5p

Péntek óta különösen nagy esést szenvedett el a bitcoin, még nagyobbat az ether. A fő ok a részvényekhez hasonlóan a kamatemelési ciklus, de az esést gyorsította a sok tőkeáttételes pozíció, amelyeket likvidálnak, a fedezetbe helyezett eszközöket pedig kényszerértékesítik.

A májusi, a Terra-összeomlást követő mélypont alá süllyedt vasárnapról hétfőre virradóra a bitcoin árfolyama, amivel 2020 vége óta nem látott mélypontra érkezett. E sorok írásáig 23 655,5 dollár volt az alja, az etheré pedig 1198,44 dollár. Az ether ezzel 2021 februári szinten van.

Egy hét alatt a két vezető kriptodeviza már 21, illetve 32 százalékot esett. A teljes kriptodeviza-piac piaci kapitalizációja, vagyis az összes kriptoeszköz értéke piaci áron ezer milliárd dollár alá süllyedt egy időre. Holott a novemberi csúcson háromezer milliárd (“3T”, three trillion) felett is járt. (Most 1,01 ezer milliárd.)

A bitcoin árfolyama. Tradingview.com
A bitcoin árfolyama. Tradingview.com

A magyar és nemzetközi sajtóban is már hónapok óta többnyire azzal hozzák összefüggésbe a folyamatot, hogy a kriptopiac és a részvénypiac – főleg a technológiai részvények piaca – elég szorosan együtt mozog.

Őrült, őrültebb, még őrültebb

Márpedig mindkettőre hasonlóan rossz hatással van a magas infláció miatt indult amerikai és globális kamatemelési ciklus. Ez minden kockázatosabb befektetés vonzerejét nagyban csökkenti.

A bitcoin rendszerint a lejtőkön jóval többet esik, mint a részvénypiaci indexek. (De egyes ingatagabb tech-részvényeknél már nem feltétlenül többet.) Az ether mozgásai még nagyobbak, mint a bitcoiné, és a többi kriptovaluta (“altcoin”) rendszeresen túlreagálja az ethert is.

A Bitcoin és az Ark Innovation high-tech részvény ETF árfolyama fél évre. Tradingview.com
A Bitcoin és az Ark Innovation high-tech részvény ETF árfolyama fél évre. Tradingview.com

A kapitalizáció (piaci összérték) szempontjából vett toplisták huszadik-ötvenedik helyén már olyan őrült ingadozások tudnak kialakulni, amelyekhez képest a bitcoin a nyugalom szigete.

A tőkeáttételes halálspirál

Hagyományosan sok a tőkeáttételes, hitelből finanszírozott pozíció a kriptodeviza-piacon. Ezek a hasonló zuhanásokban sokszor fenntarthatatlanokká válnak. A tőzsdék és hasonló szolgáltatók egy bizonyos ponton kényszerértékesítik a zálogba adott eszközöket (“likvidálják a pozíciókat”), és ettől az ár még lejjebb megy, ami újabb likvidálásokat válthat ki. Negatív, “halálspirál” alakul ki.

 

Kripto árfolyamok és grafikonok

 

Valószínűleg ez történhetett most is. Hétfő déli becslések szerint mintegy negyedmillió kriptodeviza-kereskedő pozícióit likvidálták, közel egymilliárd dollár értékben. Meglelő módon ennek mintegy harmada short (esésre játszó) pozíció volt. Alighanem azért, mert akik könnyelműen, túl nagy kockázatvállalási szinttel (tőkeáttétellel) ültek fel a lefelé tartó vonatra, azokat egy kisebb átmeneti felpattanás is tönkre tehette.

A bitcoin és az ether 2022-ben. Tradingview.com
A bitcoin és az ether 2022-ben. Tradingview.com

Damoklész kardjai a kriptopiacon

A helyzetet persze tovább rontotta a májusi Terra-összeomlás, és lehet, hogy újabb csődszerű eseményekre kell felkészülni. Ma a Celsius Network DeFi-szolgáltató függesztette fel a kifizetéseket, ami tovább borzolja a kedélyeket. (A Celsius a decentralizált hitelezés és betételhelyezés egyik szereplője. Felmerült, hogy riválisa, a Nexo.io kimentené.)

Egy másik mumus a piacon, hogy a MicroStrategy cég hatalmas bitcoin-állománya a hírek szerint 21 000 dollárnál eladóvá válhat. A vállalat ugyanis hitelből is vásárolt, és ez az a “likvidációs ár”, amelynek elérésekor a biztosítékot kötelezően pénzzé kell tenni. Ez jóval húszezer dollár alá lökhetné a bitcoin árát.

Bitcoin-emlékérme. Sötét árnyak.
Bitcoin-emlékérme. Sötét árnyak.

De vannak feltételezések, hogy a legrosszabbat a Microstrategy még 21 ezer dollárnál is el tudja kerülni pótlólagos fedezet benyújtásával. A Microstrategy egyébként 130 ezer, a Tesla 43 ezer bitcoinnal a legnagyobb intézményi tulajdonosok. A kettő együtt a becslések szerint már 1,4 milliárd dollárt bukott a mostani árakon.

Új Terra-pánik közeleg?

Egy további Damoklész kardja a Tron (TRX) rendszer és az ő USDD stabilérméje lehet. Ennek mechanizmusa ugyanis szinte teljesen megegyezik a május közepén összeomlott Terra és UST kettősével, igaz, az egész sokkal kisebb.

Most az alapító Justin Sun kétmilliárd dollárral próbálja megerősíteni a rendszert. Nem is kicsit, egy dollárnyi, azaz egy darab USDD mögé 1,3 dollárnyi garanciát helyez el, “túlbiztosít”.

