6p

Kíváncsi rá, hogyan befolyásolják a világpolitikai viharok az Ön pénztárcáját?
Csatlakozzon azokhoz, akik nemcsak figyelik,
hanem értik is, mi történik a világban - és a tőkepiacokon!

Klasszis Befektetői Klub

2025. május 27. 17:00, Budapest

Részletek és jelentkezés

A legnagyobb technológiai vállalatok eredményeit a csütörtöki zárás után, illetve a pénteki nyitás előtt ismerhették meg a befektetők. Ennek köszönhetően az Apple, a Facebook és az Amazon is elképesztő emelkedést mutat. Ugyanakkor a pénteki helyzet egy érdekes anomáliára is rávilágít.

A tengerentúlon a technológiai részvények folytatták a menetelésüket felfelé. Ez annak tudható be, hogy a Nasdaq 100-ban és az S&P 500-as indexben is egyre nagyobb súlyt képviselő vállalatok, az Amazon, az Alphabet (A Google holdingvállalata), a Facebook, és az Apple negyedéves számai is meghaladták a várakozásokat. A kereskedés első percei után a Facebook több mint 8 százalékos, az Apple több mint 6 százalékos, az Amazon pedig több mint 4 százalékos pluszban forgott, míg az Alphabet 4 százalék körüli mínuszban járt, mert jóllehet eredményei jobbak voltak a vártnál, bevételei 16 év óta először csökkentek.

További és frissebb árfolyamok, grafikonok itt láthatók

Amazon: határ a csillagos ég

A most közzétett számok alapján egyébként a járvány egyik nagy nyertese az Amazon lett, amely a világszerte összezuhanó gazdasági helyzetben is növelni tudta árbevételét, és rekordforgalomról adott számot. A második negyedévben az előző év második negyedévéhez képest az Amazon bevétele mintegy 40 százalékkal, 89 milliárd dollárra nőtt, és megduplázódott a nyeresége is. A közlemény szerint a nettó profitja áprilistól júniusig 5,2 milliárd dollárra hízott. "Március óta több mint 175 ezer új munkahelyet teremtettünk, s ezek közül 125 ezret most alakítunk át állandó munkahellyé" - fogalmazott Bezos. Közölte azt is, hogy a cég szállítási kapacitásait 160 százalékkal növelte meg a járvány idején.

Jeff Bezos amerikai milliárdos, az Amazon internetes kereskedelmi cég alapító vezérigazgatója a képviselőház igazságügyi bizottsága trösztellenes albizottsága előtti, videokonferencián keresztül zajló meghallgatásán a törvényhozás washingtoni épületében, a Capitoliumban 2020. július 29-én. Az amerikai törvényhozók szerint túl nagy hatalomra és befolyásra tett szerint a négy legnagyobb amerikai internetes cég az Amazon, az Apple, az Alphabet és a Facebook. (Fotó: MTI/AP/Pool/Mandel Ngan)
Jeff Bezos amerikai milliárdos, az Amazon internetes kereskedelmi cég alapító vezérigazgatója a képviselőház igazságügyi bizottsága trösztellenes albizottsága előtti, videokonferencián keresztül zajló meghallgatásán a törvényhozás washingtoni épületében, a Capitoliumban 2020. július 29-én. Az amerikai törvényhozók szerint túl nagy hatalomra és befolyásra tett szerint a négy legnagyobb amerikai internetes cég az Amazon, az Apple, az Alphabet és a Facebook. (Fotó: MTI/AP/Pool/Mandel Ngan)

A társaság részvényeinek árfolyama hosszú ideje folyamatosan emelkedik, és a járvány alatt is csak kisebb visszaesést szenvedett el, amit egyébként májusra már le is dolgozott. Azóta pedig újabb és újabb rekordokat ér el az Amazon részvény. A társaság kapcsán ugyan folyamatosan jelennek meg tamáskodó elemzések, és több tőzsdei szakértő is felemlegette korábban, hogy a mostani növekedési ütem nem tartható fenn a végtelenségig, ám az eredmények rendre azt mutatják, hogy az Amazon képes újabb és újabb pozitív meglepetésekre.

