A hétfői szép emelkedés után kedden délelőtt is zöldbe borultak az európai tőzsdék. A Stoxx 600 Index 1,2 százalékkal megy fel, a német DAX Index 1,5 százalékkal, Párizs viszont lemaradó, itt csak 0,4 százalék a javulás. Európában a német ZEW hangulatindexre figyelnek. Az amerikai határidős indexek is 0,2-0,4 százalékos pluszban vannak.
A piacok természetesen továbbra is főleg Donald Trump elnök vámpolitikájának alakulására összpontosítanak, és beárnyékolja a hangulatot a recesszió réme is. A Fehér Ház fokozza a gyógyszer- és félvezetőimportra vonatkozó vizsgálatokat, a Trump-kormányzat valószínűleg vámokat vetne ki ezekre az ágazatokra. A Bank of America és a Citigroup pénzintézetek negyedéves eredményeit kedden teszik közzé. Az LVMH luxuscikk-gyártó bevételei elmaradtak a várakozásoktól.
Itthon a BUX index 0,6 százalékos pluszban van, az OTP 1,4, a Richter 0,6 és a Magyar Telekom 1,0 százalékos emelkedése mellett. A Mol van egyedüliként mínuszban a négy nagy közül, 0,6 százalékkal lett olcsóbb.
Az euró árfolyama alig változik, jelenleg 409 forint 80 fillér. Ismét drágul az arany és az európai földgáz, kicsit olcsóbb lett a kőolaj.
Mit csinál most a forint?
Hétfőn visszafogottabb nap volt a nemzetközi piacokon, ez vetült ki a hazai piacra is az Erste Befektetési Zrt. szerint. Az első számú tényező a magyar devizával kapcsolatban továbbra is a vámháborúval kapcsolatos eseménysor lesz – vélik a brókerek.
A 410-es szint egyelőre kisebb ellenállást jelentett a napokban az EURHUF előtt, de nagy erőt sem tud felmutatni a magyar deviza, így érdemi erősödés sem mutatkozott – írta a K&H Értékpapír. Kedd reggel is 410 körül jár az árfolyam, rövid távon így ezt a szintet figyelhetik a piacon. Hétfőn a dollár gyengülése is valamelyest lassult, az euró-dollár árfolyam az 1,14-es szint közelében megtorpant, így rövid távon ennek a szintnek is jelentősége lehet.
Meglepő módon javítottak az OTP minősítésén
Az S&P BBB mínuszról BBB-re emelte az OTP hitelminősítését a biztosítékkal nem fedezett hosszú távú adósság esetén. A kilátás negatív – írta az Erste Befektetési Zrt. Ez az után következett be, hogy Magyarország szuverén hitelminősítését megerősítették a BBB-szinten, de a kilátását negatívra módosították.
A „szokatlan lépés” mögött valószínűleg az áll, hogy az OTP eredményének körülbelül 70 százaléka már külföldről származik – véli a brókercég.
Trump a problémát sem érti
Ellentmondásokkal van tele Donald Trump elnök programja, a döntéshozóknak nemcsak koherens elképzelései nincsenek, de valószínűleg a problémát sem értik. Az eredmény a politikai bizonytalanság fenntartása, az öngerjesztő gazdasági kiszámíthatatlanság és volatilitás, amelyek előbb utóbb a makrogazdasági számokban is meg fognak jelenni – írja a Holdblog.
A félreértések sorának se szeri se száma.
A vámok szerepe a külföldi forrásból előállított termékek adóztatása, ami azonban az amerikai fogyasztókat és termelőket terheli. Ezek elkerüléséhez nem csupán az összeszerelést, de az ellátási lánc minden szemét az Egyesült Államokba kellene költöztetni. Így hiába vesz valaki Amerikában gyártott autót, ha a motorblokk és az abroncs német vagy koreai, azokra ugyanúgy érvényes marad a külföldi fogyasztás adója – írja a szerző.
A tőzsdei reakciók csupán kanárik a szénbányában.
Itt az első Solana-ETF
Kanada lett a világ első országa, amely jóváhagyta a Solana ETF-eket, a kereskedés április 16-án kezdődik – írja a kriptovaluta-sajtó. A QSOL tickerkód alatt forgó ETF mögött tényleges (prompt) solana érmék állnak majd, és fontos jellemzője lesz a lekötés (staking) integrálása, ami további hozamot kínál majd a tulajdonosoknak.
Más solana-ETP-k (kötvényszerű “tőzsdén kereskedett termékek”) eddig is léteztek solana érmékre. A solana jelenleg a hatodik legnagyobb kapitalizációjú érme 68 milliárd dolláros összértékkel.
Az Egyesült Államokban a SEC (a tőzsdefelügyelet) viszont azt jelentette be, hogy a Grayscale Ethereum ETF staking tevékenységének engedélyezéséről szóló döntést októberig elhalasztja.
A dollár az új kriptó?
A lekötött, dolláralapú USDC stabilérmék hozama a kriptovaluta-szektorban alig haladja meg jelenleg a dollárkamatokat – derül ki egy összesítő oldalról. Az Ethereum blokkláncon például csak 4,62 százalék volt az évesített hozamok átlaga az utóbbi 30 napban, miközben a három hónapos amerikai kincstárjegyekkel 4,33 százalékot lehet elérni.
Vagyis a befektetők minimális hozamtöbblettel is beérik a blokkláncon, annak ellenére, hogy ott jóval magasabb a kockázat, mint a hagyományos állampapíroknál. (Például ott az oldalak meghackelésének kockázata.) Ez valószínűleg amiatt van, mert sokan kiszálltak a kockázatosabb kriptókból az utóbbi turbulens időkben, és inkább dollárhoz kötött stabilérmékbe mentek. Így a blokkláncon maradtak azért, hogy gyorsan vissza tudjanak szállni a kockázatosabb kriptókba, ha a hangulat változik, ha ismét megindul a „bikapiac” – kommentálják az X-en.
AutoWallis-számok
Az AutoWallis-csoport kiskereskedelmi üzletága 13 százalékkal növelte az újgépjármű-értékesítést a „tavaly zárt nemzetközi akvizícióknak köszönhetően”. A nagykereskedelmi üzletága eladásai pedig „elsősorban egyedi hatások miatt csökkentek” az első negyedévben a múlt év azonos időszakához képest. A használtautó-értékesítés viszont „kilőtt, több mint 57 százalékkal bővült”, eközben a szervizórák száma és a rövid távú gépjárműkölcsönzés is „szépen növekedett”.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.