Az európai részvénypiacok emelkedéssel kezdik a hetet, ami a Wall Street múlt heti pozitív zárása miatt is lehet, de amiatt is, hogy az euróövezet gazdasági kilátásai a múlt heti számok alapján romlottak. Ez ugyanis arra utal, hogy egyre nagyobb az esélye egy recessziónak az év végén vagy jövő év elején – ami pedig kedvezhet is a tőzsdéknek, mert a kamatemelési sorozat végét jelentheti.
Újra az amerikai kormánygépezet leállása fenyeget, átmeneti törvényjavaslaton dolgoznak annak érdekében, hogy a kabinet ne fusson ki a forrásokból. A héten nagyobb kiskereskedelmi cégek eredményei jönnek az USA-ban, mint a Home Depot, a Target és a Walmart.
Drágul a Richter, erős a forint
A német index 0,4, a francia és a brit 0,7 százalékos emelkedést mutat, az amerikai határidős indexek viszont kissé süllyednek. Itthon a BUX index szerény pluszban van, az OTP 0,1, a Mol 0,2 és a Richter 0,6 százalékos drágulása mellett. Az Opus viszont 1,7 százalékkal esik.
A forint erős maradt, 376,90 az euró, pont annyi, mint péntek este, de volt reggel 376,50 is. Az amerikai földgáz drágul, az európai gázár viszont közel négy százalékkal süllyed. Az olaj és az arany keveset mozog.
Markáns erősödésen van túl a forint
Pénteken komoly erősödést tudott felmutatni a forint, nagyjából egy százalékkal értékelődött fel az euró ellenében. A vártnál enyhébb októberi infláció, valamint a brutálisan erős külkereskedelmi mérleg állhattak a változás mögött – írta az Erste Befektetési Zrt.
Fontos lesz a kedden megjelenő hazai GDP-adat, a harmadik negyedévre vonatkozó számmal pontosíthatjuk a gazdaságról alkotott képet.
November 15-én vitatja meg az EU Általános Ügyek Tanácsa a jogállamiság lengyelországi helyzetével és az uniós értékek magyarországi tiszteletben tartásával kapcsolatos fejleményeket. Minkét országnál be vannak fagyasztva az uniós támogatások, amelyek felszabadításában jelentős előrelépést jelenthetne a szervezet pozitív véleménye – írja a brókercég.
Emellett a dollár sem mutat immár érdemi erőt, ez pedig a régiós devizák számára is pozitív szcenárió – említi meg a KBC Equitas.
Mol-céláremelés érkezett
Céláremelést hajtott végre a Santander Biuro Maklerskie elemzője a Mol részvényére, tartási ajánlás mellett. A célár 2900 forintról 3200 forintra nőtt, ezzel az elemzői konszenzus már 3290 forintos átlagot mutat – írta a KBC Equitas.
Nem vásárolnak a kínai szinglik
Az adatok szerint a hétvégi kínai “szinglik napja” (Singles Day) vásárlási őrület – amely az amerikai fekete péntek (Black Friday) akcióihoz hasonlít – csak csekély növekedést mutatott a költésekben. Ez is jelzi, hogy az ország fogyasztói még mindig nem bíznak a fellendülésben. A befektetők emellett figyelemmel kísérik az e heti amerikai-kínai elnöki találkozót, és várják a világ két legnagyobb gazdasága közötti kapcsolat javulását – írta az Investing.com.
Mennyi lesz a bitcoin 2025-ben?
Az utóbbi időben a bitcoin árfolyama részben az amerikai ETF elindulásához fűződő remények miatt nőtt, részben az áprilisi feleződés (halving) hatására, amely után a múltban rendre szép emelkedés bontakozott ki. De amit ennyire várnak a piacon, az sokszor nem következik be, vagy nem úgy, nem akkor, sőt az ellenkezője is jöhet.
Ezt járta körül a Cointelegraph cikke is, amelyben felvetették, hogy a jó hírek már beépülhettek az árfolyamba. Így vannak, akik szerint a négyévente esedékes tavaszi feleződés előtt, mások szerint utána összeomlás is jöhet az árfolyamban. A nagy többség azonban egy körkérdésben úgy vélte, hogy egy a lényeg, hosszú távon kell tartani a bitcoinjaikat.
Nicsak, ki kriptózik még
Sokan megdöbbenéssel reagáltak a kriopovaluta-szektorban arra, hogy az Atlas Capital, a Nouriel Roubini híres szókimondó közgazdász és kriptokritikus által alapított fintech-cég digitális érme (token) létrehozását tervezi. Az Atlas Climate Token egy olyan stabilérme (stablecoin) lesz, amelyet valós eszközökből, köztük árucikkekből, kötvényekből és REIT-ekből álló portfólióhoz kötnek.
Roubini korábban a Bitcoint “minden buborékok anyjának” nevezte, a kriptopénzeket “az emberiség történetének legnagyobb rablásaként” kárhoztatta, tavaly pedig az egész szektort “összeomló piramisjátéknak” nyilvánította. Mindezek ellenére az Atlas Capital reméli, hogy a web3.piac egy szegmensét ki tudja hasítani magának.
Tartós mocsárba süllyedünk?
Az elmúlt évben a fejlett világban várt recesszió nem akart bekövetkezni, aminek fontos oka lehet, hogy a monetáris politika, a kamatemelések hatása késleltetve, 6-18 hónapos távon jelentkezik. Ekkorra árazódnak ugyanis át a lakossági és vállalati hitelek, valamint a megtakarítások kamatai is – írta Zsiday Viktor alapkezelő.
Mind a vállalatok, mind a lakosság jelentős része megpróbálta berögzíteni a nagyon alacsony hozamokat, így a jelenleg fizetett kamatok jóval alacsonyabbak, mint amekkorán új hitelt lehetne felvenni. Emiatt a kamatemelések hatása nemcsak később jelentkezik, de sokkal hosszabb időn át, elnyújtva fog ellenszelet jelenteni a gazdaságnak.
Könnyen lehet, hogy most azt nem értjük emiatt, hogy miért ilyen erős a gazdaság, 1-2-3 év múlva pedig azt nem fogjuk érteni, hogy miért nem tud talpra állni – tette hozzá.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.