Az Apple is gyorsan kiheverte a válságot

Hasonló a helyzet az Apple-lel is, amelynek ugyan voltak hullámvölgyei, így az alapító, Steve Jobs halálától kezdve, a vezető dizájner Jony Ive távozásán át, az egyre erősödő távol-keleti konkurensekkel vívott harcig sokféle kihívással kellett szembenézniük, ám eddig ezeken az akadályokon átlendülve egyre erősebbnek tűnik a társaság, amit a most közzétett számok is igazolnak.

Az Apple teljesítményét értékelve a The Wall Street Journal azt írta: a vállalat "makkegészséges", a járvány gazdasági következményei láthatóan nem érintették, annak ellenére sem, hogy átmeneti időre több boltját be kellett zárnia szerte a világban. A kaliforniai székhelyű óriásvállalat a második negyedévben 11 százalékkal, 59,7 milliárd dollárra növelte bevételeit, részvényei a csütörtöki tőzsdezáráskor 400 dollárt értek.

Az Apple részvények árfolyama ugyan nem számít kirívóan magasnak, ám a társaság pénteken mégis azt jelentette be, hogy az igazgatóság a részvények felosztásáról döntött. A hírek szerint egy mostani részvényért 4 új papírt kapnak majd a tulajdonosok.

Indexek: torz tükör

Az Apple részvényfelosztásának érdekes hozadéka lesz, hogy a Dow Jones indexben eddig a legnagyobb befolyással bíró komponensnek számított. Mivel a 30 részvényt tartalmazó mutató árak alapján súlyozza a benne található papírokat, ezért az Apple részvénye nagyjából 15 helyet fog visszaesni. Így a split-et követően, vagyis az augusztus 31-e után a részvény 1 százalékos emelkedése már kisebb mértékű pontváltozást fog eredményezni a Dow Jones esetében.

Ennek kapcsán érdemes megjegyezni, hogy nem csak a politikusokat zavarja a nagy tech-cégek dominanciája, de néhány befektetési szakértőnek is van problémája ezekkel a vállalatokkal. Az elképesztő árfolyamemelkedésük révén ugyanis több fontos tőzsdei mutatót „torzítanak”, így azok állítólag nem tudnak már a piacokról egy általánosabb képet mutatni.

Tény, hogy a technológiai piac, a Nasdaq egyik legfontosabb indexe, a Nasdaq 100 esetében a legnagyobb 8 részvény súlya immár meghaladja az 50 százalékot. Szélsőséges esetben előállhat az a paradox helyzet, hogy miközben általános esés van és 92 részvény veszít az értékéből, addig a 8 nagy esetleges emelkedése miatt mégis úgy tűnhet, hogy általános emelkedés van a piacon.

Még érdekesebb a helyzet az S&P 500-as mutatóval, amely esetén már év elején azzal viccelt néhány elemző, hogy érdemes lenne átnevezni S&P 5-re. Az Apple, a Microsoft, az Amazon, az Alphabet (Google) és a Facebook ugyanis együttesen már akkor a teljes S&P 500-as index értékének majdnem ötödét adta. Ez az arány a járvány miatti beszakadás, majd az azt követő technológiai rally miatt manapság már a 30 százalékhoz közelít, ami miatt a legnagyobb cégek mozgása megint csak erősen torz összképet tud okozni.

Erre egyébként a pénteki nap eklatáns példával is szolgált, hiszen, a késő délelőtti kereskedésben, ahogy az ábra is mutatja az 500 társaság döntő részének esik a részvénye (a piros árnyalati jelzik a csökkenést, míg a zöld az emelkedést). Három nagyon nagy forgalmú papír, az Apple, az Amazon és a Facebook azonban ellensúlyozni tudja a Google (Alphabet) és a többi 400-nál több papír gyengülését, hiszen az index a csütörtöki értéke közelében van.

Az S&P 500-as index stagnál, miközben a komponensek döntő többsége veszteségben áll
Az S&P 500-as index stagnál, miközben a komponensek döntő többsége veszteségben áll

Nagyot esett a Mol

A magyar piacon pénteken csapkodó kereskedést láthattunk. A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 105,50 pontos, 0,30 százalékos csökkenéssel, 34 691,74 ponton zárt, ami akár azt is sugallhatná, hogy csendes napunk volt, ám ahogy az amerikai mutatóknál rávilágítottunk, itt sem érdemes az index értéke alapján következtetést levonni. A pesti parketten ugyanis a papírok többsége relatív jól teljesített, az OTP, a Magyar Telekom és a Richter árfolyama is nőtt a nagyok közül. Ugyanakkor a Mol közel 5 százalékos zuhanása annulálta ezeket az indexben, így lett a végén mínuszos.

