A rossz adatok közül kiemelkedett a múlt héten az egyértelműen kedvezőtlen GDP, de jó hír is érkezett a foglalkoztatás területéről. A vállalati eredmények pedig inkább kedvezőek voltak. Korábban az ilyen rossz hírek jó hírnek számítottak a tőzsdén, mert a QE fennmaradását valószínűsítették, ha pedig jó hír jött az USA gazdaságából, akkor gyakran estek az árfolyamok – mondta Pálinkás Ervin, a Pioneer Alapkezelő részvényigazgatója.
A deviza sem mindegy
Most viszont a piacok nem döntötték még el, hogy a hasonló rossz hírek jónak, vagy rossznak számítanak-e? A helyzet annyiban változott, hogy QE-ről már szó sincs, a Fed kihátrál a könnyítésekből, sőt kamatemelésre készül. Egyik irányba sem mutatnak meggyőző érvek.
Ami biztos, hogy a dollárerősödés megállt, a dollár nemrég 1,05-ről 1,12 környékére korrigált az euróval szemben, ami maga is felér egy részvényár-eséssel. Az amerikai részvények dollárban inkább stagnáltak, de a dollár értékvesztése miatt ez más devizákban áreséssel volt egyenértékű az utóbbi időben.
Olcsóak vagyunk
Európában is inkább kedvezőek voltak a vállalati eredmények, de még inkább kedvező meglepetések sorozata érkezett a makrogazdaságból. A tőzsdék helyzete az európai könnyítés, a QE miatt is jó, támogató a makrokörnyezet, a tőzsdék számára ez alapvetően egy kedvező időszak.
További árfolyamok |
Arra a kérdésre, hogy a magyar piacot mi mozgatja, Pálinkás azt mondja, Európa nyomában járunk, aminek vannak Magyarország-specifikus és kelet-európai okai egyaránt. A nyugat-európai ipar élénkülésével együtt a magyar és más térségünkbeli beszállítók helyzete is javul. A részvényeink értékeltsége, például P/E mutatója nagyon jó, a sokat drágult DAX-részvények után sok befektető keres olcsóbb célpontokat, és mi olcsók vagyunk. Magyarországon a különadók csökkentésének lehetősége is javította a hangulatot.
A nap végén a Mol
A részvényigazgató szerint az áremelkedésekhez kellettek a külföldiek is. A magyar kisbefektetők valószínűleg nem állnak most tömegesen sorba értékpapír-számlát nyitni, de a Pioneer Alapkezelő alapjain belül érzékelhető tőkeáramlás a kockázatosabb alapok felé – fejezte be a szakértő.
A BUX index ma egyébként szinte egész nap fél-egy százalékos pluszban mozgott, főleg a Mol és az OTP emelkedésének köszönhetően, miközben a Richter mínuszban járt. A zárásban azonban a Mol hirtelen leesett, ezzel mínuszba húzta le a BUX-ot is.
Arany, ezüst, olaj, forint
Az európai tőzsdék, a DAX-al az élen kellemes, 1-2 százalékos emelkedést értek el, Amerika is pluszban nyitott. Az euró/dollár kissé korrigált, a hétvégi, 1,125-ös szintről 1,1160 környékére esett. A kőolaj a nap nagy részében ismét drágult, majd kevéssel négy óra előtt egy hirtelen zuhanással mínuszba ment át. Az arany és az ezüst ezzel párhuzamosan felfelé lőtt ki.
A forint nem sokat változott csütörtök estéhez képest, 303-303,70 között mozgott az euró.