Miután előző este a görög parlament megszavazta a reformintézkedéseket, és még a fővárost sem sikerült szétverniük a tüntetőknek, nagyon pozitívan reagáltak az európai tőzsdék. A legnagyobb nyugat-európai cégeket tartalmazó EuroStoxx 50 index 1,5 százalékkal emelkedett, a DAX 1,6 százalékkal, de volt egy időben két százalékos pluszban is. Az amerikai részvénypiacot inkább a gyorsjelentési szezon izgatta, de ott is szép emelkedés bontakozott ki.
A BUX index végül csak egy százalékkal ment fel, a Mol 1,6, az OTP 0,7 százalékkal drágult, a bankrészvény azonban közben volt feljebb is, egy időben csak 25 forintra volt már a fontos 6000 forintos határtól. A Richter 1,25, a Telekom 0,25 százalékkal drágult.
Érdemes logikát keresni?
Az euró/forint a nap első felében – az 1,086-ig erősödő dollár mellett – 308,40 forintig ment fel, ebből arra következtethetünk, hogy inkább az euró gyengült a többi devizához képest. Paradox módon, hiszen a hírek éppen euróerősödést kellett volna okozzanak, de már annyi ideje megy a hullámvasút, a jó és rossz hírek hömpölygő áradata görög-ügyben, hogy logikát nem feltétlenül érdemes keresni. Az euró/forint azonban estére ismét 309,40 volt.
További árfolyamok>>>>>>>> |
A guru szólott
Az erősödő dollár nem tett jót a nyersanyagoknak, bár a nap közepén az olaj kicsit magához tért, visszacsúszott a negatív tartományba. Az amerikai készletadatok a napokban csökkenést mutattak, de talán nem annyira, mint ahogy a piac várta.
Az iráni megállapodás kapcsán viszont, ami szintén lenyomhatná az árat, kevesen tudják, mikor fog majd valódi kínálatot támasztani a világpiacon. (Hasonlóan gondolja egy árupiaci guru is.)
Mi lesz, ha 400 lesz a Telekom?
Válaszút előtt a Magyar Telekom – írja a KBC Equitas. Az árfolyam a 390 forintos szint közelében ingadozik. Némi „reményre adhat okot a kétórás grafikonon kialakult háromszög alakzat, már ha sikerül kitörni belőle. Összességében azonban inkább még mindig kedvezőtlennek tekinthető a technikai kép a 400 forintos szint letörése óta” – írják. Kitörés esetén 408 forintig is emelkedhetne, de ehhez a 400 forintos lélektani szinten is túl kellene jutnia.
További árfolyamok>>>>>>> |
Sajnáljuk a kínai autógyárosokat?
Bajban a kínai autópiac – írja szintén a KBC Equitas. Egész jól indult az év a globális autópiaci értékesítések szempontjából, néhány hónap elteltével azonban komoly aggályok merültek fel a jövőbeli növekedéssel szemben. Bár az európai és észak-amerikai értékesítési számok továbbra is szépek, Kínában a június már a harmadik hónap volt, amikor is az eladások visszaeséséről számoltak be. Mindez kedvezőtlen hír a globális autópiaci szereplők számára is a brókercég szerint.
Megjegyezzük, vannak, akik ebből az egész kínai gazdaság számára rossz előjeleket hajlamosak kiolvasni, ami a világgazdaságra is veszélyes.
Kitartanak az Apple mellett
Az Erste Befektetési Zrt. szerint korábban megfogalmazott Apple vételi ötletük 121,5 dolláros stop szintje aktiválódott a napokban a kedvezőtlen külpiaci hangulat hatására. „A július 21-én piaczárás után érkező gyorsjelentés előtt azonban úgy gondoljuk, hogy újra nekifutnánk a vételeknek, ugyanis számos meglepetéssel szolgálhat a cég a piac számára, mely tovább emelheti a részvény árfolyamát” – írja a cég.
Arany, kamat, görög marad
Az arany az Erste szerint azért süllyedt 1147 dollárig, éves mélypont közelébe, mert Janet Yellen ismét azt jelezte, hogy még az idén lesz USA kamatemelés. A görög parlamenti döntés, mely alapján az görög állam elfogadta a harmadik mentőcsomagot, szintén csökkentette az arany iránti keresletet.