A rovat támogatója a 4iG

Részvényárfolyamok

részvény ár min max változás vétel eladás forgalom deviza dátum idő
OTP 26950 26530 26950 +2,08% 0 0 12 186 856 480 HUF 2025-05-09 17:08:41
MOL 3068 3026 3068 +2,27% 0 0 1 635 645 780 HUF 2025-05-09 17:06:01
MTELEKOM 1650 1620 1654 +0,98% 0 0 1 466 929 726 HUF 2025-05-09 17:06:23
RICHTER 10850 10760 10880 0,00% 0 0 923 191 400 HUF 2025-05-09 17:05:08
OPUS 556 552 560 0,00% 0 0 30 540 746 HUF 2025-05-09 17:06:14
A fentiek 15 perccel késleltetett adatok, melyeket a Portfolio TeleTrader Kft., a Budapesti Értéktőzsde hivatalos adatszolgáltatója biztosít számunkra.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!

Részvény / Deviza / Áru Nem csak Magyar Pétert, Mészáros Lőrinc cégének egyik vezetőjét is bennfentes kereskedéssel gyanúsítja az MNB
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:47
Lapértesülés szerint egy pécsi ügyvéd a jegybanki vizsgálat szerint kapcsolatban állt az Opus egyik vezetőjével, utóbbi szintén a vizsgálatban érintettek egyike. 
Részvény / Deviza / Áru Sziporkázik a forint az euróval szemben, érdemes megnézni, hol tart most
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 09:12
A dollárvétellel azonban most érdemes várni.
Részvény / Deviza / Áru Nagyon jó hírek érkeztek Nyugat-Európából
Privátbankár.hu | 2025. május 10. 08:45
Emelkedéssel zártak a vezető tőzsdék. Az arany és az olaj is drágult, a gáz viszont olcsóbbá vált.
Részvény / Deviza / Áru Vidám nap volt a pesti tőzsdén, megint összejött egy történelmi csúcs
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 19:01
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1333,65 pontos, 1,44 százalékos emelkedéssel 94 061,67 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Részvény / Deviza / Áru Mosolyogni fog, ha meglátja ezt a forintárfolyamot
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 18:16
Végre érdemi erősödést láttunk.
Részvény / Deviza / Áru A Mol nagyobb, az OTP kisebb, az infláció szomorú meglepetést okozott
Eidenpenz József | 2025. május 9. 12:26
A Budapesti Értéktőzsde két zászlóshajója is jelentett, mindkettő pozitív fogadtatásra lelt. Az inflációt azonban inkább kellemetlen meglepetésként értékelték az elemzők. A forint átmeneti gyengülés után erősödni kezdett, a bitcoin százezer dollár felett forog, a hányatott sorsú ether pedig valósággal felrobbant.
Részvény / Deviza / Áru Csak nézünk, mint a moziban, mit csinál a forint az euróval és a svájci frankkal szemben
Privátbankár.hu | 2025. május 9. 07:53
Az euróval és a dollárral szemben gyengült, a svájci frankkal szemben viszont erősödött csütörtök estétől péntek reggelig.
Részvény / Deviza / Áru Ha jó áron akar eurót venni, várjon reggelig
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 19:07
Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben csütörtök estére a reggeli szintekhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Részvény / Deviza / Áru Nagyot mentek a Mol-papírok
Privátbankár.hu | 2025. május 8. 18:29
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 95,24 pontos, 0,1 százalékos csökkenéssel, 92 728,02 ponton zárt csütörtökön.
Részvény / Deviza / Áru Hogyhogy esik a bitcoin, ha az a digitális arany?
Eidenpenz József | 2025. május 8. 15:01
A bitcoin idén csúnyán lemaradt az aranytól, és miközben a sárga fém új és új rekordokat döntögetett, a digitális eszköz megnézett néhány csúnya gödröt. Mi lehet ennek az oka? Miért nem sikerül felbeszélnie a kriptók árfolyamát a Trump-családnak? Mi lehet a kiút az oldalazásból?
hírlevél
Ingatlantájoló
Együttműködő partnerünk: 4iG