A fundamentális, értékalapú befektetéseiről elhíresült befektető, minden idők egyik legsikeresebb tőzsdei guruja, Warren Buffett most alaposan kikelt a bitcoin ellen. Ezen nem lehet csodálkozni, hisz továbbra is egy minden belső értéket nélkülöző befektetési termékről van szó, és ő ezeket nagyon nem szereti, hisz eddig még mindig rossz végük lett.
Misztikus
Patkányméreg a négyzeten, mondja a kriptodevizára, melyet azért vesznek lelkesen a befektetők, mert abban bíznak, hogy találnak majd valakit (ahogy André Kostolany mondaná, egy tökfilkót), aki majd megveszi tőlük drágábban. Vagyis nem osztalékért, kamatért, növekvő profitért vásárolják, mint egy részvényt vagy kötvényt szoktak, hanem kizárólag önmagában a lufifújásért, mondhatni a szerencsejátékért.
Buffett továbbra is a 17. századi tulipánhagyma-őrülethez hasonlítja a bitcoint, azzal az eltéréssel, hogy itt láthatatlansága, sőt felfoghatatlansága miatt sokkal misztikusabb termékről van szó, ezért tovább is tart benne a folyamat. Ha nem érti valaki a mechanizmust, sokkal izgalmasabbnak tűnik, hisz sok mindent mögé lehet képzelni, nyilatkozta a guru a CNBC-nek.
Google
Mindeközben a részvénybefektetéseket is értékelte a szakember, és elismerte, hogy nem jól ítélte meg a Google és az Amazon lehetőségeit, amikor a két papírt vizsgálták. Mindkettő nagy növekedést árazott, alapvetően ez nem tetszett bennük a gurunak, ő szereti a valamilyen okból fundamentálisan olcsón maradt, a befektetők által nem felkapott, ugyanakkor jó lehetőségekkel rendelkező cégek papírjait.
A Google esetében ugyanakkor intő jel volt, hogy maga Bill Gates tanácsolta Buffettnek, hogy ne az Altavistát, hanem a Google-t használja keresőnek. Az is feltűnt neki, hogy amikor cégének egy leányvállalata tőzsdére ment, nagyon sokat fizettek a Google-nek. A jövőbeni lehetőségek tehát nagyobbak voltak, mint amit a piac a részvény tőzsdei szereplésének első éveiben beárazott.
Amazon
Az Amazonról pedig azt nyilatkozta Buffett, hogy szinte hihetetlen, mit valósított meg a cég azáltal, hogy a kiskereskedelmet és a felhőalapú szolgáltatásokat egyszerre tudta felpörgetni és nyereségessé tenni. Buffett a 20 évvel ezelőtti kezdetektől figyelte a céget, amely hosszú ideig küzdött nehézségekkel, de vezetője, Jeff Bezos sosem adta fel, és ez az utóbbi években meghozta gyümölcsét, legalábbis a részvény árfolyamában. Amit Bezos véghezvitt, az szinte maga a csoda, de az a gond, hogy amikor a guru valamiről azt gondolja, hogy azt csak a csodával határos módon lehet megvalósítani, akkor arra nem tesz tétet.
Az Amazon árfolyama persze még most is magas az elért eredményhez képest, még egészen extra növekedés kellene ahhoz, hogy indokolja az árfolyamot. Arra pedig nem számíthatott Buffett, hogy ilyen hosszúra nyúlik az alacsony hozamú, jegybanki eszközvásárlási programoktól tarkított bő likviditású korszak, amikor hosszú időn át nagy növekedést áraznak a befektetők a részvényekben.