A pénteki nagy emelkedést, amit Jerome Powell amerikai jegybankelnök meglehetősen galamb jellegű beszéde váltott ki, hétfőn eléggé lagymatag kereskedés követi az európai tőzsdéken. Frankfurt és Párizs 0,1-0,2 százalékkal emelkedik, akárcsak az amerikai határidős indexek. Londonban ma szünnap van.
Itthon a BUX index bőven az európai átlag felett teljesít, 0,9 százalékos emelkedésében mindhárom nagy cégünk szerepet kapott. Az OTP 1,1, a Mol 0,8, a Richter 1,3 százalékkal ment fel. Élénk forgalma volt az Xtrend piacon forgó Megakrán részvénynek, és közzétette jelentését ma délelőtt az Alteo.
A forint erősödik, az euró 347,90, ami egy forinttal alacsonyabb a péntek estinél.
Ida tombol
Megérkezett az Ida nevű hurrikán, amely komoly károkat okoz a Karib-tenger térségében. Lezárták az érintett olaj– és gázkitermelő egységeket, ami komoly kiesést jelent a termelésben. Ennek ellenére a kőolaj ára ma kissé csökkent, míg az amerikai földgázé több mint egy százalékkal emelkedett.
Szerdától ismét ülésezik majd az OPEC, tárgyalnak az olajkitermelési kvótákról. Drágult a réz, a nemesfémek a pénteki ugrás után ma stagnálnak.
Veszély leselkedik a részvény– és az árupiacra?
Zsiday Viktor, a Hold Alapkezelő menedzsere heti elemzésében azt írja, a pénteki Powell-beszédből a piacok azt a következtetést vonták le, hogy marad a pénznyomtatás, örökkön örökké.
Én ezt másképp látom, a nyilatkozatok alapján egyértelműen észlelték a jegybankárok, hogy a QE-nek egy hatása biztos van: eszközárinfláció. A világon mindenhol felrobbantak a lakásárak, ez nagyon nem szerencsés. A programokat mihamarabb ki kell vezetni, esélyes, hogy idén elkezdik, pont amikor egy lassuló szakasz jön a gazdaságban a Delta miatt.
Ez az alapkezelő szerint valószínűleg negatívan fog hatni a részvényekre és az árupiacokra is.
Új ázsiai nagytigrisek születnek?
Ázsiában csak ma reggel mutatkozott meg a Powell-hatás, az indiai Nifty 50 és a BSE indexek rekordszintre értek.
Az Erste Befektetési Zrt. szerint Kína leszámolása a technológiai vállalatokkal azt eredményezi, hogy a befektetők Ázsia más országaiban keresnek befektetési lehetőségeket.
Indiában és Dél-Koreában egyre több technológiai vállalat debütál a tőzsdéken, amik növekedése nem mutat lassulást, ezáltal jobb lehetőségeknek bizonyulhatnak, mint a jelenlegi túlértékelt kínai vállalatok. Olyan cégek terveznek tőzsdei kibocsátást, mint a Paytm indiai fintech, illetve a GoTo indonéz internet-konglomerátum. Ez új korszak kezdetét jelentheti, hiszen Ázsiában Kínán kívül is egyre több jó lehetőség van – teszi hozzá a brókercég.
Ronaldo nélkül esett a Juventus
A Cristiano Ronaldo nélkül vívott első meccsének elvesztése után 3,4 százalékkal esik a Juventus Turin részvénye – írták kevéssel a milánói nyitás után. Később azonban a mínusz 1,4 százalékra mérséklődött.
Bitcoin helyett Solana?
A világ évente 2000 milliárd dollárt költ a pénzek mozgatására, de a technológiai alapok már megvannak ahhoz, hogy a blokklánc teljesen átformálja az évtizedek óta statikus pénzügyi infrastruktúrát – állítja a Concorde Értékpapír Zrt. blogja.
A Bitcoin hét tranzakciót tud másodpercenként, az Ethereum 20-at, a Ripple 1500-at. A harmadik generációs blokkláncok viszont, mint a Solana (SOL), 65 ezer tranzakciót tud végrehajtani másodpercenként. Amivel utolérte a Visa-t és Master Cardot is, és nincs szüksége két nap elszámolási időre, az öt másodpercen belül megvan.
A solana árfolyama egyébként az utóbbi egy hétben 37 százalékkal emelkedett, majdnem 100 dollárra, miközben a többi vezető kriptodeviza kissé esett.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.