A befektetők emésztgetik a heti jegybanki döntéseket és a vállalati eredményeket. Valamint péntek van – ezek lehetnek a legfontosabb okai annak, hogy felemás hangulatban, kis árfolyammozgásokkal indult a nap Európában. Ezután azonban némi élénkülés következett, és késő délelőtt már 0,2 százalékos pluszban van a Stoxx 600 mutató.
A német index kicsivel ez alatti, a francia és a brit efeletti emelkedést ért el, de mégiscsak emelkednek, így jó esély van arra, hogy ma is történelmi rekord születik, mint tegnap. Az amerikai határidős indexek is pluszban állnak, ott is jöhet újabb tűzijáték, főleg a technológiai szektorban. Az ipari, illetve hagyományos értékalapú, "value"-részvények ma is alulteljesítők.
Rossz hírek is vannak, esik a BUX
Pedig rossz hírek is vannak, például a várt egy százalék helyett 1,1 százalékkal esett a német ipar termelése szeptemberben, főleg az alapanyagok, alkatrészek hiánya miatt. A németországi koronavírus-fertőzések száma pedig rekordot döntött, egyre többen sürgetnek hathatósabb védekező intézkedéseket.
Itthon a BUX-index pluszban kezdett, meg is lett az OTP új napközbeni rekordja, ami 19 570 forint a tegnapi 19 400-as csúcs után. A Mol és az OTP jó gyorsjelentései ellenére azonban nemsokára lefelé indult a BUX-index, talán nem függetlenül a járvány hazai robbanásszerű terjedésétől. Most 0,9 százalékkal esik az index, az OTP 1, a Mol 1,1 és a Telekom fél százalékos esése közepette.
A Richter fél százalékkal javít. A forint stabil, 360 körül szűk sávban jár az euró.
Csúcson a Mol, elragadtatott elemzők
A Mol ma reggeli gyorsjelentésében a vártnál nagyobb, rekordnagyságú eredményszámok voltak. A csoport tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredménye (EBITDA) 307,5 milliárd forintra nőtt. Míg az elemzők 288,3 milliárd forintot vártak. Egyes szakemberek ennek megfelelően lelkes hangon számolnak be a gyorsjelentésről.
- “Az összes fontosabb eredménysoron felülteljesítette a Mol az ambiciózus elemzői várakozásokat. Minden divízió esetén jobb eredmény született, mint amilyenre számítani lehetett” – írja az Equilor Befektetési Zrt. A menedzsment 3 milliárd dollárról 3,2 milliárd dollárra emelte a célkitűzését.
- Rekordokról, pozitív meglepetésről tudósít a KBC Equitas is: “Ismét a downstream szegmens teljesítménye volt kimagasló, ezzel ez az üzletág okozta a legnagyobb meglepetést. Az árfolyam tegnap másfél éves csúcsot döntött, és a technikai kép is izgalmas.” “Nagyon erősnek ítéljük a Mol jelentését” – teszik hozzá.
- A Mol az Erste Befektetési Zrt. szerint is "egyértelműen pozitív meglepetését hozott".
Jók vagy nem jók az OTP számai?
Az OTP reggeli gyorsjelentésének megítélése már vegyesebb, mint a Molé, bár a növekedés ott is impozáns. Egyes sorok jól alakultak, másutt rosszabb a kép, mint amire számított a piac.
- A bevétel soron enyhén várakozás feletti, míg a profit sorokon enyhén az alatti számokat tettek közzé. A kockázati költségek az elemzői várakozásokhoz képest jelentősen magasabbak voltak – írja az Equilor Befektetési.
- Amennyiben azonban a kamatköltségekkel igazított eredményt nézzük, akkor a bank az elemzői konszenzust meghaladó negyedévről számolt be és a külföldi leányok hozzájárulása továbbra is 50 százalék feletti – teszi hozzá a brókercég.
