Kevesebb, mint ötven százalékos esélyt ad az euró összeomlásának, akárcsak Görögország kiválásának a világ egyik legtekintélyesebb és legnagyobb befektetési bankja, a svájci Vontobel. A dúsgazdagok bankjaként is számon tartott legendás hírű cég vezető stratégája, Alan Zlatar az alapblog.hu-nak adott interjúban hangoztatja, hogy szerintük a közeljövőben inkább olyan hírek fognak érkezni Görögországból, Németországból, az európai csúcsértekezletről, amelyeket a piacok pozitívan értékelnek és ez világszerte nagy tőzsdei ralit vált ki, az árfolyamok átlagosan legalább 10 százalékot fognak erősödni.
Alan Zlatar úgy véli, hogy nagyobb a valószínűsége annak, hogy Görögországban a vasárnapi választásokon a mérsékelt konzervatívok és a mérsékelt baloldaliak nyernek, amely önmagában véve is eufóriát tud kiváltani a piacokon. Várakozásai szerint előtte, e hét végéig Németországban várhatóan kompromisszum születik a belső erők között arról, hogy az ország felvállalja más országok adósságainak garantálását, hozzájárul egy európai betétbiztosítási rendszer létrehozásához, továbbá a bankunióhoz. Ugyancsak a következő napokban, hetekben várakozásai szerint létrejön a megállapodás minderről Hollande úr és Merkel asszony között. A francia elnök elfogadja a németek által favorizált európai fiskális paktumot, Németország pedig beletörődik a közös európai kötvénykibocsátás valamilyen szoft változatába.
Három fő kockázati probléma rajzolódik ki
A szakértő ugyanakkor kiemelte, hogy a tőzsdei rally csak rövid távra szóló prognózis. A Vontobel a maga részéről mégsem látja, akárcsak az év végéig sem pozitívnak az európai helyzetet. A fő stratéga szerint az euró körüli válság nem fog alapvetően megoldódni és két további kockázati problémát is lát. Véleménye szerint ugyanennyire súlyos kihívás Kína gazdaságának lassulása, valamint továbbra is nagyok a kockázatok az Egyesült Államok helyzetével kapcsolatban.
A három grandiózus kockázati probléma, miatt a bank által kezelt csaknem 150 milliárd eurónyi vagyon túlnyomó részét, mintegy hatvan százalékát a legbiztosabb, de szinte semmi pénzt sem hozó német, amerikai és svájci államkötvényekben tartja most. A szakértő elmondta, hogy a bank történetében alig akadt a mostanihoz hasonló helyzet, amikor a rájuk bízott vagyon 20 százalékát készpénzben, svájci frankban, dollárban a klasszikus menedék valutákban tartják.
Részvényekből csak a legjobbakat
A bankra bízott vagyon további öt százalékát aranyban tartják. Feltételezésük szerint az európai, amerikai és kínai fejlemények összességében az aranynak dolgoznak. Hozzátette, hogy az arany nem hoz semmit sem a konyhára, de egy-két évig megmarad értékőrző eszköznek. Tizenöt százaléka a kezelt vagyonnak részvényekben maradt. Alan Zlatar elmondta, hogy csak és kizárólag nagyon nagy nevek, brandek, a legjobb cash-flow-val bíró, évtizedek óta kiemelkedően teljesítő, és nagyszerűen menedzselt európai, amerikai és japán cégek részvényeiben. Ilyen a Nestlé és általában a nagy élelmiszerkonszernek, Coca Cola, McDonalds, ezek a legjobb részvények, amelyekkel nem veszít a befektető.
A szakértő kiemelte, hogy nagy fantáziát látnak a brazil pénzben, amit a piac az elmúlt időszakban értelmetlenül leértékelt. Szerintük hamarosan jön a fordulat és a brazil reál megint erősen felértékelődik. A svájci frankkal kapcsolatban elmondta, hogy Svájcnak elemi gazdasági érdeke, hogy pénze ne legyen túlértékelt. Óriási károkat okozna, ha mondjuk a frank és az euró között paritás állna be. Alan Zlatar ugyanakkor hozzátette, hogy nincs az a jegybank, amely ellent tud állni a nyomásnak egy vészhelyzetben: ha összeomlik az euró, vagy ha kilépne Görögország az euró övezetből, az példátlan pénzmenekítés vonna maga után. Hozzátette, hogy mindezek fényében kötelességük a legrosszabbra is felkészülni, ezért folyamatosan növelik a frankban tartott vagyon állományát.
Oroszországtól jobb távol maradni
A stratéga elmondta, hogy a legsúlyosabb aggodalmai Oroszországgal szemben vannak, a nyersanyagárak a globális lassulás és a recesszió közeli helyzetek miatt várhatóan sorvadni fognak. Véleménye szerint jobb távol maradni az Oroszország szimbolizálta felesleges kockázatoktól. Lengyelország és Csehország szerinte stabil országok maradnak, de a közép-európai térség egésze túlzott geopolitikai bizonytalanságoknak van kitéve, ezért onnan is távol tartjuk magunkat.
A teljes interjú itt olvasható>>