Csütörtökön az európai részvényindexek nulla körüli szűk sávban ingadoznak, miután az amerikai mutatók szerdán pluszban tudtak ugyan zárni, de csak éppen hogy. A brit mutató elmozdulása kicsit nagyobb, fél százalékkal emelkedik, jórészt a nyersanyagszektor húzza (például a Fresnillo, az Antofagasta), de a bankok is szépen emelkednek.
Fontos téma, hogy Jerome Powell Fed-elnök szerdai beszédében fenntartotta óvatos álláspontját a jövőbeli kamatcsökkentésekkel kapcsolatban. Kijelentéseit azonban sokan lazának érzékelték, ami a dollárt gyengítette, és többféle kockázatos eszközt megdrágított. A Walt Disney megnyerte az aktivista részvényesekkel folytatott csatáját az igazgatótanácsi helyekért, míg a Tesla állítólag Indiát vizsgálja egy új gyártóüzem helyének kiválasztásához.
Forinterősödés, drága nyersanyagok
A BUX index 0,3 százalékos esését az OTP 0,8 és a Richter 0,2 százalékos lecsúszása okozza, a Mol 0,4 és a Telekom 0,3 százalékos emelkedése pedig az ellensúlyok. A forint tovább erősödött, már csak 391,90 az euró árfolyama, hetven fillérrel a szerda esti értékek alatt. Devizánk erősödését brókercégek a dollár gyengülésével és a közzétett kedvező hazai külkereskedelmi adatokkal magyarázzák.
A Brent típusú kőolaj majdnem át tudta törni a 90 dolláros határt a hét közepén, most is 89,30. A hollandiai szállítású földgáz 25,70 euró csütörtökön, 0,7 százalékkal emelkedik. Az arany új csúcsra ért, erre még visszatérünk. De megindultak az ipari fémek is, a réz és az alumínium 1,2, a nikkel 0,9, a cink 2,6 százalékkal drágult.
Osztalékmeglepetés Budapesten
Több nagy magyar cég közzétette a közgyűlési meghívójában az osztalékjavaslatot, ezekben nem volt lényeges újdonság az Erste Befektetési Zrt. szerint. A kisebb papírok közül azonban az Alteo “komoly meglepetéssel szolgált”.
A 200 forint rendes és 200 forint rendkívüli osztalék a tavalyi “osztalék-nemfizetést” is jóváteszi.
Korábban az Erste várakozása a tavalyi és az idei évi osztalékra 141 és 223 forint volt, ezt az összesen 400 forintos javaslat – kamatokkal együtt is – meghaladja. Az árfolyam pedig az ilyenkor szokásos, a javasolt osztaléknak megfelelő mérték helyett több mint 600 forintot, 20 százalékot meghaladóan emelkedett.
Mennyire jó kifizető a BUX?
Idén az alapvetően növekvő osztalékok ellenére is csökken az osztalékhozam a BUX indexre vetítve – írja az Erste Befektetési Zrt.
- Míg tavaly hét százalék körül alakult, a BUX azóta bekövetkezett jelentős emelkedésének betudhatóan idén öt százalék környékére csökken.
- Viszont tavaly ilyenkor a tízéves állampapírhozam nyolc százalék körül mozgott, most pedig inkább hat és hét százalék között tartózkodik.
- Így továbbra is attraktívnak tekinthetők ezek a hozamok – teszik hozzá.
Trump miatt száguld az arany?
Az arany határidős árának új történelmi csúcsa 2023,7 dollár, egy év alatt pedig 14,7 százalékkal ment fel. Az új csúcs közvetlen kiváltó oka a Jerome Powell Fed-elnök szavai nyomán bekövetkezett szerdai dollárgyengülés lehetett. Jelenleg kissé alacsonyabban, 2311 dolláron áll. Az aranyár száguldására több magyarázat van.
- A legfontosabb talán a kamatfordulat, azaz hogy a főbb jegybankok (elsősorban a Fed és az Európai Központi Bank, az EKB) várhatóan nemsokára kamatcsökkentésekbe kezdenek.
- Más jegybankok pedig aranyat vásárolnak, elsősorban a feltörekvő piaci országokban.
- A geopolitikai feszültségek is biztosan szerepet játszanak, így főleg a Tajvan körül kialakult helyzet.
- De Donald Trump esetleges újabb elnöki ciklusa is sokakat aggaszt a német N-Tv.de szerint.
De nemcsak az arany ára megy mostanában az egekbe, számos eszköz, köztük a részvények, a kötvények és a bitcoin is ralit élt át a közelmúltban. A befektetők szinte mindennek az árát felfelé hajtják, már csak ezért is logikusak az arany rekordjai.
A termőföld a legjobb befektetés?
A rendszerváltás óta jó üzlet Magyarországon a termőföld. Akkor aranykoronánként legfeljebb háromezer forintért lehetett földet venni, azaz egy átlagos minőségű föld ára 21 ezer forint körül volt. Ma már az ár hektáronként több mint kétmillió forint – írja az Mfor.
Semmilyen befektetésnek nem volt ekkora növekménye – állítják.
Óriási forgalom mellett stagnál a bitcoin
A fiatal, januárban engedélyezett spot bitcoin ETF-ek havi kereskedési volumene márciusban februárhoz képest majdnem megháromszorozódott, elérte a 111 milliárd dollárt a februári 42 milliárd dollár után. A BlackRock, a Fidelity és a Grayscale termékei domináltak ennek során. A Grayscale GBTC alapja azonban a kereskedés januári kezdete óta 15 milliárd dolláros tőkekiáramlást szenvedett el. Bitcoinban kifejezve pedig 46 százalékkal esett vissza a vagyona (ám korábban sok évig nem lehetett kiszállni az elődjéből, a hasonló nevű befektetési társaságból).
Használhatatlan, “zombi” kriptovaluták és blokkláncok?
“Dollármilliárdos kriptózombikról”, használhatatlan vagy szerintük felesleges, mégis nagy kapitalizációjú blokkláncokról és kriptovalutákról ír a Forbes. Ezeket szerintük csak a “likviditás”, a náluk keringő tőke tartja életben. Több mint 50 blokklánc kapitalizációja éri el az egymilliárd dollárt, miközben aktív felhasználóik sokuknak alig vannak.
Olyanok is vannak a listán, mint a kapitalizáció szempontjából most nyolcadik XRP (Ripple) vagy a tizedik helyen álló Cardano (ADA), ezek korábban voltak harmadik-negyedik helyen is. Vagy az egykor a Bitcoin komoly vetélytársának kikiáltott (abból levált) Bitcoin Cash, illetve a legrégebbiek közé tartozó Litecoin. További nevek a listán (bár nem biztos, hogy a Forbes-nak minden esetben igaza van):
- Internet Computer
- Ethereum Classic
- Stellar
- Kaspa
- Theta Network
- Fantom
- Monero
- Arweave
- Algorand
- Flow
- MultiversX
- BitcoinSV
- Mina
- Tezos
- EOS
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.