Európában ismét vegyes a tőzsdeindexek képe pénteken, a német és a brit mutató süllyed, a francia, a svéd és a dél-európai társaik emelkednek. Csütörtökön nagyon jó napot zárt az amerikai részvénypiac, új csúcsra tört az S&P 500 index és másfél százalékkal ugrott a Nasdaq is.
A piacok a pénteki amerikai foglalkoztatási adatokra várnak, a mezőgazdaságon kívüli ágazatokból (“non-farming payrolls”). Ez ugyanis befolyásolhatja a kamatdöntéseket. Jerome Powell Fed-elnök csütörtöki meghallgatásán viszonylag pozitív képet festett a kilátásokról, a Costco kiskereskedelmi lánc negyedéves bevétele viszont csalódást okozott.
A magyar eszközök is jól vannak, a BUX index 0,3 százalékkal emelkedik, a forint erősödik. Az euró 394,20, ami 1,2 forinttal alacsonyabb, mint a csütörtök esti érték, miután a februári éves infláció 3,7 százalék volt, kissé kevesebb, mint januárban. Gyorsjelentése után az OTP 0,7 százalékkal emelkedik, a Richter is csekély pluszban van. A Mol és a Telekom valamelyest süllyed.
Újabb csúcson az arany
Nem okozott meglepetést az Európai Központi Bank, nem nyúlt a kamatokhoz csütörtökön, de módosította a várakozásait: 0,8 helyett már csak 0,6 százalékos gazdasági növekedést vár 2024-re az eurózónában, az inflációs előrejelzését pedig 2,7-ről 2,3 százalékra vette vissza. Erre az euró inkább erősödött, a dollár gyengült, ami jót tett a részvényeknek és más kockázatos eszközöknek is.
Az energiahordozók közül az olaj alig változik, az európai földgáz viszont másfél százalékkal drágul. Az arany erős, fél százalékkal, 2177 dollárra ment fel, ami újabb történelmi csúcs. A bitcoin egy hét alatt nyolc, az ether 15 százalékkal drágult, az utóbbi erősen közelít a bűvös 4000 dolláros határhoz.
Ezermilliárdos nyereség az OTP-nél
Kiemelkedő évet zárt az OTP, bár a negyedik negyedéves eredményt több negatív tétel is befolyásolta – írta a K&H Értékpapír a gyorsjelentés kapcsán.
Így nem ez lett a legerősebb negyedév tavaly, de a teljes éves korrigált adózott eredmény meghaladta az ezermilliárd forintot is.
A negyedéves eredmények többnyire megfelelnek a várakozásoknak, a profitsorokon azonban több egyszeri tétel miatt is jelentősebb az eltérés. Ez azonban nem befolyásolja jelentősen, hogy 2023-ban nagyon erős évet zárt a bankcsoport, a menedzsment pedig optimista ezzel az évvel kapcsolatban is.
A várnál kissé jobb volt az OTP?
“Vártnál enyhén jobb eredmény és stabil kilátások az OTP-től” – kezdi a gyorsjelentés ismertetését az Erste Befektetési Zrt. A bank korrigált nettó eredménye 230 milliárd forint volt 2023 negyedik negyedévében, ami 50 százalékos ugrás az előző év azonos időszakához képest, és négy százalékkal haladta meg a konszenzust.
Véleményünk szerint az OTP erős eredményeket hozott a negyedik negyedévben, a jövedelmezőség a vártnál valamivel kisebb mértékben csökkent a nagyon erős előző negyedévekhez képest – tették hozzá.
Idén újabb nagyon jó évre számít a menedzsment. A végleges osztalékjavaslatot április elején teszik közzé, de az előzetes igazgatósági indítvány 535 forintos egy részvényre jutó összeggel számol.
Nem segít a forintnak az alacsony infláció
A várttól ismét elmaradó infláció megerősítheti a jegybankot a kamatcsökkentések száz bázispontos ütemű folytatásában. Az év közepétől várható infláció-emelkedés azonban komplikálhatja a képet, főleg a 400 forinthoz közelítő euróárfolyam mellett – írta Kiss Péter, az Amundi Alapkezelő befektetési igazgatója.
A kisebb, 75 bázispontos kamatcsökkentést csak a forint gyengélkedése indokolná, de a jó hangulat átmeneti megnyugvást hozhat az árfolyamban is. Az év közepéig előretekintve azonban az látszik, hogy a feltehetőleg júniusig szinten maradó európai alapkamat,
és az addig folyamatosan csökkenő hazai irányadó kamatszint miatt erodálódó kamatkülönbözet nem hat majd támogatólag az árfolyamra.
Nagy változás várható az Ethereumnál
Az Ethereum-rendszer “Dencun” március 13-án frissülhet, ami várhatóan sokkal alacsonyabb, közel nulla díjakat eredményez a 2. rétegű blokkláncok, rollupok felhasználói számára. Lehetővé teszi, hogy az Ethereum tulajdonképpen egy háttéradatbázisként működjön más blokkláncok kiszolgálására – áll a Fidelity Digital Assets jelentésében. (Második rétegű, Ethereum-kompatibilis blokkláncok például az Arbitrum, az Optimism, a zkSync Era, a Base, a Scroll stb.)
Ez több felhasználót vonzhat – írta Max Wadington elemző.
A frissítésnek azonban nem lesz sok közvetlen pozitív hatása az eredeti Ethereum-blokklánc felhasználói számára, a díjcsökkenés nem érinti őket.
52 százalékos hozam a kriptóalapnál
A tavaly, főleg az utolsó negyedévben szinte folyamatosan erősödő kriptópiaci árfolyamokat “sikerült hatékonyan hozamra váltania” a magyar szakemberek egy csapata, köztük Szabó Dávid által kezelt CryptoPosition Investment Fundnak. Negyedéves teljesítménye mintegy 43 százalékot tett ki, a teljes évet 52 százalék körüli hozammal zárta – írja az alap hírlevele. A teljesítmény három tényezőnek köszönhető:
- Kriptókitettségüket magasabban tartották a hosszú távon megcélzott 50 százalékos átlagnál.
- A bitcoin- és éterkitettség egy részét a Grayscale termékein keresztül vették fel (amelyek mélyen nettó eszközértékük alatt forogtak – a szerk.), így a “bezáródó diszkontok” is segítettek hozamot elérni.
- A csődbe ment FTX tőzsdével szemben fennálló követelés értéke érdemben megnőtt (év végén elérte az eredeti összeg 70 százalékát, majd tovább emelkedett).
Az alap a 2022-es medvepiacon 49 százalékos veszteséget, 2020-ban viszont 89, 2021-ben 74 százalékos nyereséget ért el.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.