Tegnap megint remek napjuk volt a részvényeseknek a legtöbb tőzsdén, az USA-ban a Nasdaq technológiai indexe 3,3, az S&P 500 közel két százalékkal ment fel. A mai folytatás már bizonytalanabb, az amerikai határidős indexek egyelőre szerény mínuszban vannak.
Európában szerényebb, de stabil emelkedést látunk, a német, francia és brit irányadó mutatók 0,7, 0,8 és 0,7 százalékkal emelkedtek. Varsó stagnál, Budapest pedig esik, a régiónkat továbbra is kerülik, talán az orosz-ukrán feszültség miatt is.
A BUX index fél százalékos esése mögött az OTP és a Mol 0,7 százalék körüli süllyedése áll, a Richter fél százalékkal emelkedett eddig. A 4iG 2,7 százalékkal drágul, a Telekom 0,4 százalékkal javít. A forint a tegnap délutáni erősödés után ma gyengül, 255,80 az euró, kilencven fillérrel van az ára a tegnap esti zárás felett.
Mi lehet az emelkedés oka?
Jó és rossz hírek is jöttek, a jó, hogy az amerikai jegybank szerepét betöltő Fed két regionális vezetője óvott a túlzott szigorításoktól. Valamint a svájci UBS Bank jó eredménye is javította a hangulatot, ami több mint hat százalékos emelkedést okozott a részvény árfolyamában.
Rossz hír volt, hogy Németországban gyenge lett a kiskereskedelmi eladások értéke, és hogy az orosz-ukrán feszültség sem látszik oldódni.
Aggódnak a gazdaság miatt
Az Eurózónán belüli gazdasági fellendülés továbbra is aggodalomra ad okot az Investing.com összefoglalója szerint.
- A német kiskereskedelmi forgalom 5,5 százalékkal esett vissza decemberben az előző hónaphoz képest, mivel a koronavírussal összefüggő szigorúbb korlátozások rontották a kereskedelmet.
- A francia infláció pedig a vártnál kevésbé lassult, a decemberi 3,4 százalékos növekedést követően 3,3 százalékkal emelkedett az egy évvel korábbihoz képest. Ez növeli az Európai Központi Bankra nehezedő nyomást, hogy újraértékelje monetáris politikáját. (Vagyis közelebb hozhat egy esetleges európai, egyelőre távolinak látszó kamatemelést – a szerk.)
Nem képes eleget termelni az OPEC?
Az olaj ma 0,9 százalékkal esik ugyan, de továbbra is sok éves csúcsok közelében áll. Az Erste Befketetési Zrt. szerint az energia- és élelmiszerárak emelkedése miatt a vártnál kisebb mértékben csökkent az infláció a németeknél és a spanyoloknál.
Úgy tűnik, hogy az OPEC további kínálatbővítése, ami a holnapi ülés után borítékolható, sem segít igazán, mert a tagállamok nem tudnak annyit termelni, amennyit a megállapodás engedne számukra. Így továbbra is magas energiaárakkal számolhatunk.
Sovány vigasz, hogy 7-8 százalékkal esik a földgáz ára Hollandiában és Nagy-Britanniában, de így is mintegy négyszeres az egy évvel ezelőttihez képest.
Soros a kínai vezetés végét jósolja
Hszi Csin-pingnek talán mégsem fog sikerülni idén meghosszabbítania mandátumát Kína élén – idézi Soros Györgyöt az Equilor Befektetési Zrt. Véleménye szerint
- az ingatlankrízis,
- a koronavírus elleni nem hatékony vakcinák,
- a hanyatló születési ráták és
- a párton belüli ellenségei
okozhatják a kínai elnök vesztét.
Ha 2022 év végén harmadszorra is megválasztanák Hszi Csin-pinget elnöknek, az precedens nélküli lenne Kína történelmében. Soros szerint a vagyonukat ingatlanba fektető kínai lakosok a kínai elnök ellen fordulhat az ingatlanok potenciális áresése következtében.
Üres zsebbel optimisták a német kisbefektetők?
Túl kevés a német kisbefektetők készpénze és túl magasak az elvárásaik a tőzsdével szemben a Handelsblatt.com rendszeres felmérése szerint. A befektetők többsége optimista, három hónapon belül a részvényárak alapos emelkedésére számít. Ugyanakkor tőkéjének nagy részét már befektette, így kevés vételi erő maradhat a közeljövőre.
Ezért a következő hetekben nem várható új rekordmagasságok elérése – írják. Egy esetleges fellendülés pedig gyorsan véget érhet.
A helyzetnek rosszra kell fordulnia, hogy javulhasson, hogy a DAX index hosszabb távon is tartható bázist képezhessen az emelkedéshez – írja a 6500 magánbefektető körében végzett felmérés.
Még mindig rendkívül magas szinten áll a befektetők tőkéjén belül a részvényarány – idézik az AnimusX elemző cég adatait is.
Fordulat a kriptodevizáknál?
A múlt hónap a kriptodeviza-piacon állítólag 2015 óta a legrosszabb január volt, a főbb kriptodevizák 50 százalékot is estek összesen tavaly novemberi csúcsukról. Ma viszont, február első napján kitört az optimizmus, a bitcoin a 39 ezer, az ether a 2800 dolláros határt ostromolja. Ez mintegy öt, illetve tíz százalékos emelkedést jelent. Az Ethereum versenytársai közül a polkadot 13, a solana 20 százalékkal megy fel.
Repkednek a százmillió dollárok, az IMF aggódik
A kriptodeviza-szolgáltatások eközben fejlődnek, a vállalkozások egy része tőkét von be.
- Az FTX tőzsde 400 millió dollárt gyűjtött, ami 32 milliárd dollárra értékeli a céget. A tőkét főként egyesülésekre és felvásárlásokra fordítja majd.
- A Phantom, a népszerű solana-pénztárca 109 millió dolláros új finanszírozást jelentett be, és iOS alkalmazást adott ki.
- A piacvezető Binance kriptotőzsde egymilliárd dolláros “vésztartalékot” különített el a hackertámadások esetére – jelentették be. (Nemrég érte ilyen támadás az egyik versenytársát.)
Az IMF viszont aggódik, szerinte a piacok súlyos kockázatokkal néznek szembe a kriptodevizák miatt. A szervezet egyik magas rangú tisztviselője aggodalmának adott hangot azzal kapcsolatban, hogy a kriptoeszközök milyen hatással vannak a globális piacokra.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.