Egy hónapnyi tömény pesszimizmus

Ahogy az lenni szokott, ilyenkor sok a pesszimista és alig vannak optimisták. (Emelkedő trendben meg fordítva.) A “Kriptodevizák félelem és mohóság indexe” egy hónapja extrém alacsony szinteken, tíz körül van a százból, amire eddig alig volt példa ilyen hosszú időn keresztül.

Kriptodevizák félelem és mohóság indexe, június 13. Forrás: Alternative.me
Kriptodevizák félelem és mohóság indexe, június 13. Forrás: Alternative.me

A legutóbbi hosszabb pesszimista szakasz tavaly nyáron volt, amit azután ősszel szép emelkedés követett. Sok éves, a részvénypiacokon már megfigyelt tapasztalat, hogy az extrém pesszimizmust emelkedés szokta követni, mert a pesszimista befektetők már eladtak. Ilyenkor előbb-utóbb elfogynak az eladók. De senki sem tudja, hogy pontosan mikor.

Új csúcs csak 2024-ben?

Lehet, hogy éveket kell várni majd egy új bitcoin-csúcsra – mondja Peter Brandt kriptopénz-kereskedő egy friss tweetjében. Konkrétabban 2024 elejéig nem fog új történelmi rekordot elérni. Eddigre azonban várhatóan “óriási emelkedő trendbe” lép neves technikai elemző (“chartista”) véleménye szerint.

Rövid távon pedig a világ legnagyobb kriptopénze akár a 12 700 dolláros szintig is leeshet, ha nem sikerül a heti grafikonon a május 31-i csúcs felett zárnia. De ez kevésbé valószínű, a 20 000 dolláros támasz nagyon erős – írják.

Brandt egyébként meg van győződve arról, hogy az amerikai dollár indexe (DXY) még az év folyamán sokkal magasabbra fog emelkedni. Akár 119-ig is mehet a mostani 105-ről. Egy ilyen erős dollár valószínűleg rendkívül kedvezőtlen lenne a kockázatos eszközökre nézve, mint amilyen a bitcoin is.

A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.

 

 

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 23450 23450 24000 -2,29% 0 0 19 813 751 590 HUF 2025-01-23 17:11:31
MOL 2872 2854 2912 -0,97% 0 0 1 430 721 142 HUF 2025-01-23 17:05:02
MTELEKOM 1380 1374 1414 -1,57% 0 0 613 261 310 HUF 2025-01-23 17:05:12
RICHTER 10510 10380 10670 -1,41% 0 0 2 925 170 920 HUF 2025-01-23 17:13:38
OPUS 530 523 534 +0,57% 0 0 235 238 958 HUF 2025-01-23 17:12:58
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Átlépett egy szintet a forint
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 18:45
Benézett a 410-es szint alá a forint.
Részvény / Deviza / Áru Itt a fordulat: nagyot korrigált a budapesti tőzsde
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 17:53
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1259,58 pontos, 1,47 százalékos csökkenéssel, 84 384,39 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru A forint lemaradt, mint a borravaló – A benzinkútra tartó autósoknak is fájhat a feje
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 12:29
A forint továbbra is masszív hátrányban van a régiós barátaihoz képest. Amerikában jó hangulatban telt a szerdai kereskedés, ami a csütörtöki budapesti helyzetről nem mondható el. Az olaj pedig tartogathat meglepetéseket. 
Részvény / Deviza / Áru A forint nem találja a szíverősítőt, pedig ráférne
Privátbankár.hu | 2025. január 23. 08:00
A forint kissé elaludt ma reggelre, gyengébben ébredt a fő devizákkal szemben a szerda estéhez képest. 
Részvény / Deviza / Áru Megint szépen megtolták a pesti tőzsdét
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 19:05
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 611,59 pontos, 0,72 százalékos emelkedéssel 85 643,97 ponton zárt szerdán.
Részvény / Deviza / Áru Ismét váratlan dolog történt a forinttal
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 18:46
Megint sikerült erősödnie.  
Részvény / Deviza / Áru Mennyit kaszált Trump a napokban? Meddig sávozik még a forint?
Eidenpenz József | 2025. január 22. 12:29
A részvényindexek optimizmusról árulkodnak, a BUX is visszatért az emelkedő pályára. A forint viszont sávban mozog, és ez egy darabig így is maradhat. Árat emel a Netflix, robbanás előtt állhat az ezüst. Trump kedvez a tech-óriásoknak, parkolópályán állnak a kriptók, az elnök játssza az ártatlant.
Részvény / Deviza / Áru Gyenge a forint, de gyújtósnak talán még jó lesz
Privátbankár.hu | 2025. január 22. 07:18
Gyengült a forint árfolyama szerda reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a bankközi piacon.
Részvény / Deviza / Áru Mennyire tud örülni a forint az új amerikai elnöknek?
Privátbankár.hu | 2025. január 21. 18:49
Vegyesen alakult a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben kedd estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Jöhet a 420 forintos euró, de nem olyan gyorsan, mint gondolná
Eidenpenz József | 2025. január 21. 18:07
A forint sokat gyengült, de részben rendkívüli tényezők, mint a dollárerősödés miatt. Ezért megfordulhat a trend és következhet egy emelkedő szakasz is. A magyar gazdaság a lakossági fogyasztás miatt indulhat be, de csak az év vége felé, Trump ígéreteinek egy része pedig valószínűleg meg sem fog valósulni. Körkép az idei kilátásokról.
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG