző pénzek átcsoportosítása aligha oldja meg a görög problémát, vagy a portugálokkal kapcsolatos hosszú távú félelmeket. Mindezek alapján úgy véljük nem árt az óvatosság, a következő hetek, vagy akár napok kemény kijózanodást hozhatnak. Ennek jele pedig a dollár határozott erősödése, a nyersanyag árak letörése, a feltörekvő devizák (forint, rand, reál, rúpia) esése lesz. A medve ugyanis egy nagyon ravasz állat és ha télen felébred, akkor bikahúson él.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 24410 24330 24640 -0,57% 0 0 8 814 696 770 HUF 2025-02-21 17:13:44
MOL 2974 2866 2980 +0,27% 0 0 3 243 016 670 HUF 2025-02-21 17:05:38
MTELEKOM 1458 1432 1476 +1,39% 0 0 740 699 524 HUF 2025-02-21 17:14:00
RICHTER 10700 10660 10790 +0,56% 0 0 3 409 673 840 HUF 2025-02-21 17:12:32
OPUS 621 616 633 -0,16% 0 0 196 873 291 HUF 2025-02-21 17:09:39
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Csak az OTP betlizett pénteken
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 19:37
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 38,62 pontos, 0,04 százalékos emelkedéssel 88 019,38 ponton zárt pénteken. A részvénypiac forgalma 18,1 milliárd forint volt, a vezető részvények az OTP kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.
Részvény / Deviza / Áru Fordulat történt a forint árfolyamában, csalódást keltett a Mol
Eidenpenz József | 2025. február 21. 12:29
A tőzsdéken viszonylag jó a hangulat, a BUX-ot azonban elsősorban a Mol húzza vissza, amelynek jelentése némi csalódást okozott. A forint hirtelen begyengült, talán a dollár miatt, jövő héten pedig az MNB befolyásolhatja. A gazdasági helyzet elkezdte rányomni a bélyegét a magyar tőzsdei cégek eredményére. Az EKB digitális eurón és Európa-szerte egységes tőkepiacon dolgozik.
Részvény / Deviza / Áru Szívet melengető a forint péntek reggel
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 08:02
Péntek reggel alapvetően nem kezdett rosszul a forint.
Részvény / Deviza / Áru Nem jött össze a szép zárás a Molnak
Privátbankár.hu | 2025. február 21. 07:44
A Mol-csoport pénteken közzétette teljes 2024-es és negyedik negyedéves pénzügyi eredményeit.
Részvény / Deviza / Áru Mosolygósan zárul a napja, ha megtudja mennyibe kerül egy euró
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 19:46
Erősödött a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csötörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Donald Trump tarolta le a pesti parkettet
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 18:59
A magyar részvényeket sem kímélték a baljós hírek, a kedvezőtlen nemzetközi hangulat hatására esett a BUX csütörtök estére.
Részvény / Deviza / Áru Leállt a forint motorja, bezzeg az aranyé
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 12:21
Bizonytalanság övezi az inflációs kilátásokat az Egyesült Államokban, emiatt óvatosság az úr a részvénypiacokon. Trump lépései pedig fokozzák a kiszámíthatatlanságot, ez pedig jól látszik az arany mentelésén. 
Részvény / Deviza / Áru Mélyet sóhajt, ha meglátja, mit csinál a forint
Privátbankár.hu | 2025. február 20. 07:36
Itt vannak a friss, csütörtök reggeli árfolyamok!
Részvény / Deviza / Áru Nem tud nyugovóra térni, ha ránéz a forintra
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 19:16
A szerdai bankközi kereskedésben a forintnak nem volt jó napja a főbb devizákkal szemben.
Részvény / Deviza / Áru Elromlott a hangulat — szerdán esett a BUX
Privátbankár.hu | 2025. február 19. 18:33
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 63,96 pontos, 0,07 százalékos csökkenéssel, 88 606,94 ponton zárt szerdán.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG