Pluszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdeindexek kedden arra, hogy az alapvetően állami tulajdonú nagyvállalatok teljesítményét tükröző kínai feldolgozóipari beszerzésimenedzser-index az 50-es lélektani határ fölé került. Ami ugyan a CIB Bank elemzője, Trippon Mariann szerint valószínűleg túlbecsüli a tényleges javulást, a trend egyértelműen pozitív, a gazdasági aktivitás éledezésre utal, mintegy négy hónappal a koronavírus megjelenését követően. Ugyanakkor az érződött az öreg kontinens piacain, hogy a befektetők mintha abban bíznának, az európai megbetegedések száma rövid távon, akár heteken belül tetőzhet.
A legjobban, a hétfőinél közel 2 százalékkal magasabban a londoni FTSE-100 zárt, a frankfurti DAX-index 1,22, míg a párizsi CAC-40 0,4 százalékkal izmosodott. Ezzel együtt a koronavírus-járvány gyors terjedésének és a recessziós félelmek felerősödésének következtében az európai részvényeknek 2002 óta nem volt a mostanihoz hasonlóan rossz három havi periódusuk.
A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX masszívabb, 3,59 százalékos emelkedéssel tudta le a hét második napját, hasonlóan a régiós társaihoz. A hazai vezető részvények kivétel nélkül erősödtek. A legjobban, 5,29 százalékkal a Richter papírjai – mely társaság kizárólagos megállapodást kötött a Myovant Sciences GmbH egészségipari vállalattal egy nőgyógyászati betegségek kezelését szolgáló tabletta Egyesült Államokon kívüli piacokon történő értékesítésére. A Mol részvénye 4,38, a Magyar Telekomé 1,95, az OTP-é 1,77 százalékkal drágult.
Amerika ellenszélben
Nem ragadt át a jó hangulat a tengerentúlra, az amerikai részvénypiacok 1-2 százalék közötti mínuszokkal búcsúztatták az idei év első negyedét. Aminek következtében a Dow Jones története legrosszabb háromhavi periódusán van túl. A hangulatot alapvetően Andrew Cuomo New York-i kormányzó bejelentése rontotta le, miszerint az állam koronavírus-fertőzöttjeinek száma egy nap alatt 14 százalékkal, immár több mint 75 ezerre ugrott. Ráadásul a Goldman Sachs megjósolhatatlannak tartja, az amerikai gazdaság milyen gyenge második negyedévet produkálhat, igaz, az azt követően felpattanás soha nem látott mértékű lehet.
Típusonként eltérően mozogtak a világpiaci kőolajárak, a hétfői, közel 20 éves mélypontjukat követően. Míg az észak-amerikai (WTI) csaknem 2 százalékkal, 20 dollár fölé erősödött, annak nyomán, hogy az Egyesült Államok és Oroszország megállapodott abban, megvitatják az energiapiacok stabilizálásának lehetőségeit, addig a Brent-típus jegyzése, ha enyhén is, 0,2 százalékkal, de gyengült, 22,7 dollárra. A márciusi volt mindkét olajfajta legrosszabb hónapja, míg a január-március közötti periódus a leggyengébb negyedéve.
Csak az arany a kivétel
A negatív rekordot felállító eszközök mellett az örök menedék arany volt az üdítő kivétel. Bár ma több mint 2,5 százalékkal, 1600 dollár alá értékelődött le, még így is immár a hatodik egymást követő nyereséges negyedévet tudhatja maga mögött.
Mint arról beszámoltunk, a forint újabb történelmi mélypontra gyengült az euróhoz képest kedden a nemzetközi bankközi devizapiacon, amikor este 10 óra magasságában az uniós pénz egységéért már 361,7 forintot kellett adni.
Az euró 1,0996 dolláron forgott kora este, 0,45 százalékkal gyengült az előző napi záráshoz képest.