A tegnapi napot az OPEC-ülés, és az ott hozott olajkitermelés-csökkentési döntés határozta meg, de közben estefelé hirtelen nagyot zuhant a forint. Eleve gyenge volt az utóbbi időben, az euróhoz képest 310 körül mozgott, de tegnap egész 313-ig gyengült, és ma sem tud magához térni.
Euró/forint Friss árfolyamok >>> |
Nem csak a forint gyengült: a lengyel zloty és a török líra egyaránt megközelítette idei mélypontját 4,45 illetve 3,65-ös eurónkénti értékeikkel. Az angol font viszont újra emelkedik, egy fontért 1,18 eurót adnak.
Az olajár tegnap reggelhez képest összességében nagyot emelkedett, de a kitermelés-csökkentés szokatlanul nagy mértékéhez képest az 50 dollár körüli ár nem mondható magasnak. A piac egyrészt arra számíthat, hogy miután az elmúlt hónapokban sokan csúcsra járatták termelésüket, így a csökkentés csak egy korábbi szintet hoz vissza, és a túlkínálat ha csökken is, még fennmaradhat.
Emellett az is felmerül, hogy 50 dolláros árnál már az amerikai palaolaj kitermelés is felfut, és pótolja, vagy akár meg is haladhatja azt a mennyiséget, amennyit most a megegyezésben résztvevő felek csökkentenek. A WTI ma 49,30 dollár, a Brent 51,90.
Az amerikai tőzsdéken a palaolaj-kitermelők részvényei nagyot ugrottak, ugyanakkor az eddigi vezető nagy internetes és technológiai vállaltok részvényei visszaestek. Ennek megfelelően a Nasdaq Composite egy százalékkal gyengült 5324 pontig, míg az S&P 500 csak 0,27 százalékkal 2199 pontig ereszkedett.
Újra kedvezőtlen jelzést adott a Facebook grafikonja: a papír ismét a 200 napos mozgóátlag alá esett 118,4 dolláros értékével. A több éve emelkedő trend ezzel egyre inkább veszélybe kerül.
Ázsiában emelkedtek a piacok 0,5-1 százalék közti mértékben, a főbb európai indexek mérsékelt gyengülést mutatnak. A BUX 70 pontot emelkedik, ami jórészt a Molnak köszönhető: Az olajpapír 0,8 százalékkal van feljebb 18 600 forinton.
Az arany újra leesett 1170 dollárra, ami február óta a legalacsonyabb szint.