Tegnap 1,7-1,9 százalékos pluszban zártak a főbb amerikai tőzsdeindexek, ami meglepőnek tűnhet az orosz támadások fokozódása, a vérontás eszkalálódása közepette. Az amerikai részvénypiacot főleg az derítette jobb kedvre, hogy a másik nagy mumus, az erőteljes amerikai kamatemelési sorozat várt intenzitása viszont csökkent Jerome Powell jegybankelnök beszéde nyomán.
Ma az európai tőzsdék mérsékelt mínuszokban vannak, a német index 1,1, a francia 0,4, a brit 0,6 százalékkal megy le. Emelkedni a török, a görög és az osztrák tőzsde tud. A moszkvai kereskedés a jelek szerint változatlanul szünetel.
Ma az OTP ugrik nagyot
A magyar részvények is pluszban zártak tegnap, de míg szerdán főleg a Richter volt a húzópapír, ma az OTP vette át a helyét. Nyolc százalékkal 11 000 fölé ugrott. A gyógyszergyár három százalékkal megy fel, a Mol stagnál. A bankrészvény egyébként volt ma tíz százalék feletti pluszban is, a gyorsjelentése egyébként holnap hajnalban érkezik. A BUX négy százalékkal emelkedik.
Nagyon ugrándozik a forint
Az euró/forint új történelmi rekordját tegnap 383,035-nél állította be, ma ennél lejjebb, de széles sávban ingadozik a jegyzés. Volt 376,30 és 380,60 is, most 379,0.
A forintgyengülés tehát megállt, amiben az MNB jelentős kamatemelésének nagy szerepe lehetett. Közben a lengyel zloty 1,0, a cseh korona 0,8 százalékkal gyengül ma. Az orosz rubel újabb 8-10 százalékot zuhan a főbb devizákhoz képest.
Itt az újabb forintkamat-emelés
Az eddigi 4,60 százalék helyett 5,35 százalékos kamattal hirdette meg az MNB az egyhetes betéti tendert, ami újabb 75 bázispontos kamatemelésnek felel meg. A lépés összhangban áll az MNB alelnökének eheti nyilatkozatával, ahol jelezte, hogy minden lehetséges eszközt bevetnek, ami szükséges – írta az Mfor.hu.
A kamatemelés maga persze a forint gyengesége miatt nem meglepő. A mérték már inkább, korábban ugyanis 0,3 százalékos emelést jósoltak az elemzők, még az új történelmi forintrekordok előtt. Később már 0,4-0,5 százalékot prognosztizáltak, de ezt is túllicitálta a jegybank.
Durva áremelkedések az árupiacokon
Az olajár szárnyalása folytatódik, miután az OPEC nem alkalmazott változtatást korábban meghatározott kitermelési kvótáiban. A háború és az áremelkedés ellenére nem növeli jobban a kitermelését. Ráadásul az amerikai készletek is váratlan csökkenést mutattak. A Brent már a 120 dollárt is megközelítette, most pedig 116, tíz éves csúcsait ostromolja. Az amerikai WTI 114 dollár körül jár.
De az ipari fémeknél is nagymértékű áremelkedés látszik. A nikkel 9,5, az alumínium öt, a cink négy, a réz újabb két-három százalékkal drágul, az első kettő fontos orosz exportcikk. A tegnapi nagy ugrás után további 11 százalékkal megy fel az európai tőzsdei gázár is. Az amerikai búzakontraktusok jegyzése is megint ugrik, hét százalékkal.
Ezért van csúcson a réz
A réz árfolyama ezzel tavaly tavasszal beállított történelmi csúcsa közelébe érkezett. Ettől már sokan tartottak, mivel az új bányák nyitása akadozik a környezetvédelmi aggályok miatt. A kereslet viszont nő, a feltörekvő országokban növekvő népesség, az elektronikai eszközök terjedése, a digitalizáció miatt. Újabban pedig a megújulóenergia-projektek, elektromos autók is sok rezet használnak fel.
Nullára írják le az orosz részvényeket
Kidobják a főbb indexekből az orosz részvényeket az Erste Befektetési Zrt. szerint.
- Az MSCI mellett a FTSE indexszolgáltató is úgy döntött, hogy törli az orosz részvényeket a feltörekvő piaci indexekből.
- Az orosz részvénypozíciókat nullának fogják számítani.
- A Fitch „BBB”-ről „B”-re, míg a Moody’s „Baa3” minősítésről „B3”-ra rontotta az államadósság besorolását, ami befektetésre nem ajánlott kategóriát (“bóvlit”) jelent.
- A Reuters szerint az orosz jegybank utasította a brókercégeket, hogy devizavételeknél 30 százalékos jutalékot számítsanak fel.
- Az orosz jegybank blokkolta egy 2024-es lejáratú orosz állampapír kuponfizetésének teljesítését a külföldi befektetők felé, ami részleges csődeseménynek számíthat.
Az OTP súlya megnő
Ami nekünk fontos, hogy az MSCI Emerging Markets Europe és az FTSE Emerging Europe All Cap indexekben az orosz részvények kidobása után az OTP-nek lesz a legnagyobb súlya. Ám ez nagy valószínűséggel nem fog plusz vételi erőt jelenteni az indexekben – véli a brókercég.
Ukrajna NFT-vel jutalmazza az adakozókat
Amint arról beszámoltunk, az ukrán kormány közzétett pár kriptodeviza-címet, amelyekre adományokat lehet küldeni a háború finanszírozására. A blokkláncokból kiolvasható nyilvános adatok szerint tegnapig mintegy 35 millió dollár érkezett.
Az adományok fel is gyorsultak azután, hogy bejelentették, az adakozóknak emlékül NFT-t (egyedi, nem sorozatban kibocsátott kriptodeviza-érmét) küldenek cserébe. Bár ezeknek várhatóan csak jelképes, illetve gyűjtői értéke lesz majd. A NFT-ket a ma délutánig (UTC 16.00) beérkező utalások után küldik ki.
Nagyon vizsgálják az NFT-ket
Az idén egyébként leginkább szenvedő kriptodeviza-árfolyamok mellett az NFT-piac virágzik, de vele a különböző csalások és bóvli-kibocsátások is. Ezért az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyelete (SEC) most az NFT-k létrehozóit, különböző kriptodeviza-cégeket és tőzsdéket céloz annak megállapítása érdekében, hogy megsértik-e az előírásokat – írja a Bloomberg.
A hatóság aggodalmát fejezi ki amiatt, hogy az NFT-ket valójában szabályozatlan értékpapír-kibocsátásra használják fel. A sok részre faldarabolt NFT-ket is vizsgálják, amikor azért osztanak valamit kisebb részekre, hogy az alkotás vagy egyedi tárgy több ember tulajdonában lehessen. (Ez valóban hasonlít a részvénytársaságok koncepciójához – a szerk.)
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.