A pénteki amerikai esés után, ami legsúlyosabban a technológiai szektort érintette, ma Európában is rossz a tőzsdék hangulata. A német index 1,1, a francia 1,5, a brit 0,9 százalékkal van lejjebb. Kiugró a lengyel mutató 1,7 százalékos esése.
Jó hír, hogy a német ipar 2022 végén váratlanul magas megrendelés állományt tudott felmutatni. Decemberben ezek értéke 3,2 százalékkal volt magasabb, mint az előző hónapban. Igaz, 2021 decemberéhez képest így is 10,1 százalékos a csökkenés. A decemberi ugrás igazából a novemberi süllyedést ellensúlyozta – kommentálták közgazdászok.
A BUX index 0,8 százalékkal süllyed, ami semmiképpen sem rosszabb az európai átlagnál. Az OTP 0,6, a MOL 1,1, a Richter 0,9, a Masterplast 1,5 százalékkal ment lejjebb. Nyertes a Graphisoft Park 3,8 százalékos emelkedéssel.
Még 390 alatt van az euró
Az euró ma 389,3 forintba kerül, ez 1,4 forinttal magasabb a péntek estinél, de volt reggel 388 körül is. Ahhoz képest gyengének látszik a forint, hogy a múlt héten 384 körül is járt az árfolyam, de ha hetekre, hónapokra nézzük vissza, már korántsem nem tűnik gyengének.
A forint gyengeségében szerepe lehet annak, hogy sokat erősödött dollár, és több mint fél százalékkal drágul a kőolaj is. Új szankciók léptek életbe Oroszországgal szemben, ezúttal a feldolgozott olajtermékekre (pl. dízel). Másrészt viszont két százalék körüli mértékben gyengül a hollandiai gázár, 56 és fél euró környékén jár.
Pénteken Magyarországon és Kínában is inflációs adatot tesznek közzé, ez megmozgathatja a forintot.
Mi foglalkoztatja a tőzsdéket a héten?
Pénteken azért estek nagyot a tőzsdék, mert kijött a januári foglalkoztatási statisztika az Egyesült Államokban, amely a vártnál jóval nagyobb bővülést jelzett. Ez pedig növeli a kamatemelések valószínűségét, és így áttételesen rossz a tőzsdéknek. Márpedig a januári ralit éppen az okozta, hogy a piacok kezdték elhinni, a kamatemelési ciklus a vége felé közeledik. Az sem tett jót, hogy három nagy technológiai óriás, az Amazon, az Apple és a Alphabet a vártnál rosszabb jelentést tett közzé.
A Federal Reserve elnöke, Jerome Powell kedden beszélni fog egy gazdasági klubban. Fontosabb makrogazdasági adatokból nem jön túl sok a héten, viszont rengeteg gyorsjelentés érkezik továbbra is, köztük a Walt Disney, a Robinhood, az Uber, a Pinterest, a Siemens, a PayPal vagy a Pepsico. (Egy hosszú lista a heti gyorsjelentésekről a Yahoo Finance cikkének a végén látható.)
2022 a kriptodevoza-hackerek éve volt
Az eddigi legnagyobb értékű kriptodeviza-hackeléssel okozott károkat jegyezték fel a 2022-es évben, 3,8 milliárd dollárt loptak el a szektorban. Az összes ellopott kriptopénz 82 százalékát a DeFi (decentralizált pénzügyi) szolgáltatásokból fújták meg. Az észak-koreai kötődésű hackerek is megdöntötték saját lopási rekordjaikat, becslések szerint 1,7 milliárd dollár értékű kriptopénzt vittek el több, nekik tulajdonított akció során – írja a Chainalysis elemzőcég.
Tovább nőtt a koncentráció is, 2022-ben mindössze négy kritpodeviza-címre érkezett be összesen 1,1 milliárd dollárnyi bűncselekményből származó eszköz. Összesen 21 címre jutott a “váltságdíj-programokból” (ransomeware) származó összes pénzeszköz 50 százaléka. Megfigyelték továbbá az illegális pénzmosási szolgáltatások növekedését is, amelyek mindegyike saját “márkanévvel és egyedi infrastruktúrával rendelkezik”.
Óriási összeget kínálnak az aranybányáért
Hatalmas felvásárlás készül a világ legnagyobb aranytermelői között, a Newmont Corp. mintegy 17 milliárd dollárért akarja megvásárolni az ausztrál Newcrest Mining vállalatot – írta az N-Tv.de. A coloradói székhelyű Newmont a világ egyik legnagyobb aranytermelője, vasárnap “nem kötelező érvényű, indikatív ajánlatot tett” Ausztrália legnagyobb tőzsdén jegyzett kitermelőjének megvásárlására.
A Newmont 0,380 saját részvényt kínál minden egyes Newcrest-részvényért. Az amerikai vállalat korábbi ajánlatát emelte, amikor is minden egyes Newcrest-részvényt 0,363 Newmont-részvényre cserélt volna. A Newcrest igazgatói azonban akkor ezt az ajánlatot túl alacsonynak minősítették.
Meglepetés: árat emelt a Tesla
Azok után, hogy az utóbbi időben szinte csak a Tesla árcsökkentéseiről lehetett hallani, az elektromos autógyártó megemelte a Model Y városi terepjárójának árát – írja az Erste Befektetési Zrt. A Long Range típus 1500 dollárral, a Performance 1000 dollárral kerül többe, így előbbinek 55 ezer, utóbbinak pedig 58 ezer dollár az új ára.
Az emelést azért léphette meg a Tesla, mert változik az amerikai kormány elektromos autók vásárlására fordítható támogatása, és már bizonyos SUV-okra is felvehető. Így a fogyasztók számára összességében még olcsóbb is lesz a Model Y megvásárlása.
Leépít a Dell is
A Dell bejelentette, hogy elbocsát közel 6650 munkavállalót a cégtől, azaz a dolgozóinak öt százalékát. Nem kedvez a gyártónak a személyi számítógépek iránti lassuló kereslet, közel 37 százalékos visszaesést tapasztalt eladási számaiban 2021-hez képest. A menedzsment a dolgozóknak írt levelében kiemelte, hogy az eddigi költségcsökkentések már nem voltak elegendőek, így további visszavágásokat kellett eszközölniük.
Így lesznek az utolsókból elsők?
A Facebookot iskolapéldája lehet annak, mennyire becsaptak bennünket néha az érzékeléseink befektetési témákban. Ki gondolta volna, hogy a Fed kamatemelési ciklusa közepette és kilenc százalékos éves infláció mellett hiba milliárdokat dönteni a metaverzum nevű, még ismeretlen üzletágba? – ironizál a Wealth of Common Sense blog.
Az írás ezzel szemlélteti, hogy milyen nagynak érezzük a januári részvénypiaci emelkedést az Egyesült Államok technológiai szektorában, miközben szerény szinten vannak az árak. A Facebook például azzal együtt is, hogy az idén 110 százalékkal ment fel, még 51 százalékkal van a korábbi csúcsa alatt. A Shopify is 106 százalékkal ment idén, de 69 százalékkal lejjebb van a régi rekordműl. A Tesla pedig 76 százalékot száguldott idén, de 54 százalékos mínuszban tartózkodik korábbi csúcsához képest.
Milyen is az a részvény, amely 90 százalékkal ment le? Az egy olyan papír, amely először leesett 80 százalékot, majd pedig lefeleződött az értéke – idéznek egy mondást.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.