Éles eséssel kezdődött a hét a részvénypiacokon, miután pénteken az USA-ban volt egy jelentősebb, egy százalék körüli süllyedés. Ma a német, a francia és a lengyel index viszont már két százaléknál tart, és Londonban is 1,3 százalék a veszteség. Ha ránézünk az árfolyamtáblákra, az az érzésünk támad, hogy minden esik, minden piros, indexek, részvények, árupiaci termékek, feltörekvő piaci devizák, kriptodevizák egyaránt.
Az okok szerteágazóak, a Fed ülésének két nap múlva esedékes eredménye és a kínai Evergrande ingatlanóriás csődhelyzete lehetnek a legfontosabbak. Az utóbbi sokak szerint Kína, de az egész világ pénzügyi rendszerére és gazdaságára is veszélyt jelent. A piacok kockázatkerülő (risk-off) üzemmódba kapcsoltak – írja a nemzetközi sajtó.
Itthon a BUX index a nemzetközi trendekhez hasonlóan két százalékkal esik, az OTP 2,1, a Mol 1,7, a Richter 2,2 százalékkal van lejjebb a péntekinél. A 4iG 7,8, a Masterplast 5,1 és a Duna House 6,7 százalékos esése is figyelemre méltó.
A jegybankok hete lesz
A forint is folytatja nemrég kezdődött gyengülését, annak ellenére, hogy holnap a Magyar Nemzeti Bank (MNB) kamatemeléssel próbálhatja erősíteni az árfolyamot. Az euró most 353,80, 1,2 forinttal van a péntek esti érték felett. Holnap az MNB kamatdöntő ülést tart és fontos inflációs jelentést tesz közzé.
A Fed mellett a héten ráadásul a Bank of England, a Bank of Japan és a svájci SNB is ülést tart. Kína, Japán és Dél-Korea piacai ráadásul ma zárva vannak, ami csökkenti a likviditást a tőzsdéken.
Jön-e a kínai Lehman Brothers?
Az Evergrande Group agóniája “bezúzhatja Kína pénzügyi rendszerét”, ami nyilván a világgazdaságra is kihatással lenne – írja az Erste Befektetési Zrt.
Hogy miért nincs egyelőre nagyobb hatása? Azért, mert a befektetők (és mi is) azt gondolják, hogy a kínai kormány a megfelelő időpontban be fog avatkozni, és megmenti a céget a nagyobb bajok elkerülése végett. Nagy valószínűséggel nem akar egy kínai Lehman Brothers sztorit – teszik hozzá.
Kína interveniál az árupiacon?
Szinte minden nyersanyag mínuszban van, csak az aranynak, az ezüstnek és az alumíniumnak sikerült minimális pluszt elérnie. A nyersanyagok áresése a bányacégeket is lehúzza, kiugró az ArcelorMittal öt százalékos zuhanása.
Az olaj két százalék körüli mértékben esik. A nyersanyagokat még Kína is sújtja az Investing.com szerint.
Az olajárakra további nyomás nehezedik, miután Li miniszterelnök hétvégén kijelentette, hogy Kína „piaci eszközökkel” fogja stabilizálni a nyersanyagárakat. Ez kódolt üzenetnek tűnik arról, hogy olaj- és fémkészleteket szabadíthatnak fel az importárak lenyomása érdekében.
Felpumpálják a Lufthansa tőkéjét
A Lufthansa 2,14 milliárd euró értékben tőkét emel, hogy az állami segítséget vissza tudja fizetni. A hasonló hírek a részvénytőke hígulásáról inkább részvényár-esést szoktak okozni, ám a részvény ma mégis 2,7 százalékkal emelkedik.
A KBC Equitas szerint a légiiparban a jó hangulatot még egy korábbi Ryanair előrejelzés-emelés, valamint a piaci konszolidáció szükségességéről szóló kommentek is erősítették. A Lufthansánál viszont a tőkebevonás
piaci fogadtatása is kedvezőtlennek tűnik, nyitás előtt négy százalékos mínuszba került az árfolyam. A bevont forrást a német kormányzati kölcsön részleges visszafizetésére fordítaná a cég. A kibocsátási árfolyam azonban nagyon alacsony, 3,58 euró, az kevesebb mint a fele a pénteki záróárnak.
Pénteken a légitársaságok részvényei amiatt is szépen emelkedtek, mert a britek utazási könnyítésekről tárgyaltak az oltottak számára. Lásd:
A kormányköltés visszavágása jobban fájhat, mint a jegybankoké
A fiskális ösztönzők csökkenése jobban fájhat, mint a monetáris – tartja az Equilor Befektetési Zrt. Mindenki a Fed kötvényvásárlásai visszafogásának időpontját találgatja, pedig a gazdasági növekedésre a kormányzati stimulusok nagyobb hatással lehetnek.
Jelentősen lassulhat az amerikai gazdaság 2022-ben, annak ellenére is, ha a kongresszus elfogadja Biden 3500 milliárd dolláros infrastruktúra-csomagját. Mivel részben adóemelésekből finanszíroznák, kétséges, mennyire fogja stimulálni a gazdaságot.
A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) nem minősül a befektetési vállalkozásokról és az árutőzsdei szolgáltatókról, valamint az általuk végezhető tevékenységek szabályairól szóló 2007. évi CXXXVIII. törvény („Bszt.”) szerinti befektetési vállalkozásnak, így nem készít a Bszt. szerinti befektetési elemzéseket és nem nyújt a Bszt. szerinti befektetési tanácsadást a felhasználói részére. A privatbankar.hu honlaptartalma ("Honlaptartalom") a szerzők magánvéleményét tükrözi, amelyek a privatbankar.hu közzététel időpontjában érvényes álláspontját tükrözik, amelyek a jövőben előzetes bejelentés nélkül megváltozhatnak. A Honlaptartalom kizárólag tájékoztató jellegű, az érintett szolgáltatások és termékek főbb jellemzőit tartalmazza a teljesség igénye nélkül és kizárólag a figyelem felkeltését szolgálja. A megjelenített grafikonok, számadatok és képek kizárólag illusztrációs célt szolgálnak, azok pontosságáért és teljességéért az privatbankar.hu felelősséget nem vállal. A Privátbankár.hu Kft, mint a privatbankar.hu honlapjának üzemeltetője, továbbá annak szerkesztői, készítői és szerzői kizárják mindennemű felelősségüket a Honlaptartalomra alapított egyes befektetési döntésekből származó bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért. Ezért kérjük, hogy a befektetési döntéseinek meghozatala előtt mindenképpen több forrásból tájékozódjon, és szükség esetén konzultáljon személyes befektetési tanácsadójával. A Privátbankár.hu Kft. (privatbankar.hu) az adott pénzügyi eszközre általa tájékoztató céllal készített Honlaptartalomból esetlegesen következő ügyletkötésben semmilyen módon nem vesz részt, és így a függetlensége megőrzésre kerül. Mindezekből következik, hogy a Honlaptartalmával vagy annak közreadásával a Bszt., valamint az annak hátteréül szolgáló, az Európai Parlament és a Tanács 2004. április 21-én kelt, 2004/39/EK számú, a pénzügyi eszközök piacairól szóló irányelve („MIFID”) jogszabályi célja nem sérül.