A múlt hétre a vártnál magasabb amerikai infláció, a jegybankok szigorításai és egy váratlan svájci kamatemelés nyomták rá a bélyegüket, a főbb tőzsdeindexek mintegy tíz százalékkal zuhantak. Ám pénteken az USA-ban már pozitív volt a zárás, a Nasdaq technológiai indexe 1,4 százalékkal ment fel, ma pedig Európában pár ezrelékes pluszokat láthatunk. Kivéve Franciaországban, ahol ugyanennyi a mínusz.
A nap hátralevő részében inkább csekély forgalom és szerény ármozgás valószínű, mivel az USA-ban szünnap lesz. Azért akad beszédtéma bőven, az oroszok csökkentették a nyugat-európai gázszállításokat, recessziós félelmek miatt tovább süllyed az olaj és az ipari fémek ára, Emmanuel Macron elnök pedig elveszítette abszolút többségét a francia parlamentben.
Megint a jegybankokra figyelnek
Itthon a BUX index egy százalékkal emelkedik, az OTP 0,9 és a Richter három százalékos emelkedését a Mol egy százalékos esése húzza vissza. A Telekom 0,4 százalékkal javít, a 4iG ugyanennyivel esik. A Graphisoft Park közel három százalékos erősödése is érdekes még.
Szerdán és csütörtökön Jerome Powell Fed-elnök beszél az amerikai törvényhozók előtt. Ma pedig Christine Lagarde az Európai Parlamentben szólal fel.
Merre tovább, gyenge forint?
Az euró/forint ma hol alulról, hol felülről kóstolgatja a 400 forintos határt, nem tud elszakadni tőle. Ez csekély forintgyengülést jelent, a váratlan múlt csütörtöki jegybanki betétikamat-emelés sem hozott érdemi erősödést. A kommentárok szerint amit a jegybank elért a forint erősítésében, azt a kormány piacszerűtlen intézkedései (különadók, ársapkák) lenullázták.
A 400-as szintet az euró/forint egyelőre még nem törte át szignifikánsan, de erre bármikor sor kerülhet, főleg egy esetlegesen romló befektetői hangulat mellett – írja az Equilor Befektetési Zrt.
Ebben az esetben 402,75-nél, majd 408-nál lenne ellenállási szint. Rövid távú támasz 394,50 közelében húzódik. A dollár-forint grafikonján 380-nál húzódik hasonló szint, áttörése esetén a 386,50-es szintet célozhatná meg a jegyzés – írja a brókercég.
Megint lép majd az MNB?
Az előttünk álló hét legfontosabb kérdése, hogy dönt-e ismét soron kívüli kamatemelésről a jegybank a csütörtöki betéti tenderen, közvetlenül a jövő keddi havi kamatmeghatározó ülés előtt – írja az Erste Befektetési Zrt. A hosszú kötvények piaca megnyugodott az USA-ban és Nyugat-Európában is, a magyar hozam is 8,56 százalékról 8,45 százalékra ment le.
Látszik, hogy továbbra is mi vagyunk a gyenge láncszem, hiszen relatíve nálunk a legkisebb a csökkenés – teszik hozzá.
A befektetők továbbra is szkeptikusak a magyar költségvetés és a külső egyensúlyi mutatók kapcsán.
Hiszen megint egyszerre fékezünk és nyomjuk a gázpedált. Csak most mind a kettőt a fiskális oldal csinálja.
Minden lufi? Mindent shortolni kell?
A legendás shortos befektető, Jim Chanos szerint további nehéz idők várnak a részvénypiacra. (A shortosok az árfolyamok esésére játszanak.) Még van hova zuhanni, mert a befektetők nem ismerték fel, hogy a kamatok tovább fognak emelkedni, ez a legtöbb befektető életében ugyanis még nem fordult elő.
Még mindig rengeteg olyan részvényshort van a portfóliómban, ahol a vállalatok alig nyereségesek, és a cash flow-juk 30-40-szeresén kereskednek velük – mondta Chanos.
Abszurd alacsony az ingatlanok megtérülése
Bár a magasabb kamatlábak a kockázatosabb eszközöknél igazán problémásak, Chanos alig lát olyan befektetést, ahová “el lehet bújni” jelenleg. Szerinte a hagyományosan defenzív szektorok, köztük az ingatlanok, a fogyasztási cikkek és a közműcégek is aggodalomra adnak okot. Abszurd például az amerikai REIT-ek (ingatlanbefektetési társaságok) mindössze három százalékos tőkemegtérülése adózás előtt.
Chanos az elmúlt években Tesla shortjairól volt ismert, sőt még mindig shortolja a részvényt a vállalat Kínától való erős függősége miatt. Nagyon szkeptikus a kriptopénz-iparággal kapcsolatban is.
A húszezret ostromolja a bitcoin
Tizenkét napi folyamatos esés után a múlt hét vége felé húszezer dollár alá zuhant a bitcoin és ezer alá az ether, a mélypont szombat este volt, 17 760,77 és 897,49 dollárnál. Ebből a gödörből azonban szép emelkedés kezdődött, a bitcoin most tíz, az ether 16 százalékos pluszban van (20 537, illetve 1121 dolláron). Egy hét leforgása alatt azonban még mindig súlyos, 23-23 százalék a mínuszuk.
Az emelkedés egyik oka lehet, hogy intézményi befektetők léptek be, akik vásárlásokba kezdtek. Sam Bankman-Fried nagybefektető úgy nyilatkozott, hogy beavatkozhat a további esések elkerülése érdekében. (Hozzá tartozik az Alameda Research társaság és az FTX kriptotőzse.) Az utóbbi napokban a Celsius Network és a Three Arrows Capital csődhelyzete miatt volt erős az eladói nyomás, lásd:
Választások Kolumbiában
Történelmében először egy baloldali jelölt nyerte a kolumbiai választást, aki többek között a vállalati nyereségadó emelését és az új szénhidrogén-mezők kutatásának leállítását tűzte ki célul. Az ország azonban tavaly csak a 21. legnagyobb olajtermelő volt a világon, Nagy-Britannia után következett a listán.
Kolumbiának jelentős tartalékai vannak még kőszénből, nikkelből, aranyból, ezüstből, platinából és smaragdból, de mezőgazdasági terményeiről is híres.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.