- “Nyerő formában az OTP” – kezdi elemzését a KBC Equitas. Rekord harmadik negyedéves számokat tett közzé a bank. “A bevételek és a működési eredmény terén csúcsot láthatunk, a hitelállomány bővült, és a kamatmarzsok szűkülése is megállt. Kisebb szépséghiba a jelentésben a vártnál enyhén magasabb céltartalék.”
- Újabb erős negyedévet tudhat maga mögött az OTP, de a nettó profit elmaradt a várakozásoktól - írja az Erste Befektetési hírlevele. Szerintük 2019, 2020 és 2021 után eddig 183,8 milliárd forint osztalékra számíthatnak a befektetők, ami így részvényenként 700 forint fölött alakulhat.
Brutális kamatemelés Csehországban
Tegnap a várt 50-75 bázispont helyett 125 bázisponttal, 2,75 százalékra emelte meg a kamatszintet a cseh jegybank – írja az Equilor Befektetési hírlevele.
A lépést a rendkívül erős inflációs nyomással indokolták, amelyet elsősorban a globális ellátási lánc zavarai okoztak, és súlyosbította az energiaárak emelkedése. A jegybank további kamatemelést helyezett kilátásba. A cseh korona jelentősen erősödött a tegnapi kereskedésben.
Nem lépett az OPEC+
Az olaj ma stabilizálódni látszik, kissé emelkedik, miután három nap alatt hat százalékkal süllyedt az ára. A süllyedésben szerepe lehetett a gazdasági növekedéssel, a koronavírussal kapcsolatos aggodalmaknak, az iráni atomtárgyalások felújításának és annak, hogy az OPEC+ szervezet nem mutatott hajlandóságot a kitermelés emelésére. A tegnapi rövid ülés után ez be is következett, a decemberi tervet változatlanul hagyták.
A befektetők az Egyesült Államok lehetséges reakcióját mérlegelik, ami magában foglalhatja a stratégiai tartalékok felszabadítását – írta a Bloomberg. A Goldman Sachs szerint az olaj volatilitása növekedhet a közeljövőben.
Jól ment az üzlet az Airbnb-nél
Az eddigi legjobb negyedévéről jelentett az Airbnb, a vakációzókedv élénk volt az előző negyedévben. Sokan olyan utakra indultak, amelyeket a járvány következtében korábban elhalasztottak. A cég részvénye a tőzsdei nyitvatartási idő utáni kereskedésben 7-8 százalékos pluszban van, de már a jelentés előtt is hárommal emelkedett.
Kötvénypiaci rali indul?
A globális kötvénypiacokon rali van kibontakozóban, amely a Bank of England meglepő döntése után indult el. Az ülésen a várakozásokkal ellentétben nem emeltek kamatot, bár az igazi meglepetést a 7:2 arányú szavazatmegoszlás jelentette.
Ausztrália hároméves kötvényhozama valósággal zuhant, az Egyesült Államok ötéves hozama háromhetes mélypontra esett. A hasonló lejáratú brit papírok hozama pedig a legnagyobb mértékben süllyedt a Brexit-szavazás óta. A jegybanki politikák aknamezőnek tűnnek – tette hozzá a Bloomberg hírlevele.
87 százalékos árrobbanás egy nap alatt
Az amerikai magánpénzügyi oldal, a NerdWallet (NRDS) hatalmasat ugrott csütörtökön a kereskedés nyitó szakaszában az IPO-t (nyilvános részvénykibocsátást) követően. Emiatt a Nasdaq tőzsde háromszor is rövid időre leállította a részvény kereskedését – írja a SeekingAlpha.
A papír 33,68 dolláron érte el a csúcsot, ami 87,1 százalékos emelkedés az IPO árfolyamához képest. A NerdWallet 7,25 millió részvényt adott el a 17-19 dollár/részvény ársáv felénél. Az IPO mintegy 1,2 milliárd dollárra értékelte a vállalatot még a csütörtöki felfutás előtt. A gyors rali azután kétmilliárd dollár fölé emelte a cégértéket.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.