Az európai részvényindexek vegyesen teljesítettek kedden délelőtt, de azért inkább az emelkedés dominált. A német DAX 0,8, a brit FTSE 0,2 százalékkal ment fel, míg Párizsban kisebb, Stockholmban, Madridban kicsit nagyobb, fél százalék körüli esés van.
Az amerikai határidős indexek is kissé felfelé mutatnak, vállalati eredmények és gazdasági adatok sokasága érkezik. Donald Trump amerikai elnök a Wall Street Journal szerint enyhíteni fogja az autógyártókra kivetett vámokat.
Csúcsra jár a BUX
A BUX index ma 0,3 százalékkal emelkedett, az OTP 0,8, a Mol 0,4 százalékkal megy fel, a Richter fél százalékkal esik. Az index nap mint nap döntögeti az új történelmi rekordokat, kedden már a 93 500 pontot is súrolta. Ez jelentős részben az OTP-nek köszönhető, amely 26 600 forint felett jár – március végén döntött utoljára rekordot 27 ezer forinton. A Richter és a Mol is magasan van, bár most egyik sem döntött rekordot.
Az euró 403,80, ami harminc fillérrel van a hétfő esti érték alatt. A javuló nemzetközi piaci hangulat biztosan sokat segít devizánknak. Emellett az olaj másfél, a földgáz két és fél százalékkal esik Európában. Egy százalékkal olcsóbb az arany és az ezüst, ami mostanában a piaci félelmek mérséklődése miatt szokott bekövetkezni.
Jön a magyar kamatdöntés
A forint árfolyamát befolyásolhatja az MNB kedd délutáni kamatdöntése és az ahhoz fűzött kommentárok. A piac egyébként nem számít a szeptember vége óta 6,50 százalékon álló alapkamat változására.
Sőt a jegybanki kommunikáció is változatlan maradhat az Equilor Befektetési Zrt. szerint, Varga Mihály elnök továbbra is az óvatos, türelmes és szigorú monetáris politika szükségességét hangsúlyozhatja. A kamatdöntés bejelentése 14 órakor lesz, majd 15 órakor jelenik meg a közlemény és ekkor kezdődik a sajtótájékoztató is.
A brókerek vakarják a fejüket
„Vakarjuk a fejünket, a piacok meglepően jól viselkednek” – írja az Erste Befektetési Zrt. vezető elemzője, Miró József kommentárjában.
- A jó hír az, hogy enyhülhetnek az autóalkatrészekre kivetett vámszabályok.
- A rossz pedig az, hogy a gazdasági hangulatindikátorok egyre mélyebbre süllyednek.
Például a dallasi Fed ipari kilátásokat mérő indexe olyan mélyre esett, amire 2020-ban, 2016-ban és 2008-ban volt csak példa az elmúlt húsz évben. Egyre több amerikai állampolgár érzi úgy, hogy rosszabbak a gazdasági kilátások, mint Donald Trump beiktatásakor voltak. A piacok mégis emelkedni tudtak.
Kellemes gyorsjelentések és megtévesztő indikátorok?
A gyorsjelentési szezonban eddig a cégek 40 százaléka, körülbelül 200 vállalat jelentett az Egyesült Államokban. A profitok közel 17 százalékkal emelkedtek, ami mintegy tíz százalékpontos meglepetés. A romló gazdasági kilátások ellenére a következő negyedévben is nagyjából három, az az utániakban pedig még nagyobb mértékben növekvő eredményeket vár a piac.
Az elemző szerint azonban nem szabad az előrejelzésekre alapozni, mert azok megtéveszthetnek. A múltban számos „magasabb frekvenciájú indikátor”, ami „előrejelezte (volna) a gazdasági folyamatokat”, szintén megtévesztett bennünket.
Az Egyesült Államok már nem működik menedékként. De az amerikai piac olyan nagy, hogy nincs hova menekülni. Szóval marad a fedezés.
Jól teljesített két nagybank
A Deutsche Bank közel 40 százalékkal növelte tavalyhoz képest az első negyedéves profitját, ami elsősorban a részvény- és kötvénykereskedési divízióknak volt köszönhető – foglalta össze a K&H Értékpapír. A kereskedési ág bevételei 17 százalékkal nőttek, könnyedén felülmúlva a tíz százalékos várakozásokat. Így a német bank 1,78 milliárd eurós nettó profitot generált a negyedévben, szemben a 1,64 milliárdos prognózissal.
A HSBC eredményei is felülmúlták a várakozásokat, többek között a vagyonkezelési üzletág erős teljesítményének köszönhetően. A bank robusztus, 17,65 milliárd dolláros bevételről számolt be, ami felülmúlta a 16,67 milliárd dolláros elemzői átlagot. Emellett hárommilliárd dolláros új részvény-visszavásárlási programot jelentett be, a korábban (a 2024-es éves eredményekkel együtt) bejelentett kétmilliárd dolláros program felett.
Hatalmasat ugrott az ősöreg kriptó
A monero (XMR) nevű, a legrégebbiek közé tartozó, legalább 2014 óta létező kriptovaluta árfolyama órákon belül 230 dollár közeléből 347 dollárig repült hétfőn, ami 51 százalékos ugrás. Pedig ez a 30. legnagyobb kapitalizációjú kriptó jelenleg, a jelenlegi 279 dolláros árfolyam mellett is 5,1 milliárd dolláros összértékkel. Az érme fő előnye, hogy valóban titkos pénzküldő szolgáltatást nyújt, ellentétben a leggyakoribb kriptókkal, amelyek eléggé átláthatók.
A ZachXBT biztonságtechnikai cég szerint a háttérben az áll, hogy gyanús átutalás történt 3520 BTC (mintegy 331 millió dollár) értékben egy hosszú távú befektető pénztárcájából. A minta sima lopásra utal, nem pedig az észak-koreai Lazarus Group hackercsoport tevékenységére. A bitcoint több mint hat tőzsdén folyatták keresztül és végül XMR-re konvertálták, ez okozta az elképesztő árfolyam-emelkedést a viszonylag kevéssé likvid érme árfolyamában.
A bűnözők mégsem ezt használják
Egy másik magyarázat szerint a svájci Spar-hálózatban ezentúl elfogadják a monero-fizetéseket is, ez is okozhatott áremelkedést.
Amint a Chainalysis elemzőcég a Cointelegraphnak elmondta, a legtöbb bűncselekmény során a nagy likviditás és hasznosság miatt olyan mainstream kriptovalutákat használnak, mint a bitcoin, az ether és a stabilérmék. A monero alacsonyabb likviditása és a főbb tőzsdékről történt törlése korlátozza a bűnügyi felhasználását. Egy 2024-es Chainalysis-információ szerint ráadásul a monero-tranzakciók mégis nyomon követhetőek lehetnek.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.