Európában vegyes képet mutatnak a tőzsdék pénteken, a német, a francia, az olasz és a brit mutató nulla körül billeg, a belga, holland és svájci viszont jelentősebben, egy százalék körüli mértékben esik. Az amerikai határidős indexek is újabb 0,4-0,6 százalékkal mennek le, miután csütörtökön is estek. Ebben Jerome Powell Fed-elnök beszédének jelentős szerepe lehetett. Óvatosabbak lettek ugyanis az amerikai jegybank szerepét betöltő intézmény vezetői a további kamatcsökkentésekkel kapcsolatban.
Gyenge kínai makroadatok érkeztek az ipari termelésről és a beruházásokról, az ázsiai tőzsdék ennek ellenére emelkednek. A rossz gazdasági hírek – a kamatcsökkentés, a stimulus valószínűségének emelkedése miatt – megint jó hatással vannak az árfolyamokra. Ez a hatás hozzájárulhat ahhoz is, hogy az európai tőzsdék a válságjelek ellenére azért mostanában jól tartották magukat.
Már 20 900 forint felett is járt az OTP Bank, újabb fél százalékkal megy fel. A Richter, a Telekom és a Mol azonban hasonló mértékű, 0,4-0,5 százalékos esést mutat, így a BUX index stagnál. A forint szépen lassan erősödgetett a napokban, pénteken 406,50 az euróval szembeni árfolyama, kicsivel a csütörtök esti szint alatt. A kőolaj és az európai földgáz 1,2-1,3 százalékkal lett olcsóbb.
Merre tovább, forint?
A forint árfolyamában folytatódik a korrekció, fontos támaszzónához közelít, amely 404-405 között húzódik. Itt jó eséllyel megtorpanhat a mozgás, de amennyiben a későbbiekben folytatódni tud, a 402,50-es kitörési szint elérésére is van esély – írta az Equilor Befektetési Zrt.
Csütörtökön napközben gyengülni kezdett a dollár, ami a régiós devizák, így a forint teljesítményét is tovább javította – írta a K&H Értékpapír.
Így hat a Fed a forintra
Óvatosabbak lettek a Fed bankárai a további kamatcsökkentésekkel kapcsolatban. Nemcsak azért, mert októberben újra emelkedésnek indult az amerikai infláció, hanem a választási eredmények miatt is. Hangsúlyozzák, egyáltalán nem biztos, hogy legyőztük az inflációt, és ezért óvatosságra van szükség – írta az Erste Befektetési Zrt.
December 18-ra még 82 százalékos valószínűséggel 25 bázispontos csökkentést áraznak a piaci szereplők. De aztán jövő év közepéig már csak márciusban és júniusban jöhet egy-egy 25 bázispontos vágás, és ezzel meg is állhatnak.
Ez a változás erősítette az utóbbi időben a dollárt és gyengítette a régiós devizákat, köztük a forintot is.
Az MNB kezében a forint kulcsa
Most viszont stabilizálódni látszik a Fed-kamatokkal kapcsolatos piaci várakozás, ami stabilizálhatja az EURUSD és az EURHUF árfolyamot is egy időre. Kérdés, lesz-e kamatcsökkentés a jövő heti MNB-ülésen – teszi hozzá a brókercég.
Ha nem, az talán egy kis lehetőséget teremtene a forinterősödésre.
Miért torpant meg a német tőzsde?
Csütörtökön ismét 19 ezer pont fölé ugrott a DAX index, és egyelőre pénteken is efölött tudott maradni. A fő hajtóerők a Siemens és a Deutsche Telekom jó gyorsjelentései voltak. Az EuroSTOXX 50 index is 1,9 százalékkal ment magasabbra, főleg a holland ASML csipgyártó számai és kilátásai adták a hátszelet.
Pénteken viszont a gyógyszerpapírokat adják Európa-szerte. A legnagyobb vesztesek a Sanofi, a Lonza, a GSK, az UCB és a Sartorius négy-öt százalék körüli eséssel, a Bajor Nordic pedig több mint 17 százalékkal zuhant be. A Donald Trump megválasztása után várható kereskedelmi korlátozások ugyanis olyan nemzeti termelési kapacitások kiépítését eredményezhetik, amelyek hatalmas beruházási ráfordításokat igényelnek – írta a német N-Tv.de.
A kriptovaluta-piac beérte Franciaországot
A kriptovaluták korrekciós módba kapcsoltak, a bitcoin 2,5, az ether 4,0 százalékkal esik, de hajnalban még lejjebb is voltak. Donald Trump újraválasztása óra először az amerikai spot Bitcoin ETF-ekből is távozott tőke csütörtökön, több mint 400 millió dollár.
A teljes kriptovaluta-piaci kapitalizáció, amely körülbelül 3,1 ezer milliárd dolláron tetőzött a héten, majdnem elérte Franciaország GDP-jét, amely tavaly 3,17 ezer milliárd dollár volt. Spanyolországét pedig már meg is előzte. (A Bitcoinra ebből 1,75 ezer milliárd dollár jutott.)
Franciaország egyébként a világ 7. legnagyobb gazdasága. A Standard Chartered előrejelzése szerint 2026-ra tízezer milliárd dollár is lehet a kriptók kapitalizációja.
Magyarországra jön a Revolut kriptotőzsdéje
A Revolut az Egyesült Királyságban történő sikeres májusi indulás után most az egész EU-ra kiterjeszti a Revolut X kriptotőzsde elérhetőségét – jelentette a Coindesk. Eddig több tízezer kereskedő használta ezt az Egyesült Királyságban – közölte a cég egyik szóvivője. A tőzsde nulla díjat kínál a limitáras megbízásokra (“maker„), és 0,09 százalékosat a piaci árasakra (“taker”).
A Revolut X főleg a professzionális kriptovaluta-kereskedők eszköze, bővített szolgáltatásokat kínál az eredeti mobilalkalmazásban elérhető egyszerű vételi és eladási funkciókon túl. Mostantól a felhasználók 30 európai országban több mint 200 érmével kereskedhetnek majd egy önálló alkalmazáson keresztül. A Revolutnak világszerte több mint 40 millió ügyfele van.
A kiskereskedelem hajtotta az AutoWallis-csoport árbevételét
Rekordszintű harmadik negyedéves árbevételt ért el az AutoWallis-csoport, aminek fő hajtóereje továbbra is a piaci átlagot meghaladóan, 16 százalékkal bővülő kiskereskedelmi üzletág volt. A régió 16 országában jelenlévő csoport árbevétele 291 milliárd forintra bővült, EBITDA-ja meghaladta a 14 milliárd forintot.
Az idei árbevételének már közel 60 százaléka külföldről származott. A cég továbbra is a tavalyi évet érdemben meghaladó értékesítési adatokkal számol ebben az évben, így a 2024-es esztendőt valószínűleg újabb rekordárbevétellel zárhatja.
A piaci nehézségek a jelenlegi előrejelzések alapján nem veszélyeztetik a stratégia megvalósítását – tették hozzá.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.